راهنمای خرید برترین ماشین لباسشویی؛ نکاتی که باید به آن ها توجه کنید

به گزارش کنفرانس هکا، اگر قصد خرید ماشین لباسشویی نو داشته باشید، ممکن است در نگاه اول، این طور به نظر برسد که گزینه های بی پایانی وجود دارند. بنابراین، باید روش انتخاب برترین ماشین لباسشویی را بدانید. از آن گذشته، باید بدانید که چگونه از این دستگاه نگهداری کنید که دوام بیشتری داشته باشد یا همواره لباس ها را تمیز و خوشبو کند. در این مقاله، نکات مهم برای انتخاب برترین ماشین لباسشویی و روش های خلاص شدن از بوی بد این دستگاه را می خوانید.

راهنمای خرید برترین ماشین لباسشویی؛ نکاتی که باید به آن ها توجه کنید

آنچه باید برای خرید ماشین لباسشویی بدانید

برای خرید برترین ماشین لباسشویی باید به 14 نکته توجه کنید. این نکات را در ادامه می خوانید.

1. انتخاب مناسب ترین طراحی

اولین گام برای یافتن برترین ماشین لباسشویی این است که تصمیم بگیرید کدام مدل ماشین لباسشویی برای فضای خانه شما مناسب تر است. به طور کلی، چند مدل ماشین لباسشویی در بازار به فروش می رسند که عبارت اند از:

  • لباسشویی و خشک کن ساید بای ساید؛
  • ماشین لباسشویی و خشک کن ساید بای ساید دارای پایه؛
  • ماشین لباسشویی همه کاره.

انتخاب یکی از این طرح ها به مقدار فضای شما در خانه و مقدار احتیاج شما به شستشوی لباس ها بستگی دارد.

2. انتخاب ماشین لباسشویی درب از جلو یا از بالا

نکته بعدی برای انتخاب برترین ماشین لباسشویی این است که تصمیم بگیرید ماشین درب از جلو می خواهید یا درب از بالا. این مسئله به ترجیح شما درباره نحوه خارج کردن لباس های شسته شده از این دستگاه، تنظیمات مورد نظر شما برای شستشوی لباس ها و مکانی که می خواهید ماشین لباسشویی را در آنجا قرار دهید، بستگی دارد.

ماشین های لباسشویی درب از جلو لباس ها را از جلو بارگیری می نمایند و پنل کنترل آن ها در بخش جلوی دستگاه قرار گرفته است. این مدل ماشین لباسشویی لباس ها را با چرخاندن تمیز می نماید. در نتیجه، آب کمتری مصرف می گردد و لباس ها به روشی ملایم تر تمیز می شوند. ماشین های درب از جلو آب را بهتر تخلیه می نمایند و معمولا تخلیه آب آن ها کمی بیشتر از تخلیه آب ماشین های درب از بالا طول می کشد.

در مقابل، پنل کنترل ماشین های لباسشویی درب از بالا در بخش بالایی این دستگاه ها قرار گرفته است. این مدل ماشین لباسشویی از نوعی همزن یا پروانه بزرگ برای شستشوی لباس ها استفاده می نماید. معمولا در ماشین های لباسشویی درب از بالا این قابلیت وجود دارد که سبد شستشو را با آب بیشتری پر کنید.

3. مقدار و ظرفیت دستگاه

فضای موجود در خانه خود را مقدار گیری کنید تا دستگاهی با عرض و ارتفاع مناسب تهیه کنید. عرض مدل های مناسب برای فضای کوچک معمولا 60 سانتی متر است و ماشین های استاندارد 68.5 در 76 سانتی متر هستند. برای انتخاب ماشین های لباسشویی درب از بالا حتما ارتفاع ماشین هنگام باز بودن درب، به خصوص در زیر کابینت ها را در نظر بگیرید. به این ترتیب، برای باز کردن درب ماشین فضای کافی خواهید داشت. علاوه براین، باید حجم و ظرفیت لباسشویی که ممکن است احتیاج داشته باشید را در نظر بگیرید.

4. توجه به واشر ماشین لباسشویی درب از بالا

ماشین های درب از بالا دو نوع واشر همزن و پروانه ای دارند. انتخاب میان این دو واشر به ترجیحات شما بستگی دارد. واشر همزن یک ستون مرکزی پره دار است که برای تمیز کردن لباس ها به جلو و عقب می پیچد و آن ها را به یکدیگر می مالد یا ذرات کثیفی و گرد و غبار از آن ها جدا گردد. در مقابل، واشر پروانه ای یک صفحه دیسک کوچک است که می چرخد و لباس ها را به یکدیگر می مالد تا آن ها را تمیز کند. واشرهای پروانه ای معمولا آب کمتری مصرف می نمایند و ظرفیت شستشوی بیشتری دارند.

5. نوع خشک کن ماشین لباسشویی

خشک کن ماشین لباسشویی ممکن است از نوع الکتریکی یا گازی باشد. هر دوی این خشک کن ها می توانند لباس های شما را به خوبی خشک نمایند اما احتمالا یکی از این دو مدل برای خانه شما مناسب باشد. شما باید با توجه به ویژگی های این دو مدل و احتیاجهای خود یکی را انتخاب کنید.

خشک کن های الکتریکی معمولا نسبت به خشک کن های گازی قیمت کمتری دارند و احتیاجی خط گاز اختصاصی ندارند اما کمی نمایدتر لباس ها را خشک می نمایند. در مقابل، خشک کن های گازی برای گرما باید به لوله گاز متصل شوند. این مدل خشک کن برق کمتری مصرف می نماید.

6. مدل تهویه خشک کن

برخی از خشک کن های ماشین لباسشویی به تهویه بیشتری احتیاج دارند در حالی که سایر مدل ها بدون تهویه کار می نمایند. ماشین های لباسشویی که خشک کن آن ها تهویه دارد، همان مدل هایی هستند که معمولا در بازار می بینید. این مدل ماشین لباسشویی یک دریچه برای خروج هوای گرم پس از عبور از لباس ها دارد و بعد هوای تازه را جایگزین آن می نماید. ماشین های لباسشویی دارای تهویه معمولا مقرون به صرفه تر از سایر مدل ها هستند اما باید آن ها را نزدیک به دیوار خارجی خانه نصب کنید تا هوای دستگاه کاملا تخلیه گردد.

در مقابل، ماشین های لباسشویی که خشک کن آن ها فاقد تهویه است را می توانید در هر جایی نصب کنید. این مدل ماشین لباسشویی با استفاده از یک پمپ حرارتی هوا را به جای تخلیه بازیابی می نماید. ماشین های لباسشویی با خشک کن فاقد تهویه معمولا انرژی کمتری مصرف می نمایند اما چون سیستم پیچیده تری دارند، قیمت آن ها بیشتر است.

7. مقدار آب مصرفی

ماشین های لباسشویی با راندمان بالا نسبت به مدل های قدیمی تر آب کمتری مصرف می نمایند. این ماشین ها اغلب دارای گواهی نامه های معتبر درباره مصرف انرژی هستند. در واقع، این مدل ها انرژی کمتری مصرف می نمایند. برخی از مدل های ماشین لباسشویی نیز قابلیت هایی مانند گزینه شستشوی عمیق دارند که به شما امکان می دهد مقدار آب داخل دستگاه را کنترل کنید و در صورت احتیاج، حجم آب آن را افزایش دهید.

8. توجه به ویژگی های ماشین لباسشویی

ویژگی ها یا قابلیت های ماشین لباسشویی فعلی خود را که می پسندید یا دوست ندارید را در نظر بگیرید. به این ترتیب، خودتان متوجه خواهید شد که چه قابلیت هایی را از برترین ماشین لباسشویی انتظار دارید. برخی از مدل های ماشین لباسشویی مقادیر فراوانی مواد شوینده و نرم نماینده لباس را در خود جای می دهند. برخی از مدل ها نیز شیر آب هایی دارند که درون دستگاه تعبیه شده اند.

9. قابلیت های خشک کن ماشین لباسشویی

بیشتر ویژگی های خشک کن ماشین لباسشویی مسائلی مانند چین و چروک و خشک شدن بیش از حد یا کمتر از آن را برطرف می سازند. ماشین های لباسشویی که خشک کن آن ها فناوری حسگر زمانی دارد، زمانی که لباس ها به برترین حالت خشک شده رسیدند، خاموش می شوند. گزینه های کنترل چروک لباس ها نیز پس از انتها شستشو ماشین را می چرخانند تا از چروک شدن لباس ها جلوگیری گردد. برخی از خشک کن های ماشین لباسشویی نیز از بخار آب برای برطرف چروک لباس ها استفاده می نمایند.

به تنظیمات و قابلیت های ماشین لباسشویی خود نگاهی بیندازید و آنالیز کنید که کدام مدل خشک کن را از یک ماشین لباسشویی می خواهید.

10. قدرت لکه بری ماشین

وقتی به خرید برترین ماشین لباسشویی فکر می کنید، باید مقدار لکه بری ماشین فعلی خود را در نظر بگیرید. اگر حیوانات خانگی یا بچه ها خردسال دارید، بهتر است ماشین لباسشویی با قدرت لکه بری بالاتر را انتخاب کنید. برخی از مدل های ماشین لباسشویی تنظیماتی دارند که به شما امکان ضدعفونی کردن، شستشوی عمیق یا شستشوی سریع لباس ها را می دهند. برخی از مدل های این دستگاه الکترونیکی نیز محفظه پرزگیر دارند که موهای اضافی لابه لای لباس ها را جمع می نماید.

11. فناوری هوشمند

بیشتر ماشین های لباسشویی پس از اتمام فرایند شستشو و خشک کردن لباس ها به شما هشدار می دهند. برخی از مدل های تازهتر نیز این قابلیت را دارند که این فرایند را از تلفن همراه هوشمند خود کنترل کنید. فناوری های هوشمند برترین ماشین لباسشویی به شما امکان زمان بندی چرخه شستشو را می دهد یا قابلیت هایی مانند آن دارد.

12. رنگ بندی ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی رنگ های بسیار متنوعی دارند. برای انتخاب برترین ماشین لباسشویی باید به رنگ آن نیز توجه کنید و مدل و رنگی را انتخاب کنید که با دکوراسیون خانه شما هماهنگ است.

13. گارانتی محصول

موقع انتخاب برترین ماشین لباسشویی باید گارانتی آن را هم در نظر بگیرید. ضمانت نامه های سازنده ماشین لباسشویی ممکن است مدت زمان های مختلفی را پوشش دهد. به این ترتیب، مطمئن خواهید بود که دستگاه شما تا مدت زمان معین شده بدون هیچ مسئله ای کار خواهد نمود.

14. خرید از برندهای معتبر

علاوه بر اینکه که ویژگی های برترین ماشین لباسشویی را در نظر می گیرید، باید به برند آن نیز توجه داشته باشید. خرید ماشین لباسشویی از برندهای معتبر به شما یاری می نماید که محصولی با کارایی بالا بخرید و مطمئن باشید که این دستگاه برای یک عمر به خوبی کار می نماید. برخی از برندهای معتبر ماشین لباسشویی در سطح دنیا عبارت اند از:

  • مای تگ؛
  • ال جی؛
  • سامسونگ؛
  • بوش؛
  • ویرپول؛
  • جنرال الکتریک.

راه هایی برای برطرف بوی بد ماشین لباسشویی

دلیل بوی بد ماشین لباسشویی ممکن است مسائل مختلفی مانند نوع یا مقدار استفاده از ماده شوینده، جمع شدن بیش از حد پرز لباس ها روی فیلتر پرزگیر دستگاه، باقی ماندن لباس های خیس برای مدتی طولانی در ماشین لباسشویی، کثیفی ماشین لباسشویی یا مسائل فنی این دستگاه باشد.

برترین راه برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی، تمیز کردن آن است. برای حل این مسئله باید ابزارهایی مانند برسی با موهای محکم، سطل آب یا بطری اسپری خالی، سرکه سفید و حوله داشته باشید و مراحل زیر را طی کنید.

مرحله اول: از بین بردن پرزها

تمام محفظه های خشک کن ماشین را تخلیه کنید. فیلترهای ماشین را با دست یا با استفاده از یک برس کوچک تمیز کنید. سپس، آب جمع شده در فیلتر ماشین را تخلیه کنید.

مرحله دوم: تمیز کردن درام ماشین

بعد از تمیز کردن فیلترهای ماشین سراغ درام آن بروید. یک واحد سرکه سفید را با دو واحد آب ترکیب کنید و آن را درون سطل آب یا بطری اسپری بریزید. یک حوله یا دستمال حوله ای را به این محلول آغشته کنید و قسمت داخلی درب ماشین، درب و درزگیر لاستیکی آن را کاملا تمیز کنید.

پس از آن، درب ماشین را باز بگذارید و اجازه بدهید تا محلول کاملا خشک گردد. سپس، یک حوله تمیز که با کمی آب مرطوب شده را بردارید و با یاری آن به جای مانده محلول تمیزنماینده را پاک کنید. در صورت لزوم، این کار را آن قدر تکرار کنید که درام ماشین کاملا تمیز گردد. پس از اتمام کار، درب ماشین را باز بگذارید و اجازه بدهید تا به مدت نیم ساعت داخل ماشین در هوای آزاد خشک گردد.

مرحله سوم: تمیز کردن سطح خارجی ماشین

این کار برای برطرف بوی بد ماشین ضرورتی ندارد اما بهتر است که گرد و غبار نشسته روی سطح خارجی ماشین را هم پاک کنید.

چگونه از ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی جلوگیری کنیم؟

حتی برترین ماشین لباسشویی هم اگر به درستی نگهداری نگردد، لباس ها را تمیز نمی نماید یا به آن ها بوی بدی می دهد. برای اینکه این اتفاق نیفتد باید به 3 نکته مهم توجه داشته باشید.

دستگاه را بیش از حد پر نکنید

با اینکه ممکن است این نکته بدیهی به نظر برسد اما گاهی اوقات عجله دارید و این نکته مهم را فراموش می کنید. ماشین را بیش از حد پر نکنید و از قرار دادن لباس ها و لوازم سنگین مانند حوله، شلوار جین و پتو همراه با یکدیگر خودداری کنید.

فیلتر ماشین را تمیز کنید

پس از هر بار استفاده، فیلتر ماشین را کاملا تمیز کنید. صرف وقت برای تمیز کردن این محفظه نه تنها می تواند بوی بد لباس ها را برطرف کند، بلکه از اشیای باارزش شما که درون ماشین افتاده اند محافظت می نماید.

از مواد شوینده مناسب بهره ببرید

همه دوست داریم که لباس ها، حوله ها و لوازم مان پس از شستشو بوی فوق العاده ای داشته باشند اما برخی از شوینده هایی که بوی عالی دارند، بقایایی از خود به جای می گذارند که ممکن است به ماشین لباسشویی شما بوی عجیب و غریبی بدهد. برای به حداقل رساندن بوی بد ماشین لباسشویی سعی کنید یکی از برترین شوینده های لباس را انتخاب کنید.

اگر حوله های کثیف بسیاری برای شستن دارید، از شوینده های مخصوص آن ها بهره ببرید. گاهی اوقات نیز بقایای نرم نماینده های لباس باعث بوی بد ماشین می گردد. در چنین شرایطی، بهتر است استفاده از این نرم نماینده ها را به حداقل برسانید و از شوینده هایی مثل سرکه سفید یا جوش شیرین بهره ببرید.

کلام آخر

یکی از مهم ترین لوازم خانگی که در هر خانه ای کاربرد دارد، ماشین لباسشویی است. برای اینکه برترین ماشین لباسشویی یا مناسب ترین مدل آن برای خانه خود را بخرید، باید ویژگی ها و قابلیت های ماشین مورد نظر خود را آنالیز کنید. توجه به احتیاجها و ترجیحات خود و اعضای خانواده نیز می تواند به شما در انتخاب برترین ماین لباسشویی یاری کند.

البته، خرید برترین ماشین لباسشویی تنها بخشی از مسئله است. مسئله مهم دیگر به نحوه استفاده و تمیز کردن این دستگاه الکترونیکی مربوط می گردد. برای اینکه ماشین لباسشویی شما ماندگاری بیشتری داشته باشد و لباس هایی کاملا تمیز و خوشبو به شما تحویل بدهد، باید به نکاتی که در این مقاله شرح دادیم، توجه کنید و آن را به روشی اصولی تمیز کنید.

منبع: LifeHacker

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 بهمن 1402 بروزرسانی: 23 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15030

به "راهنمای خرید برترین ماشین لباسشویی؛ نکاتی که باید به آن ها توجه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید برترین ماشین لباسشویی؛ نکاتی که باید به آن ها توجه کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید