ساخت دریچه هوابند کانال های هوارسانی تاسیسات مهم کشور

به گزارش کنفرانس هکا، محققان دانشگاه نیشابور پیروز به ساخت دمپرهای (شیر) هوابند (Bubble Tight Damper) به عنوان یکی از مهم ترین دستاوردهای مورد احتیاج جهت تعبیه در کانال های هوارسانی تاسیسات مهم کشور شدند.

ساخت دریچه هوابند کانال های هوارسانی تاسیسات مهم کشور

به گزارش خبرنگاران، دکتر امیرآبادی، عضو هیات علمی دانشگاه نیشابور در این خصوص اظهار کرد: لزوم جداسازی هوای آلوده و میکروبی از هوای تمیز یکی از ضروریات اصلی بسیاری از آزمایشگاه ها و صنایع پیشرفته است؛ در این تاسیسات فراهم آوردن محیط کنترل شده (Safe Environment) یک الزام اولیه است.

وی اضافه نمود: ادامه توسعه بسیاری از صنایع دانش محور، استراتژیک و دفاعی کشورمان نه تنها نیازمند فراهم آوردن محیط ایزوله آزمایشگاهی و تولیدی است، بلکه در صورتی که این مراکز به درستی از محیط خارج ایزوله نشوند، خود می توانند تهدیدی برای جامعه و محیط زیست محسوب شوند.

امیرآبادی توضیح داد: از منظر دیگر به منظور بالا بردن سطح ایمنی و محافظت در برابر بیماری های واگیر در بیمارستان ها و اتاق های ایزوله به کار رفته برای بستری بیماران نیازمند کنترل دقیق هوای خروجی از این اتاق ها هستیم. همچنین در پناهگاه ها به منظور محافظت در برابر تهاجم های میکروبیولوژیکی از سوی دشمن در زمان حمله های میکروبیولوژیکی ضروری است هوای آلوده ورودی به داخل پناهگاه را کنترل کنیم.

شیرهای هوابند به کار رفته در کانال های هوارسانی بیمارستان ها (اتاق های ایزوله که برای نگهداری بیماران مبتلابه بیماری های واگیر) یا آزمایشگاه های ایزوله (Bio-safety Lab3) از جمله مهم ترین مواردی هستند که به دلیل کاربرد در صنایع دفاعی و تاسیسات اتمی مورد تحریم واقع شده اند.

صنایع و مراکز تحقیقاتی که بر روی فناوری های پیشرفته همانند اپتیک، لیزر، داروسازی ها، الکترونیک، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه های بیولوژیکی (Bio Safety Labs) که بر روی بیماری های انسان و بیماری های مشترک انسان و دام کار می نمایند و اتاق ایزوله بستری بیماران مبتلا به بیماری های واگیر بعضی از مراکزی هستند که ضرورت دارد از درهای هوابند مخصوص و دریچه هوابند در کانال های هوارسانی استفاده نمایند.

euroro.ir: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 2871

به "ساخت دریچه هوابند کانال های هوارسانی تاسیسات مهم کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دریچه هوابند کانال های هوارسانی تاسیسات مهم کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید