رویه های تجاری ایران درجهان شناخته نیست، کاهش مدت زمان ترخیص کالا

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران، علیرضا مقدسی پیش از ظهر امروز یکشنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل گمرکات استان کرمانشاه، گفت: گمرک پیشانی تجارت کشور است و ما در حال حاضر 45 قانون و مقررات جاری در گمرک داریم.

رویه های تجاری ایران درجهان شناخته نیست، کاهش مدت زمان ترخیص کالا

وی اضافه کرد: گمرک ایران تامین کننده بخشی از تجارت کشور است، البته دستگاه های دیگر نیز بخشی از تجارت خارجی را به عهده دارند اما گمرک ذی مدخل این تجارت محسوب می گردد.

مقدسی به بحث بازارچه های مرزی و کوله بری به عنوان مبادی تجاری اشاره نمود و گفت: این نوع تجارت ها در جهان و کنواسیون های جهانی شناخته شده نیست. هم اکنون میانگین رویه های صادراتی در جهان تنها 4 نوع است و ما در ایران با انبوه رویه ها رو برو هستیم.

معاون حقوقی و نظارت گمرک ایران اضافه کرد: در ایران هم چنین 15 مورد عوارض مالیاتی و بیش از 20 نوع معافیت داریم که همه اینها نشان دهنده شرایط اقتصاد ماست.

مقدسی با بیان اینکه انتظارات از گمرک به دو بخش ملی و بین المللی تقسیم می گردد، ادامه داد: انتظار از گمرک در حوزه ملی به ورود کالاهای سالم، حفظ محیط زیست و... مربوط است که باید آنها را برآورده کند.

کشف 300 تن پیش ساز مواد مخدر در 10 ماهه سال جاری

وی ادامه داد: کنترل مواد مخدر از دیگر انتظارات از گمرک است و در این 10 ماهه گمرک پیروز به کشف 300 تن پیش ساز مواد مخدر شده است.

معاون حقوقی و نظارت گمرک ایران اضافه کرد: از دیگر وظایف گمرک کنترل قاچاق کالا، مسائل پولشویی و از این دست است که جزو انتظارات ملی گمرک محسوب می گردد.

مقدسی توسعه گردشگری، صادرات، رونق تجارت مرزی و ... را از دیگر انتظارات ملی از گمرک مطرح نمود و گفت: در کنار آن یک سری انتظارات بین المللی نیز است که می توان به موافقت نامه های بین المللی و... اشاره نمود.

وی با تاکید بر اجرای قانون و مقررات و دقت و کنترل نظر در کنار سرعت و تسهیلات انجام کار از سوی نیروهای گمرک، گفت: برای رسیدن به نتایج مثبت در این وظایف رویکرد سامانه های الکترونیکی را برای عملیات ها در پیش گرفته ایم.

مقدسی توضیح داد: ما در فعالیت های گمرک از نگاه بخشی اجتناب نموده ایم تا از هدف اصلی که توسعه صادرات غیرتفتی، گفتمان ولایت فقیه و اقتصاد مقاومتی است دور نشویم.

وی خاطر نشان کرد: با این اقدامات ما ترخیص واردات را به 4 روز رسانده و ترخیص اسناد گمرکات را به صورت الکترونیکی انجام داده ایم که تا حد زیادی به کار ما سرعت داده و وقت کمتری نیز هدر رفته و از سوی دیگر رتبه فضای کسب و کار ما در حوزه بین الملل ارتقا می یابد.

معاون حقوقی و نظارت گمرک ایران یادآور شد: در بخش ترانزیت نیز سیستم اظهار از راه دور را در پیش گرفتیم و برگ بیمه ها نیز به صورت الکترونیکی صادر شده و این در حالی است که تا سال گذشته به صورت برگ بیمه بود.

کاهش اعلام زمان وصول ترانزیت به 4 روز

مقدسی با بیان اینکه پیش از این اعلام وصول ترانزیت شرایط مشخصی نداشت، گفت: زمان این رویه نیز از 45 روز به 4 روز کاهش یافته است.

وی ایجاد انبارهای اختصاصی برای واحدهای تولیدی، تسهیل در صادرات غیر نفتی به صورت نسیه بری، اصلاح قوانین نربوط به قاچاق کالا و ارز از دیگر اقدامات گمرک در مدت اخیر برای رسیدن به اهدافش مطرح نمود.

مقدسی گفت: عادی سازی روابط تجاری با سایر کشورها از دیگر اقدامات ما بوده و هم اکنون بسیاری از کشورها که با ما روابط تجاری خوبی نداشتند به ایران سرازیر شده اند.

وی از ارتقا کیفیت کالا به عنوان راه چاره دیگر برای توسعه تجارت خارجی یاد کرد و گفت: اجرای موافقت نامه های بین المللی نیز از دیگر اقدامات ما بوده که انجام شده است.

معاون حقوقی و نظارت گمرک ایران موافقت نامه های خارجی را یک فرصت برای توسعه تجارت خارجی برشمرد و اضافه کرد: باید از این فرصت ها نهایت بهره را برد تا در توسعه صادرات غیر نفتی توفیق داشته باشیم.

مقدسی بازار عراق را یک فرصت برای استان کرمانشاه دانست و با تاکید بر آنکه باید نهایت بهره را از آن ببریم، گفت: پایانه ها از مبادی گمرکی هستند که باید به صورت جدی ساماندهی شوند.

وی در بخش پایانی سخنان خود ضمن آرزوی توفیق برای جلیل حیدری مدیر کل جدید گمرکات استان کرمانشاه، گفت: وی دارای سوابق مدیریتی خوبی در جنوب کشور و استان ایلام داشته است و توان مدیریتی خوبی دارد.

مقدسی خطاب به مدیر کل جدید گفت: پاشنه آشیل گمرکات استان کرمانشاه گمرک پرویز خان است و باید نظم و انضباط بر آنجا حاکم گردد و در این راستا با همه دستگاه ها تعامل ویژه داشته باشید.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8927

به "رویه های تجاری ایران درجهان شناخته نیست، کاهش مدت زمان ترخیص کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویه های تجاری ایران درجهان شناخته نیست، کاهش مدت زمان ترخیص کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید