راهنمای کامل تمیز کردن اسباب بازی؛ انواع اسباب بازی را به راحتی تمیز کنید

به گزارش کنفرانس هکا، اسباب بازی ها نقش مهمی در زندگی بچه ها دارند، طوریکه برترین ابزار برای یادگیری و خلاقیت بچه ها هستند. شاید عجیب باشد اما همین اسباب بازی به ظاهر ساده می تواند منجر به بیماری بچه ها گردد؛ به عنوان مثال، آن اردک پلاستیکی بامزه که در کنار حمام خیس مانده می تواند تبدیل به مکان مناسبی برای رشد کپک ها گردد. علت آن هم ساده است، بچه ها در حس لامسه چندان قوی نیستند و هر چیزی را در دهانشان می برند. با توجه به این شرایط، تمیز کردن اسباب بازی بچه ها لازم است.

راهنمای کامل تمیز کردن اسباب بازی؛ انواع اسباب بازی را به راحتی تمیز کنید

اسباب بازی های بچه ها چقدر کثیف هستند؟

شاید فکر کنید اسباب بازی ها چندان کثیف نیستند و اگر آن ها را مرتب ضدعفونی کنیم، ممکن است کم کم دچار وسواس شویم. متأسفانه این عقیده اشتباه است، اسباب بازی ها می توانند تبدیل به منبع میکروب و باکتری شوند. بچه ها نسبت به بزرگسالان، سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، از طرفی بازیگوش هستند و مستقیماً روی اسباب بازی سرفه و عطسه می نمایند و دست های خود را در دهان قرار می دهند. همه این موارد، منجر به انتقال سریع میکروب ها خواهد شد. بچه ها می توانند از طریق اسباب بازی و تماس فیزیکی 10 عامل بیماری را منتقل نمایند:

 1. سرماخوردگی (راینوویروس)
 2. آنفولانزا
 3. گلودرد استرپتوکوکی
 4. عفونت گوارشی (روتاویروس)
 5. بیماری چشم صورتی
 6. RSV (عفونت ویروس سینسیتیال تنفسی)
 7. آبله مرغان
 8. شپش سر
 9. انگل کرمک
 10. عفونت گوش

چگونه از انتشار میکروب ها از طریق اسباب بازی جلوگیری کنیم؟

همانطور که گفته شد، بسیاری از بیماری ها، ویروس ها و عفونت ها از طریق اسباب بازی منتقل می شوند. خوشبختانه راه های زیادی برای جلوگیری از انتشار میکروب ها وجود دارد که به آن ها می پردازیم:

دست ها را مرتب بشویید

شستن دست ها با آب و صابون یکی از برترین راه ها برای حفظ سلامت بچه ها است. طریقه شست وشوی صحیح دست ها را به فرزند خود آموزش دهید. حداقل 20 ثانیه دست ها را با کف و صابون ماساژ داده و سپس با آب گرم بشویید. دست های تمیز از انتشار میکروب از طریق اسباب بازی جلوگیری می نمایند.

هنگام بیماری در خانه بمانید

اگر فکر می کنید فرزندتان یا یکی از اعضای خانواده درگیر بیماری مسری هستند، به هیچ عنوان آن ها را به مهدکودک و مدرسه نفرستید تا احتمال انتشار ویروس کاهش یابد. علائمی مانند تب، استفراغ، اسهال و سرفه نشان دهنده مسری بودن بیماری هستند.

تمیز کردن اسباب بازی ها را به صورت مرتب انجام دهید

تمیز کردن و ضدعفونی کردن اسباب بازی بچه ها می تواند یک راه ساده و مؤثر برای دور نگه داشتن میکروب ها و ایمن نگه داشتن بچه ها از عفونت های مختلف باشد. تمیز کردن و ضدعفونی کردن به صورت ترکیبی و مرتب، باعث می گردد اسباب بازی ها عاری از هر گونه میکروب نگه داشته شوند. تمیز کردن با آب و صابون آلودگی های سطحی اسباب بازی را از بین می برد، اما برای از بین بردن فعال میکروب ها باید اسباب بازی ها را ضدعفونی کرد.

چگونه اسباب بازی ها را تمیز کنیم؟

اولین قدم برای جلوگیری از انتشار میکروب ها، یادگیری روش صحیح تمیز کردن اسباب بازی هاست. به یاری 6 راه مختلف می توان فرایند ضدعفونی کردن را انجام داد:

1. محلول آب + صابون

آب گرم به همراه اندازهی صابون یا مایع ظرفشویی یک راه سریع و آسان برای تمیز کردن انواع اسباب بازی است. همانطور که برای جلوگیری از انتشار میکروب دست ها را می شوییم، می توانیم به یاری آب و صابون اسباب بازی ها را ضدعفونی کنیم. برای این کار یک تشت بزرگ بردارید و اندازه مناسبی از آب گرم و مایع ظرفشویی را در آن بریزید و به خوبی هم بزنید. اسباب بازی های پلاستیکی (مانند لگو) و عروسک ها را داخل تشت ریخته و بگذارید چند ساعت بمانند. سپس آن ها را با آب شسته و خشک کنید.

2. ضدعفونی کردن به یاری محلول آب + سرکه

یکی دیگر از روش های تمیز کردن اسباب بازی به یاری آب و سرکه است. برای این کار، 1 قسمت سرکه و 2 قسمت آب را در یک ظرف مناسب به خوبی مخلوط کنید. این ترکیب را روی یک پارچه بریزید و روی اسباب بازی بکشید. بگذارید آب و سرکه حدود 15 دقیقه بماند. در نهایت به یاری دستمال مرطوب بقایای سرکه را به خوبی پاک کنید.

3. استفاده از محلول سفید نماینده

تمیز کردن اسباب بازی بچه ها با محلول سفید نماینده می تواند در از بین بردن میکروب ها بسیار مؤثر باشد، اما به طور بالقوه خطرناک است. سفید نماینده در صورتی که به درستی استفاده نگردد، حاوی ترکیبات مضری بوده و باید به دقت از آن استفاده کرد. با این حال اگر قصد دارید اسباب بازی را با سفید نماینده تمیز کنید، حتماً از محلول رقیق شده بهره ببرید. محلول سفید نماینده را با نسبت 1 به 10 با آب ترکیب کنید. با استفاده از یک پارچه، اسباب بازی ها را به یاری محلول پاک نموده و سپس به یاری یک پارچه مرطوب بقایای سفید نماینده را پاک کنید. این کار را تا زمانی که مطمئن شوید سفید نماینده روی اسباب بازی باقی نمانده، ادامه دهید. از سفید نماینده روی اسباب بازی های چوبی و پلاستیکی استفاده نکنید، زیرا حاوی کلر بوده و باعث از بین رفتن رنگ و بافت اسباب بازی خواهد شد.

 • 10 کاربرد سفیدنماینده در خانه غیر از تمیز کردن لکه ها

4. تمیز کردن اسباب بازی با ماشین لباسشویی

برخی از اسباب بازی ها را می توان مستقیماً در ماشین لباسشویی شست. اسباب بازی های پارچه ای را درون کیسه های کوچک پارچه ای قرار داده و آن ها را همراه با بقیه لباس ها بشویید. هرگز از پودر لباسشویی آنزیم دار استفاده نکنید، زیرا ممکن است بافت عروسک خراب گردد.

5. تمیز کردن به یاری دستمال مرطوب

اگر در پی تمیز کردن سریع اسباب بازی هستید، می توانید اسباب بازی کودکتان را به یاری دستمال مرطوب به سرعت تمیز کند. البته باید توجه داشته باشید که اندازه تمیز شدن اسباب بازی به یاری دستمال مرطوب آنقدر زیاد نیست. بنابراین زمانی که شرایط ضدعفونی کردن با روش های دیگر مهیا نبود، از این روش بهره ببرید.

تمیز کردن اسباب بازی بچه ها بر اساس نوع و جنس

اسباب بازی ها از جنس های مختلفی ساخته شده اند، آن ها می توانند پلاستیکی، چوبی، الکتریکی، پارچه ای و… باشند. برای تمیز کردن هر نوع، احتیاج به استفاده از روش منحصربفرد است:

تمیز کردن اسباب بازی پلاستیکی

اسباب بازی های پلاستیکی را می توان به یاری دستمال مرطوب، آب و سرکه، آب و صابون و حتی به و سیله ماشین لباسشویی تمیز کرد. هرگز از مایع سفید نماینده برای تمیز کردن اسباب بازی های پلاستیکی استفاده نکنید زیرا خاصیت خورنده داشته و ممکن است بافت آن را تغییر دهد.

شست وشوی اسباب بازی چوبی

چوب نسبت به آب حساس است، به همین علت برای تمیز کردن اسباب بازی چوبی به هیچ عنوان آن ها را در آب غوطه ور نکنید. بعلاوه از سفید نماینده استفاده نکنید زیرا بافت چوب را تغییر می دهد. برای تمیز کردن کافی است از دستمال مرطوب کنید. بعلاوه می توانید آب و سرکه رقیق شده را روی اسباب بازی ریخته و به سرعت با پارچه مرطوب تمیز کنید.

ضدعفونی کردن اسباب بازی پارچه ای

برترین روش برای تمیز کردن اسباب بازی پارچه ای به یاری ماشین لباسشویی است. برای این کار از آب گرم و یک شوینده ملایم استفاده نموده و دور ماشین لباسشویی را در کم ترین حالت بگذارید. می توانید اسباب بازی را در هوا خشک کنید و یا اینکه به مدت 15 تا 20 دقیقه با دور کم در خشک کن قرار دهید. برای اسباب بازی های حساس، سعی کنید آن ها را در یک بالش یا کیسه توری قرار دهید تا آسیبی به آن ها وارد نگردد. قبل از شست وشو مطمئن شوید که اسباب بازی قطعات الکتریکی ندارد.

تمیز کردن اسباب بازی دیجیتال

اسباب بازی های دیجیتال در هر سنی برای بچه ها محبوب هستند. برای تمیز کردن آن مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. باتری های اسباب بازی را خارج کنید.
 2. از پارچه ای آغشته به آب و مایع ظرفشویی برای تمیز کردن تمام سطوح اسباب بازی بهره ببرید. مراقب باشید که آب پارچه بیش از حد نباشد زیرا ممکن است باعث خرابی قسمت الکتریکی گردد.
 3. بعد از تمیز کردن نوبت به ضدعفونی کردن اسباب بازی است. برای ضد عفونی کردن، یک پد پنبه ای را با الکل مرطوب نموده و سطح اسباب بازی را به یاری آن تمیز کنید.
 4. بعد از خشک شدن اسباب بازی، تمام سطوح آن را به یاری دستمال مرطوب تمیز کنید تا مواد ضدعفونی به خوبی پاک شوند و باقی نمانند.
 • اسباب بازی سنتی یا اسباب بازی دیجیتال؛ کدام فایده بیشتری دارد؟

استریل کردن اسباب بازی حمام

ممکن است فکر کنید که اسباب بازی های حمام احتیاجی به تمیز کردن ندارد، زیرا در آب و صابون بوده و تمیز هستند. مشکل اصلی این است که محیط مرطوب و تاریک حمام، برترین مکان برای رشد میکروب ها است. بیشتر اسباب بازی های حمام از پلاستیک فشرده ساخته شده اند، بنابراین می توان آن ها را مانند اسباب بازی پلاستیکی تمیز کرد. اسباب بازی های سوراخ دار، مانند اردک به شدت نگران نماینده هستند، زیرا آب در آن ها به دام افتاده و تبدیل به مکان رشد کپک ها می گردد. اینگونه اسباب بازی ها را حتماً چندین بار فشار دهید تا تمامی آب آن خارج گردد. سپس در آفتاب قرار دهید تا به صورت طبیعی خشک شوند. می توانید با سشوار آن ها را خشک کنید. اینگونه اسباب بازی را هرگز در حمام رها نکنید. اگر هنگام فشار دادن اسباب بازی، از آن آبی سفید رنگ بیرون می آید یعنی کپک زده و باید هر چه سریع تر اسباب بازی را دور بیندازید.

هر چند وقت یکبار اسباب بازی ها را تمیز کنیم؟

هرچه کودک بیشتر از اسباب بازی استفاده کند، بیشتر باید آن را تمیز کنید. به عنوان مثال؛ اسباب بازی نوزادان را باید هر روز تمیز کرد، زیرا مرتب آن را در دهان خود قرار می دهند. برخی از اسباب های بزرگ تر مانند ماشین سواری ممکن است فقط یکبار در ماه احتیاج به تمیز کردن داشته باشند.

اسباب بازی ها برترین وسیله برای آموزش، خلاقیت و تفریح بچه ها هستند، با این حال می توانند باعث انتشار میکروب ها شوند. به یاری روش های موجود در این مقاله، اسباب بازی های فرزند خود را به خوبی تمیز کنید و نگران بروز بیماری نباشید.

منابع: NiceNCleanWipes, Modern Castle

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 بهمن 1402 بروزرسانی: 15 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14837

به "راهنمای کامل تمیز کردن اسباب بازی؛ انواع اسباب بازی را به راحتی تمیز کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل تمیز کردن اسباب بازی؛ انواع اسباب بازی را به راحتی تمیز کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید