انتها خورشید منظومه شمسی را خواهد بلعید!

به گزارش کنفرانس هکا، خبر غم انگیز این است که زمین احتمالا به وسیله خورشید در حال انبساط بلعیده می گردد، پیش از اینکه خورشید به یک کوتوله سفید تبدیل گردد.

انتها خورشید منظومه شمسی را خواهد بلعید!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران و براساس گزارش ایسنا، زندگی بر روی زمین به لطف ستاره مادر ما، خورشید وجود دارد. اما چه اتفاقی می افتد اگر این جرم آسمانی قدرتمند به خاتمه عمر خود نزدیک گردد؟

پس از میلیاردها سال، خورشید سوخت هسته ای خود را تمام می نماید و به بقایای متراکم یک ستاره تبدیل می گردد که با عنوان کوتوله سفید شناخته می گردد. این فاجعه کیهانی عواقب وحشتناکی برای منظومه شمسی ما، به ویژه دنیا قابل سکونت با ارزش ما خواهد داشت.

به نقل از آی ای، مطالعه نو محققان دانشگاه وارویک و دانشگاه نارسوان به آنالیز سرنوشت سیارات و اجرام آسمانی هنگام مرگ خورشید پرداخته است.

حیات روی زمین مدت ها قبل از رسیدن خورشید به مراحل خاتمهی خود از بین می رود.

بوریس گانسیکه(Boris Gaensicke)، استاد دانشگاه می گوید: خبر غم انگیز این است که زمین احتمالا به وسیله خورشید در حال انبساط بلعیده می گردد، پیش از اینکه خورشید به یک کوتوله سفید تبدیل گردد.

این مطالعه، خاتمهی خشونت آمیز را برای بسیاری از اجرام آسمانی منظومه شمسی پیش بینی می نماید.

همانطور که خورشید به خاتمه سوخت خود نزدیک می گردد، انبساط چشمگیری را تجربه می نماید، که تمام سیارات مجاور را می بلعد. خورشید احتمالا سیارات درونی دیگر از جمله عطارد و زهره را در هم خواهد شکست و از بین خواهد برد. علاوه بر این، گرانش فوق العاده کوتوله سفید، سیارک ها، قمرها و حتی سیارات بیرونی را که از نزدیکی آن می گذرند از هم می پاشد و پودر می نماید.

گانسیکه می گوید: بقیه بخش های منظومه شمسی برای مثال سیارک های مریخ و مشتری، و شاید بعضی از قمرهای مشتری ممکن است از جای خود خارج شوند و به میزان کافی به کوتوله سفید نهایی نزدیک شوند تا تحت فرآیند نابودی قرار بگیرند.

نویسندگان تاکید می نمایند که اینها فقط نتایج پیش بینی شده هستند. سرنوشت نهایی ممکن است بسیار پیچیده تر از آن چیزی باشد که ما می توانیم تصور کنیم.

این پیش بینی وحشتناک از مطالعه منظومه های سیاره ای مشابه ما به دست آمده است. این گروه از محققان تبدیل ستاره های میزبان به کوتوله های سفید را مورد مطالعه قرار دادند تا بفهمد در این مرحله چه اتفاقی برای اجرام آسمانی نزدیک به آنها مانند سیارک ها، قمرها و سیارات می افتد.

محققان تغییرات در روشنایی ستارگان را به مدت بیش از 17 سال آنالیز کردند و رفتار این اجرام از هم گسیخته را آشکار کردند.

محققان تغییرات در روشنایی ستارگان را به مدت بیش از 17 سال آنالیز کردند و رفتار این اجرام از هم گسیخته را آشکار کردند.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که وقتی سیارک ها، قمرها و سیارات به کوتوله های سفید نزدیک می شوند، گرانش بزرگ این ستارگان این اجرام کوچک سیاره ای را به قطعات کوچک تر می شکند.

زمان نشان خواهد داد که آیا زمین می تواند از این آشوب فرار کند یا خیر

حیات روی زمین وجود خود را مدیون گرما، نور، و سایر پویایی های حمایتی خورشید، مانند فاصله ایده آل بین آن و زمین است.

خورشید ما در حال فراوری هیدروژن در هسته خود است تا خود را زنده نگه دارد. وقتی همجوشی متوقف گردد، ستاره ما مراحلی را از تبدیل شدن به غول سرخ تا رسیدن به فاز کوتوله سفید طی می نماید.

فقط زمان نشان خواهد داد که آیا ستاره در حال مرگ ما زمین را می بلعد یا سیاره گرانبهای ما قادر به فرار خواهد بود.

این که آیا زمین می تواند با سرعت کافی پیش از رسیدن خورشید به سمت بیرون حرکت کند یا نه، معین نیست، اما اگر چنین کند همچنان جو و اقیانوس خود را از دست می دهد و دیگر مکان خیلی خوبی برای زندگی نخواهد بود.

حتی اگر بشریت در آینده ای دور به گونه ای بین سیاره ای تبدیل گردد، هیچ یک از سیارات منظومه شمسی نمی توانند از این خاتمه فرار نمایند. شاید کشف یک منظومه شمسی نو و قابل زندگی در خارج از منظومه شمسی به بشر اجازه دهد حتی میلیون ها سال بعد هم باقی بماند و اگر این اتفاق بیفتد، افراد آنجا داستان حماسی زمین را روایت خواهند کرد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 فروردین 1403 بروزرسانی: 22 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16664

به "انتها خورشید منظومه شمسی را خواهد بلعید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها خورشید منظومه شمسی را خواهد بلعید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید