راهنمای انتخاب برترین هواپز برای آشپزخانه

به گزارش کنفرانس هکا، دستگاه های هواپز چند سالی است که وارد بازار شده اند. بنابراین، همه با ظاهر این وسایل و کارهایی که انجام می دهند آشنا هستیم اما به تازگی تنوع مدل های هواپز از قبل بیشتر شده است. در نتیجه، انتخاب برترین هواپز برای آشپزخانه به سادگی گذشته نیست. برای اینکه انتخاب راحت تری داشته باشید، در این مقاله، راهنمای کامل انتخاب برترین هواپز برای آشپزخانه را می خوانید.

راهنمای انتخاب برترین هواپز برای آشپزخانه

هواپز چیست؟

با اینکه دستگاه های هواپز محبوبیت بسیاری دارند، هنوز درباره اینکه هواپز چیست و چه کاری انجام می دهد تصورات غلط بسیاری وجود دارد. بخشی از دلیل این تصورات به نام این دستگاه مربوط می گردد. بعضی تصور می نمایند که هواپز بودن این دستگاه نشان می دهد که هواپز نوعی دستگاه سرخ کن است اما این طور نیست.

هواپزها به اجا ق گازهای همرفت بیشترین شباهت را دارند. این دستگاه ها هوای فوق العاده داغ را بالا و اطراف غذا به گردش درمی آورند که باعث پختن و ترد شدن آن می گردد. بنابراین، دستگاه هواپز برای تهیه غذاهای سرخ شده عالی است اگرچه در واقع غذا را سرخ نمی نماید. بااین حال، هر چیزی که در اجاق پخته می گردد را می توانید در هواپز نیز بپزید.

کدام نوع هواپز را بخریم؟

دستگاه های هواپز دارای سبد و هواپز های آون توستر هر دو کار هواپز کردن غذاها را به خوبی انجام می دهند. بنابراین، تصمیم گیری و انتخاب میان این دو واقعا به فضای موجود در آشپزخانه بستگی دارد.

هواپزهای آون توستری فضای بیشتری اشغال می نمایند اما این دستگاه ها چیزی فراتر از هواپز هستند. این دستگاه ها غذاها را می پزند، برشته می نمایند، گرم می نمایند و بعضی از مدل های آن جوجه گردان نیز دارند. این ویژگی ها باعث می گردد که با خرید هواپز آون توستر از فضای پیشخوان آشپزخانه بیشتر بهره ببرید. در مقابل، هواپز های دارای سبد فضای زیادی اشغال نمی نمایند اما آن ها فقط یک کار انجام می دهند و در مجموع، نمی توانند در یک زمان به میزان یک هواپز آون توستر کارهای مختلفی انجام دهند.

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که دوست دارید یک آون توستر داشته باشید، یک هواپز آون توستر برایتان مناسب است. اگر هم فضای آشپزخانه شما محدود است و می خواهید از این فضای اندک بیشترین بهره را ببرید، قرار دادن یک دستگاه چندمنظوره مانند هواپز آون توستر در این فضا احتمالا ایده خوبی باشد. در مقابل، در صورتی که فکر می کنید که فقط گهگاهی از هواپز استفاده می کنید و فضای اندکی برای نگهداری از آن دارید، می توانید به خرید برترین هواپز برای آشپزخانه که دارای سبد است، فکر کنید.

تفاوت های هواپز دارای سبد و آون توستر

بزرگترین تفاوت هواپز های دارای سبد و آون توسترها در نحوه پیکربندی آن ها است. با استفاده از یک هواپز سبک دارای سبد می توانید غذا را در سبد تکان دهید تا زیر و رو گردد اما موقع پخت غذا با آون توستر باید غذاها را با دست زیر و رو کنید. البته، پس از استفاده از هر دو دستگاه، کم کم متوجه خواهید شد که اصلا احتیاجی به زیر و رو کردن غذاها نیست چون آن ها با حرکت یکنواخت هوا در اطراف غذا به صورت یک دست پخته می شوند.

تفاوت دیگر دستگاه های آون توستر و هواپزهای دارای سبد به گنجایش آن ها مربوط می گردد. بیشتر آون توسترها در مقایسه با دستگاه های هواپز دارای سبد، غذای بیشتری را در خود نگه می دارند. این ویژگی برای خانواده های پرجمعیت اهمیت دارد.

یکی دیگر از ویژگی های آون توسترها این است که می توانید بدون احتیاج به باز کردن درب شیشه ای آن ها مراحل پخت غذا را دنبال کنید. در هواپزهای دارای سبد، هر بار که درب دستگاه را برای آنالیز مراحل پخت غذا باز می کنید، میزانی گرما از دست می دهید. درب شیشه ای آون توستر به شما یاری می نماید تا از اتلاف گرما جلوگیری کنید.

چگونه برترین هواپز را برای آشپزخانه انتخاب کنیم؟

دستگاه های هواپز برندها و مدل های بسیاری با ویژگی ها و مزایای خاص خود دارند. بنابراین، برای اینکه دچار سردرگمی نشوید، هنگام انتخاب برترین هواپز برای آشپزخانه باید این عوامل را در نظر بگیرید:

  • گنجایش دستگاه: هواپزها میزان های مختلفی دارند. در نتیجه، باید یکی از آن ها را انتخاب کنید که احتیاجهای شما را برآورده می سازد. اگر خانواده پرجمعیتی دارید یا اغلب برای مهمانان بسیاری آشپزی می کنید، مطمئن شوید که هواپز مورد نظر شما به میزان کافی بزرگ است.
  • محدوده دما: بعضی از دستگاه های هواپز دارای محدوده دمایی وسیع تری نسبت به سایرین هستند و به شما این امکان را می دهند تا انواع غذاها را در دماهای مختلف بپزید. در پی دستگاه هواپزی باشید که دمای آن تا 400 درجه فارنهایت یا بالاتر باشد. اگر می خواهید غذاها را به آرامی گرم کنید یا آن ها را در آب خود بپزید، به درجه پایین هواپز نیز توجه داشته باشید.
  • برنامه های پخت از پیش مشخص شده: بسیاری از دستگاه های هواپز دارای برنامه های پخت از پیش مشخص شده هستند. این برنامه ها می توانند در وقت شما صرفه جویی نمایند و پختن غذاهای مورد علاقه شما را ساده تر سازند. این برنامه ها برای کسانی که به تازگی کار با هواپز یا آشپزی را آغاز نموده اند بسیار مفید خواهند بود.
  • تجهیزات جانبی دستگاه: بعضی از مدل های هواپز دارای لوازم جانبی مانند ظرف پخت، قفسه های روی هم یا ابزارهای کاربردی دیگری هستند. جهت انتخاب برترین هواپز برای آشپزخانه به این نکته نیز توجه کنید که به چه لوازم جانبی احتیاج دارید و اینکه آیا این لوازم به راحتی در دسترس هستند یا برای خرید مجدد آن ها باید حتما یک هواپز دیگر خریداری کنید.
  • صفحه کنترل: بیشتر دستگاه های هواپز صفحه ای برای کنترل دما و زمان پخت غذاها دارند. اگر برترین هواپز برای آشپزخانه را می خواهید، بهتر است که در پی مدل های بالاتر با کنترل های دیجیتال باشید. با استفاده از چنین دستگاه هایی می توانید دمای غذاها را به صورت اختصاصی تنظیم کنید. حتی بعضی از این مدل ها نمایشگرهای LED برای نمایش اطلاعات دارند.
  • تمیز کردن هواپز: دستگاه هواپز را باید به طور منظم کاملا تمیز کنید. اگر برترین هواپز برای آشپزخانه را انتخاب کنید، تمیز کردن آن ساده خواهد بود. برای تمیز کردن این مدل دستگاه فقط باید کشوی آن را بیرون بکشید و زیر شیر آب بشویید. سبد داخلی چنین دستگاه هایی اغلب قابل جابه جایی است. بنابراین، می توانید آن را با مایع ظرفشویی کاملا بشویید. این سبدها اغلب نچسب هستند. بعضی از مدل های هواپز طراحی مناسبی برای شستشو داخل ماشین ظرفشویی نیز دارند.

برترین مدل های هواپز در 2024

برای اینکه انتخاب برترین هواپز برای آشپزخانه به کاری ساده تر تبدیل گردد، باید با برترین مدل های آن و برندهای مطرح هواپز در سطح دنیا آشنا شوید.

هواپز یا سرخ کن بدون روغن نینجا مدل AF400UK

این مدل هواپز یکی از دستگاه هایی است که به عنوان برترین هواپز برای آشپزخانه شناخته می شوند. با استفاده از این مدل هواپز می توانید یک خانواده پرجمعیت را سریع و به خوبی سیر کنید. کیک های هواپزی با این دستگاه در عرض 15 دقیقه پخته می شوند. برای ترد و آبدار شدن مرغ در هواپز نینجا هم باید حدود 25 دقیقه صبر کنید.

هواپز نینجا دستگاه نسبتا سنگین و بزرگی است. بنابراین، اگر آشپزخانه ای با فضای جمع و جور دارید، شاید خرید این دستگاه برای شما مناسب نباشد. بااین حال، می توانید دو کشوی این دستگاه را با غذاهای مختلف پر کنید و برنامه های هر دو کشو را هماهنگ تنظیم کنید تا همه چیز در سریع ترین زمان ممکن برای خوردن آماده باشد.

هواپز یا سرخ کن بدون روغن برویل مدل VDF127

این دستگاه برویل برای ارائه برترین غذا به شما قابلیت پخت غذا با جریان هوا و بخار را ترکیب می نماید. به این ترتیب، غذایی سالم تر و خوشمزه تر را به شما تحویل می دهد. اگر یک مرغ کامل را به مدت 1 ساعت در دمای 170 درجه سانتی گراد با این دستگاه بپزید، نتیجه گوشت خوب پخته شده مرغ با ظاهری برشته و طعمی عالی خواهد بود.

هنگام تهیه چیپس در این هواپز نیز سیب زمینی ها به صورت کاملا طلایی و ترد درمی آیند. برای پخت کاپ کیک در هواپز برویل نیز فقط به 12 دقیقه زمان احتیاج دارید.

هواپز اینستنت مدل VersaZone

این جدیدترین مدل هواپز اینستنت می تواند هر غذایی را به خوبی بپزد. یک مرغ کامل 1.3 کیلوگرمی در این هواپز به مرغی طلایی، آبدار و با بافتی لطیف تبدیل می نماید. کاپ کیک های کوچک هم از این هواپز به زیبایی پخته و کاملا پف نموده بیرون می آیند.

چیزی که هواپز اینستنت مدل VersaZone را از سایر مدل های هواپز اینستنت متمایز می نماید، این است که می توانید آن را به دو سبد پخت مستقل 4.2 لیتری یا یک سبد بزرگ 8.5 لیتری تغییر دهید. برای این کار فقط باید تقسیم نماینده سبد هواپز را بردارید یا درون آن قرار دهید.

تقریبا از هر لحاظی این هواپز یک خرید عالی است. نکته مهمی که موقع کار با این دستگاه به آن توجه داشته باشید این است که بخش های مهم غذا که می خواهید کاملا برشته شوند را بچرخانید. کاربری ساده، برنامه پخت و تمیز کردن ساده (قابل شستشو با ماشین ظرفشویی) ویژگی هایی است که باعث شده بسیاری از مشتریان پس از خرید این دستگاه هواپز آن را برترین هواپز برای آشپزخانه بدانند.

هواپز یا سرخ کن بدون روغن کوزوری مدل CAF-L501

قابلیت تنظیم میزان برشته شدن غذا در این هواپز باعث می گردد که ران مرغ بسیار آبدار و ترد گردد. صفحه پخت این هواپز میزان قابل توجهی از روغن و چربی این غذا را از بین می برد اما به غذای شما ظاهری کاملا پخته شده می بخشد. دسرهایی همانند کیک را هم با ظاهری پف نموده و کاملا پخته شده به شما تحویل می دهد.

اگر این هواپز نقطه ضعفی داشته باشد، فقط به میزان آن مربوط می گردد. طراحی سبد این هواپز به صورت دوتایی به این معنا است که نمی توانید درون آن مرغ را به صورت کامل بپزید. بااین حال، اگر برای گروه بزرگی از افراد آشپزی می کنید، گزینه هماهنگ سازی کشوهای این دستگاه به شما یاری خواهد نمود. این هواپز با کاربری آسان و کارآمد یک ویژگی قابل توجه دیگر نیز دارد. می توانید چراغ های داخلی این دستگاه را روشن کنید تا هر زمان که می خواهید به غذای در حال پخت نگاهی بیندازید.

هواپز یا سرخ کن راسل هابز مدل satisfry 26520

این هواپز چندکاره نه تنها یک هواپز است، بلکه گریل کردن، سرخ کردن، کباب کردن، پختن و پخت آهسته را نیز به خوبی انجام می دهد. بنابراین، اگر در پی دستگاهی برای صرفه جویی در فضا هستید، هواپز راسل هابز انتخابی هوشمندانه خواهد بود.

سازندگان هواپز راسل هابز مدل satisfry 26520 ادعا می نمایند که این مدل هواپز نسبت به مدل های قبلی این شرکت غذاها را 70 درصد سریع تر می پزد. بعلاوه، این مدل هواپز می تواند مرغ را در عرض 30 دقیقه به حالت آبدار و طلایی دربیاورد.

هواپز و سرخ کن فیلیپس پریمیوم

هواپزهای فیلیپس همواره نام برترین هواپز برای آشپزخانه را به یدک می کشند. این دستگاه های هواپز مقرون به صرفه ترین دستگاه های موجود در بازار نیستند اما همواره نظرات تحسین برانگیز مشتریان را دریافت می نمایند.

هواپز فیلیپس مدل پریمیوم مدلی پیشرفته است که کنترل دقیق دما و انواع برنامه های پخت و پز را ارائه می دهد. این مدل هواپز فیلیپس طراحی شیک و مدرنی هم دارد که در هر آشپزخانه ای عالی به نظر می رسد. تجربه مشتریان نشان داده که این دستگاه هواپز برای مدتی طولانی دوام می آورد، غذاها را به خوبی می پزد و به سادگی تمیز می گردد.

سرخ کن و هواپز فیلیپس برای کسانی که می خواهند یک دستگاه حرفه ای خریداری نمایند عالی است. اگر زیاد آشپزی می کنید، مطمئن شوید که بزرگترین مدل هواپز فیلیپس را خریداری می کنید. برای کسانی که کمتر سراغ آشپزی می روند نیز هواپزهای کوچکتر مناسب هستند.

آیا هواپزها قابلیت بهینه سازی مصرف انرژی دارند؟

شاید به تازگی شنیده باشید که هواپز می تواند به شما در کاهش مصرف انرژی یاری کند. قطعا این دستگاه خانگی در زمان و انرژی مصرفی شما صرفه جویی می نماید. مقرون به صرفه ترین مدل هواپز هنگام برشته کردن یک مرغ کوچک، در مدت 30 دقیقه تنها 17 p برق مصرف می نماید.

بااین حال، اگر برای تهیه غذا به میزان اعضای خانواده خود فرصت کافی دارید، بهتر است به جای هواپز از فر بهره ببرید. ناگفته نماند که بیشتر هواپزها هزینه بالایی دارند و مدتی طول می کشد تا با کاهش هزینه مصرف برق، هزینه خرید این دستگاه جبران گردد.

کلام آخر

هواپزها یکی از برترین وسایل پخت و پز برای تهیه غذایی سالم و خوشمزه هستند. در این مقاله، مهم ترین نکات جهت انتخاب برترین هواپز برای آشپزخانه را خواندید و با 6 مدل پرطرفدار هواپز آشنا شدید. نباید فراموش کنید که حتی پس از انتخاب برترین هواپز برای آشپزخانه نیز باید طریقه صحیح نگهداری از آن را یاد بگیرید.

برای آغاز، سعی کنید سبد هواپز را بیش از حد شلوغ نکنید. برای پخت غذاهای مختلف نیز بهتر است دستگاه را از قبل گرم کنید. علاوه براین، بهتر است موقع پخت غذاها یک لایه نازک روغن روی آن ها باشد. به این ترتیب، بافت و طعم آن ها بهبود می یابد و هیچ غذایی به سبد هواپز نمی چسبد. برای این کار، بهتر است از اسپری روغن بهره ببرید. با توجه به این نکات هواپز شما برای مدتی طولانی دوام می آورد.

منبع: allrecipes

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 اسفند 1402 بروزرسانی: 8 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15466

به "راهنمای انتخاب برترین هواپز برای آشپزخانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انتخاب برترین هواپز برای آشپزخانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید