سبزی آش رشته چیست؟

به گزارش کنفرانس هکا، آش رشته یکی از محبوب ترین غذاهای ایرانی است که با ترکیبی از رشته آش، حبوبات و البته سبزی های متنوع تهیه می گردد. از جمله عناصر مهم و بی نظیر این آش، سبزی های مختلفی هستند که نه تنها به طعم آن تنوع می بخشند، بلکه ارزش غذایی آن را افزایش می دهند. اما آشنایی با این که سبزی آش رشته چیست و نسبت سبزی به سایر مواد آش باید چقدر باشد در طرز تهیه آش رشته مجلسی و ساده بسیار مهم است بنابراین در ادامه سبزی های آش رشته را آنالیز می کنیم.

سبزی آش رشته چیست؟

سبزی های آش رشته چیست ؟

آش رشته بدون سبزی کامل نیست و سبزی این غذاست که نقش مهمی در طعم، حتی ظاهر و البته ارزش غذایی این غذا دارد. سبزی آش رشته شامل سبزی های مختلفی است که باید به دقت و به مقدار درست با توجه به مقدار کل مواد آش رشته تهیه و آماده گردد.

اما سبزی های اصلی آش رشته بخصوص آش رشته تهرانی شامل گشنیز، اسفناج، شوید، تره و جعفری است که در شهرهای مختلف با توجه به فرهنگ مردم و ذائقه شان گاهی سبزی های دیگر هم اضافه می گردد یا از این موارد چیزی کم می گردد. مثلا در بعضی جاها از برگ چغندر به جای اسفناج استفاده می گردد یا مثلا در بعضی شهرها از سبزی های خودرو و محلی آن منطقه هم برای تهیه آش رشته استفاده می گردد. حتی در آش رشته شمالی و مازندرانی از ریحان وحشی و سوسنبر که دو سبزی معطر آن منطقه هستند برای خوش طعم شدن آش استفاده می نمایند.

گاهی هم عده ای از سیر سبز در کنار دیگر سبزیجات آشی استفاده می نمایند که طعم خوبی به آش می دهد.

یکی دیگر از سبزی ها آش رشته که برای تزیین و کمی طعم دادن به آش از آن استفاده می نمایند، هم نعناع است. که البته معمولا به شکل خشک شده استفاده می گردد. اما در کل خاطرتان باشد که برترین ترکیب سبزی آش رشته کاملا به ذائقه شما بستگی دارد.

مقدار و نسبت سبزی های آش رشته چیست ؟

مقدار و نسبت سبزی های آش رشته بسته به مقدار افرادی دارد که قرار است آش رشته را برای آن ها تهیه کنید. اما در کل برای تهیه آش رشته برای 10 نفر مقدار سبزی آش رشته باید حدود یک کیلو در نظر گرفته گردد و نسبت آن ها هم بهتر است برابر باشد یعنی اگر یک کیلو سبزی باید بگیرید باید از همه سبزیجات اصلی 200 گرم داشته باشید. البته بعضی معتقدند که اگر حجم اسفناج و تره بیشتر باشد لعاب آش بیشتر می گردد و آش خوشمزه تر خواهد بود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید اگر به سبزی های آش رشته دسترسی نداشته باشید هم می توانید آش رشته را فقط با اسفناج هم درست کنید. یا حتی سبزیجات خشک شده را برای تهیه آش رشته بهره ببرید. طرز تهیه آش رشته با سبزیجات خشک را هم می توانید در کتاب کاله مرور کنید.

نسبت سبزی آش رشته به سایر مواد چیست ؟

نسبت دقیق سبزی آش رشته بسته به شخص و منطقه فرق دارد اما در کل گفته می گردد برای این که آشتان خوشمزه باشد خوب است مقدار سبزی دوبرابر حبوبات در نظر گرفته گردد و نسبت به رشته هم بیشتر باشد. اما باز هم دقت داشته باشید که بسته به علاقه و ذائقه خود می توانید نسبت دلخواهی برای نسبت های مواد اولیه آش رشته در نظر بگیرید.

نکات مهم برای سبزی آش

برای تهیه آش رشته خوشمزه حتما به نکات مهم از انتخاب سبزی گرفته تا ریز کردن و پخت آن باید توجه کنید.

میزان مناسب خرد کردن سبزی آش

یکی از نکات مهم برای تهیه سبزی آش رشته این است که این سبزی را نباید خیلی درشت خرد کرد. عده ای فکر می نمایند سبزی آش را باید از سبزی های خورشتی درشت تر خرد کرد در حالی که این کار اشتباه است چون باعث می گردد آش ظاهر زیبایی نداشته باشد.

حفظ رنگ سبزی آش رشته

نکته مهم دیگری که برای سبزی آش باید به آن دقت داشته باشید این است که بعد از اضافه کردن سبزی به آش نباید در قابلمه را ببندید چون در این صورت رنگ سبزی تیره می گردد و این کار باعث می گردد آشتان خوش رنگ نباشد.

زمان اضافه کردن سبزی آش رشته درست بعد از پخت حبوبات است. فقط نکته مهم این است که حتما حبوبات را نمک بپزید تا وقتی سبزیجات آش را اضافه کردید رنگ سبزی از بین نرود و رنگش را حفظ کند.

سبزی خشک یا تازه

بهتر است تا حد امکان از سبزی تازه برای تهیه آش رشته بهره ببرید چون سبزی تازه طعم و عطری بهتری به هر غذا بخصوص آش رشته می دهد اما اگر امکان تهیه سبزی تازه ندارید هم می توانید از سبزی آش خشک و هم سبزی فریزری بهره ببرید. فقط خوب است بدانید که برای تهیه آش رشته با سبزی خشک باید حتما قبل از اضافه کردن سبزی به حبوبات آن را در آب بخیسانید.

منبع: کتاب کاله
انتشار: 3 بهمن 1402 بروزرسانی: 3 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14467

به "سبزی آش رشته چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبزی آش رشته چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید