درون ساختمان های عجیب با علامت X در چین چه می گذرد؟، عکس

به گزارش کنفرانس هکا، در حومه پکن، مجموعه ای از ساختمان ها، با علامت X شکلی بر روی آن ها قرار گرفته اند؛ در داخل این ساختمان ها محققان از سراسر جهان با میدان های مغناطیسی، فشارها و دماهای شدید، ماده را به حد خود رسانده و آن را با روش های نو با وضوح بسیار دقیق در زمان بررسی می کنند.

درون ساختمان های عجیب با علامت X در چین چه می گذرد؟، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، یکی از اهداف بسیاری از محققان برای استفاده از این جعبه ابزار 220 میلیون دلاری، کشف ابررساناهای نو است، موادی که الکتریسیته را بدون مقاومت هدایت می کنند. لی لو، مدیر مؤسس SECUF، فیزیکدان در مؤسسه فیزیک آکادمی علوم چین (IOP) در پکن می گوید: این شرایط شدید فرصت بسیار خوبی برای اکتشافات نو ارائه می دهد.

درک مکانیسم هایی که زیربنای ابررسانایی هستند، گام مهمی در مسابقه جهانی برای یافتن ماده ای است که این پدیده را به جای در شرایط سرد، در دمای اتاق نشان می دهد. چنین کشفی می تواند درها را به روی رایانه های سریع تر باز کند و از جمله مزایای دیگر، مصرف برق را کاهش دهد.

در شرایط شدید، ماده خواصی از خود نشان می دهد که در غیر این صورت پنهان می ماند. به عنوان مثال، هنگامی که برخی از مواد معمولی در معرض فشار زیاد و سرمای شدید قرار می گیرند، به ابررسانا تبدیل می شوند. کنستانتین کامنف، فیزیکدان دانشگاه ادینبورگ، بریتانیا، که متخصص در مهندسی و ابزار دقیق در شرایط شدید است، می گوید: مقدار گیری ابررسانایی می تواند سخت باشد، زیرا بسته به تکنیک مورد استفاده می تواند متفاوت ظاهر شود. توانایی اختلاط و تطبیق چنین شرایطی در یک مرکز واحد به محققان این امکان را می دهد که نمونه های خود را به طور کامل و کارآمدتر از آنچه که می توانستند، توصیف کنند.

یکی از ایستگاه هایی که در این جعبه ابزار 220 میلیون دلار جا خوش کرده است، یک سلول سندان مکعبی است، دستگاهی که مواد را تحت فشار بسیار زیادی از شش طرف فشرده می کند. این دستگاه با دو آهن ربا ابررسانا و سیستم های خنک کننده مبتنی بر هلیوم کار می کند. این دستگاه می تواند برای مقدار گیری طیف وسیعی از خواص و ویژگی های الکترونیکی استفاده شود. اگرچه ابزارهای معمولی فشار بالا، مانند سندان های الماسی، می توانند نمونه هایی را در خود جای دهند که فقط به مقدار عرض یک موی انسان هستند، این دستگاه سندان مکعبی می تواند نمونه های بزرگ تر را فشرده کند و مقدار گیری ویژگی های الکترونیکی را با جزئیات ریزتر آسان تر کند. محققان از این طریق، تعدادی ابررسانا، کشف کرده اند.

پشت یک مانع زرد رنگ در انتهای دیگر اتاق، یک آهنربای ابررسانای قدرتمند واقع شده است. روی ژو، فیزیکدان در IOP و همکارانش ایستگاهی را راه اندازی کرده اند که آهنربا را با دمای بسیار پایین ترکیب می کند تا مقدار گیری های تشدید مغناطیسی هسته ای (NMR) را انجام دهد. این تکنیک رفتار هسته های اتمی را در میدان های مغناطیسی بالا ردیابی می کند.

ژو می گوید، این آهنربا می تواند یک میدان مغناطیسی پایدار را به جای چند روز یا چند ساعت تا یک ماه حفظ کند، زیرا قدرت بسیار کمتری دارد. او توضیح می دهد که این امکان را برای محققان فراهم می کند که آزمایش های طولانی تری روی همان نمونه انجام دهند.

ابررسانایی تنها پدیده ای نیست که محققان در اینجا آن را دنبال می کنند. برخی از محققان از لیزرهای فوق سریع برای مطالعه خواص نیمه هادی ها استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر از طیف وسیعی از ابزارها برای شکار حالت های کوانتومی گریزان ماده استفاده می کنند.

اگرچه محققان از سراسر جهان از این مرکز استفاده می کنند، اما این مرکز می تواند به چین در تلاش برای دستیابی به ابررسانایی در دمای اتاق فزونی بیشتری نسبت به سایر کشورها بدهد.

منبع: NATURE

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17044

به "درون ساختمان های عجیب با علامت X در چین چه می گذرد؟، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درون ساختمان های عجیب با علامت X در چین چه می گذرد؟، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید