رویداد هولناکی که انسان را تا مرز انقراض برد

به گزارش کنفرانس هکا، پیش تر در سال گذشته دانشمندان یک مقطع زمانی را ردیابی نموده بودند که در آن تعداد انسان های راست قامت (هومو ارکتوس) ها به جمعیتی بالغ بر 1300 نفر کاهش یافته بود. اکنون، یک مطالعه نو نشان داده است که مهاجرت دسته جمعی انسان به خارج از آفریقا در همان زمان رخ داده است.

رویداد هولناکی که انسان را تا مرز انقراض برد

به گزارش خبرنگاران ، بازسازی حرکت انسان های اولیه از آفریقا به اروپا و آسیا سخت است. برترین شواهدی که محققان در اختیار دارند شامل بقایای پراکنده ای از استخوان ها و عمدتاً مصنوعات سنگی است که تفسیر آن ها می تواند مبهم و چالش برانگیز باشد.

حالا اما مطالعه دقیق ژنوم انسان نشان داده است که در یک برهه زمانی خاص در 900 هزار سال پیش، تنوع ژنتیکی به شدت کم شده و رخداد گلوگاه جمعیت اتفاق افتاده است. گلوگاه جمعیت یا گلوگاه ژنتیک اتفاقی فرگشتی است که در آن درصد قابل توجهی از اعضای یک اجتماع از میان می روند یا به دلایلی توان ادامه زاد و ولد از آنها سلب می گردد.

به نقل از همشهری آنلاین، نتایج یک مطالعه دیگر که بر مکان های باستان شناسی اولیه در اوراسیا تمرکز داشت، قدمت این گلوگاه را 1.1 میلیون سال پیش نشان داد. این اختلاف، شناسایی رویداد اقلیمی مسبب احتمالی کاهش موقت جمعیت را چالش برانگیز کرد و در نتیجه گروهی از زمین شناسان در دانشگاه میلان ایتالیا و کلمبیای آمریکا برای به دست آوردن زمانبندی دقیق این رویداد مشغول به کار شدند.

آنان در پژوهش های خود و با استفاده از تاریخ گذاری در سایت های قدیمی تر دریافتند که مکان های باستانی به طور قابل اعتمادی مربوط به 900 هزار سال پیش هستند.

محققان یافته های خود را با سوابق رسوبات دریایی مقایسه کردند تا زمان دقیق رویداد آب و هوایی را به دست بیاورند. نسبت اکسیژن به دام افتاده در لایه های رسوبی روشن می نماید که آیا آب و هوا در زمان ته نشین شدن مواد معدنی در دریا گرم تر و یا سردتر بوده است.

این اطلاعات و بعلاوه داده های ژنومی و قدمت سایت های محل زندگی انسان های نخستین به دانشمندان نشان داد که رخداد گلوگاه جمعیت و مهاجرت همزمان بوده اند.

در دوران گذار اواسط دوره زمین شناسی پلیستوسن، سطح اقیانوس های جهانی کاهش یافت و لکه های خشکی بزرگ در آفریقا و آسیا به وجود آمدند. در نتیجه انسان های راست قامت که در آفریقا زندگی می کردند با شرایط وحشتناکی روبرو شدند که آنها را از غذا و آب محروم می کرد.

با پایین آمدن سطح دریا، مسیرهای زمینی به اوراسیا در دسترس نهاده شد و طبق مدل محققان، آنها توانستند با عبور از آنها وارد اروپا و آسیا شوند. نویسندگان در مقاله خود آورده اند: مهاجرت سریع در پاسخ به یک محرک اقلیمی شدید و به وجود آمدن راه فرار زمینی، چیزی است که می تواند علت خروج انسان های اولیه از آفریقا در 0.9 میلیون سال پیش باشد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 فروردین 1403 بروزرسانی: 2 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16211

به "رویداد هولناکی که انسان را تا مرز انقراض برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویداد هولناکی که انسان را تا مرز انقراض برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید