رمزگشایی از تاریخ اشکانیان در محوطه ویرانشهر فاروج

به گزارش کنفرانس هکا، تپه ریوی در شهرستان مانه و سملقان و محوطه ویرانشهر در شهرستان فاروج دو منطقه باستانی خراسان شمالی است که تا به امروز چندین فاز عملیات بازسازی اجرا شده و پیروز به رمزگشایی های بسیار خوبی اجرا شده است.

رمزگشایی از تاریخ اشکانیان در محوطه ویرانشهر فاروج

کاوش های باستان شناسی محوطه تاریخی ریوی

به گزارش خبرنگاران، محمدجواد جعفری سرپرست پایگاه باستانی ریوی در دشت سملقان در شهرستان مانه و سملقان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه محوطه ریوی در شمال شرق دشت کوچک سِمِلقان و در 10 کیلومتری جنوب جلگه رود اترک قرار گرفته است، گفت: این محوطه از چهار تپه A، B، C و D تشکیل شده است.

وی افزود: کاوش های باستان شناسی محوطه تاریخی ریوی از سال 1391 به وسیله اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی شروع شد و از فصل سوم این کاوش ها به صورت مشترک با همکاری موسسه باستان شناسی آلمان ادامه یافت. تا به امروز 10 فصل پژوهش های باستان شناسی در محوطه ریوی اجرا شده است.

این باستان شناس اظهار کرد: در روند فصل دهم، چهار نقطه در بخش های شمالی، جنوبی و مرکزی محوطه ریوی کاوش شد و در هر چهار بخش بقایای معماری و اشیای متعددی یافت شد که مهم ترین آنها ظروف سفالین، سرپیکان های فلزی و اثر مهرهای گلی بودند. ظروف سفالین شکسته و ناقص بدست آمدند و در روند کاوش بازسازی شدند که سرپیکان ها از جنس آهن و مفرغ بود و ناقص و آسیب دیده بدست آمدند و شرایط حفاظت و بازسازی آن ها بسیار سخت بود. اما شاخص ترین اشیای به دست آمده تعداد 44 اثر مهر گلی از کاوش های تپه ریوی D و یا بنای موسوم به خزانه بود.

فصل چهارم کاوش باستان شناسی ویرانشهر

میثم لباف خانیکی سرپرست هیأت کاوش باستان شناسی محوطه ویرانشهر در شهرستان فاروج نیز بیان نمود: منطقه ای که تحت عنوان دره اترک شناخته می گردد، پهنه نسبتاً وسیعی است که امروزه در محدوده استان خراسان شمالی و در شمال شرق فلات ایران واقع شده جایی که سرشاخه های رود اترک را در خود جای داده، ناحیه ای است که در حدفاصل دو شهرستان قوچان و شیروان گسترده شده و از شرایط جغرافیایی و زیستی مساعدی برخوردار است.

این باستان شناس اظهار کرد: ویرانشهر برای سالیان متمادی از منظر توجه باستان شناسان به دور مانده بود و ابهامات و سوالاتی که درباره حضور اشکانیان و ساسانیان در اترک وجود داشت، باعث شد تا باستان شناسان، این محوطه تاریخی را به عنوان محلی برای جستجوی پاسخ پرسش های مزبور مورد آنالیز و کاوش باستان شناسی قرار دهند.

وی افزود: طی سه فصل گذشته، آنالیز سطحی سفال های این محوطه مجموعه ای ارزشمند از سفال های اشکانی و ساسانی این حوزه فرهنگی را در اختیار پژوهشگران قرار داد و به کسب اطلاعاتی درباره معماری و محدوده عرصه و حریم محوطه ویرانشهر منتج شد.

وی ادامه داد: به منظور تکمیل مطالعات فصول گذشته، طرح پژوهشی فصل چهارم کاوش باستان شناسی ویرانشهر انجام و طی آن کارگاه هایی در محل دروازه غربی، تپه جنوبی و میانه محوطه ایجاد و به اثبات بخش هایی از فرضیات پیشین درباره ماهیت سازه های معماری این محوطه منجر شد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 18 اسفند 1402 بروزرسانی: 18 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15787

به "رمزگشایی از تاریخ اشکانیان در محوطه ویرانشهر فاروج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از تاریخ اشکانیان در محوطه ویرانشهر فاروج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید