ساخت تجهیزات کاربردی انتقال و دستکاری سلولی در ایران

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر محمد اکبری دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح میکروگریپر الکتروترمال برای کاربردهای زیستی شرکت دانش بنیان ریزسامانه های سبز آینده گفت: دستکاری و انتقال سلولی از مهم ترین چالش های فعالیت های پزشکی بوده که لازمه آن دقت، قابلیت اطمینان، کنترل پذیری است.

ساخت تجهیزات کاربردی انتقال و دستکاری سلولی در ایران

وی اضافه نمود: این اولین بار است در کشور با به کارگیری تکنولوژی METAL MEMS و بومی سازی آن به روش های ساخت قطعات میکرونی دست پیدا کردیم. این تکنولوژی می تواند در زمینه فراوری انبوه سنسورهای مختلف به کار گرفته گردد. میکروگریپر ساخته شده در این پروژه که برای فرایند دستکاری سلولی کاربرد دارد مثال مهمی از کاربرد این تکنولوژی می باشد.

وی تاکید نمود: با توجه به حجیم و گران بودن ابزارهای گذشته برای جابجایی و انتقال سلول می تواند جایگزینی با قابلیت اطمینان بالا و کیفیت مناسب باشد.

اکبری اضافه نمود: توسعه عملگرهای MEMS باعث شده روش های ساخت آن نیز توسعه پیدا کند؛ از این رو درصدد بودیم که این محصول را به فراوری برسانیم.

وی ادامه داد: با طراحی این وسیله راهی برای ورود به بازار عملگرها و سنسورهای میکرونی باز می گردد به نحوی که روش ساخت آن در کشور بومی و قابل دستیابی می گردد.

این محقق با بیان اینکه نوآوری ساخت میکروگیرپر مورد نظر ساده و در عین حال قابل اطمینان است، خاطر نشان کرد: طراحی این محصول با در نظر گرفتن خواص سلول و حداقل آسیب آن در حین فرایند دستکاری سلولی بوده است.

اکبری با بیان اینکه تمامی فعالیت های این پروژه از جمله طراحی، ساخت و تست در آزمایشگاه ریزفناوری دانشگاه امیرکبیر اجرا شده است، خاطر نشان کرد: روش کار مبتنی بر مدل سازی ریاضی، شبیه سازی و در نهایت ساخت نمونه آزمایشگاهی است و بعلاوه نتایج تست آزمایشگاهی صحت عملکرد آن را تایید می نماید.

وی گفت: این سیستم در صنایع پزشکی، لقاح مصنوعی(ICSI)، انتقال و دستکاری سلولی، آزمایشگاهی، هوشمندسازی فرآیند های صنعتی به کار می رود.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان کرد: انجام تست روی سلول های حیوانی و تزریق به سلول (تست ترزیق بر روی جنین ماهی گورخر که از جمله تست های استاندارد برای پژوهش بر روی رفتار سلول در هنگام تزریق می باشد.) ادامه کار این پروژه خواهد بود.

وی با اشاره به ویژگی های طرح گفت: ساختار پایدار با یاری از فلز در قطعه، سازگاری ساختار با محیط زیستی، به حداقل رساندن آسیب وارده به سلول در هنگام فرایند دستکاری سلولی، روش ساخت تک مرحله ای به منظور افزایش توجیه مالی فراوری ساختار از ویژگی های این طرح به شمار می رود.

اکبری با تاکید بر اینکه نمونه خارجی این محصول در کشور های پیشرفته از جمله آمریکا، بلژیک، سوئیس و فرانسه وجود دارد، گفت: این اولین بار است که در کشور ایران این ساختار به صورت موفقیت آمیز طراحی، ساخته شده است، بعلاوه تست های اجرا شده بر روی آن صحت عملکرد آن را نشان می دهد.

وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت : از جمله مزایای رقابتی این ساختار طراحی نوآورانه و بعلاوه روش ساخت آسان آن است.

به گزارش خبرنگاران، استاد راهنمای این پروژه دکتر فرشاد برآزنده عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر و همکارطراح مهندس حامد براتی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13357

به "ساخت تجهیزات کاربردی انتقال و دستکاری سلولی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت تجهیزات کاربردی انتقال و دستکاری سلولی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید