ریزش بخشی از دیوار قلعه بلقیس

به گزارش کنفرانس هکا، مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی شهر تاریخی بلقیس اسفراین با اشاره به اینکه شهر تاریخی بلقیس اسفراین دومین بنای خشتی و گلی ایران محسوب می گردد، از ریزش بخشی از دیوار بازسازی شده این بنای تاریخی اطلاع داد.

ریزش بخشی از دیوار قلعه بلقیس

به گزارش خبرنگاران، حسین رحمانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: این نگرانی طی دو سه سال گذشته وجود داشت که بخشی از دیوار بازسازی شده این بنای تاریخی ریخته گردد و حتی مکاتبات لازم نیز انجام شد اما به دلیل عدم اختصاص اعتبار بحث های علاج بخشی صورت نگرفت.

وی اضافه کرد: 160 متر مربع از دیوار بازسازی شده ریزش پیدا کرد و نگرانی برای ریزش بخش های دیگری از دیوار بازسازی شده هنوز وجود دارد.

رحمانی ادامه داد: متاسفانه طی دو سال اخیر هیچ اعتباری برای بازسازی این بنای تاریخی اختصاص نیافته و مقداری اعتبار ملی اختصاص یافته که صرف پرداخت حقوق کارکنان شده است.

وی در ارتباط با ریزش بخش های بازسازی شده این دیوار شرح داد: متاسفانه بازسازی غیراصولی سبب شد تا این مشکل به وجود آید بطوریکه بخش های بازسازیی در پایین دیوار 10 سانتی متر و در بالاترین ارتفاع هفت تا 80 سانتی متر بوده است.

بنا بر اطلاع مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی شهر تاریخی بلقیس اسفراین، از ریزش بخشی از دیوار بازسازی شده این بنای تاریخی اطلاع داد

مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی شهر تاریخی بلقیس اسفراین اعلام کرد: برای بازسازی یک بنای تاریخی در ابتدا باید مطالعات لازم انجام گردد که چه مصالحی برای آن بنا احتیاج است و از مصالحی که در آن بنا به کار رفته استفاده گردد و یا شبیه آن.

وی اظهار داشت: به هنگام بازسازی این بنای تاریخی از خشت خام و بر روی آن اندود کاهگل استفاده شده که نباید این مصالح به کار می رفت. در دوران صفویه، ایلخانی و سلجوقیان از کاهگل در ملات استفاده نمی کردند که در این بنا استفاده شده است.

رحمانی توضیح داد: از سوی دیگر در زمان ساخت این بنا، سازندگان آن به خوبی می دانستند که در این منطقه موریانه وجود دارد و خطر موریانه زدگی بنا را تهدید می نماید بنابراین از کاهگل استفاده نکرده بودند که در بازسازی استفاده شده است.

وی گفت: موریانه زدگی و فرسایش، استفاده از خشت و سنگینی بنا سبب شد تا بخش هایی از دیوار بازسازی شده دومین بنای خشتی و گلی ایران فروریزد.

به گفته رحمانی برای بازسازی این شهر تاریخی به یک میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار احتیاج است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 4 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16905

به "ریزش بخشی از دیوار قلعه بلقیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش بخشی از دیوار قلعه بلقیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید