راهنمای انتخاب برترین شیر خشک برای نوزاد

به گزارش کنفرانس هکا، یکی از دغدغه های مهم مادران انتخاب شیر خشک مناسب برای نوزاد است. برخی نوزادان به دلایل مختلف شیر مادر نمی خورند، یا اینکه مادر تصمیم می گیرد در کنار شیر خود، به کودک شیر خشک بدهد؛ در این صورت برای والدین این دغدغه ایجاد می گردد که چه برندی بخریم و این غذای کمکی چه ویژگی هایی باید داشته باشد. در این مطلب قصد داریم درباره انتخاب برترین شیر خشک برای نوزاد صحبت کنیم تا با خیال راحت بتوانید برای فرزند خود این خوردنی مفید را تهیه کنید.

راهنمای انتخاب برترین شیر خشک برای نوزاد

راهنمای انتخاب برترین شیر خشک

شیر خشک در واقع همان شیر است که حالتی غیرمایع دارد و پس از اینکه با آب مخلوط می گردد، به شکل شیر در می آید. گاهی اوقات پدر و مادر تصمیم می گیرند که در کنار شیر مادر یا به جای آن، به فرزند خود شیر خشک بدهند و در این موقعیت در پی انتخاب درست هستند. سوالاتی که ممکن است در فکر والدین شکل بگیرد شامل این موارد می گردد: برترین برند شیر خشک کدام است؟ این محصول چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ شیر خشک ایرانی بخریم یا سراغ گزینه خارجی برویم؟

برخی افراد معتقدند برترین شیر خشک نوزاد را می توان از خاصیت چاق نماینده ای که دارد، تشخیص داد؛ یعنی هرچقدر چاق نماینده تر باشد، همانقدر بهتر است. با این وجود، عوامل مختلف دیگری نیز باید در انتخاب شیر خشک مد نظر گرفته شوند، زیرا احتیاج بدن نوزادان و واکنش آن ها به مواد تشکیل دهنده این غذا، فرق دارد.

با این وجود، اگر بخواهیم به پرسش مطرح شده یک جواب قطعی دهیم برترین شیر خشک، شیر خشکی است که اسیدآمینه، ویتامین ها و مواد معدنی لازم را با هم داشته باشد. بنابراین در انتخاب خود حتما به ترکیبات نگاه کنید.

انواع شیر خشک و تفاوت آن ها

اگر سری به شیر خشک های موجود در بازار بزنیم، متوجه می شویم که فرمول و ترکیبات متفاوتی دارند. به صورت کلی، می توان آن ها را به سه دسته شیر خشک بر پایه شیر گاو، کازئین و سویا تقسیم کرد. در ادامه با این موارد بیشتر آشنا می شویم:

شیرخشک بر پایه شیر گاو

از آنجایی که بچه ها سیستم گوارشی بسیار حساسی دارند و نمی توانند شیر گاو را تا یک سالگی هضم نمایند، بنابراین به صورت مستقیم نمی توان به آن ها این نوع شیر را داد. با این حال، شیر خشکی که برپایه شیر گاو درست شده برای کودک هیچ مسئله ای ایجاد نمی نماید. این نوع شیرخشک یکی از رایج ترین انواع موجود در بازار است و به حد کافی پروتئین، کربوهیدارت و چربی دارد که این موارد باعث رشد نوزاد می شوند.

شیرخشک بر پایه سویا

با وجود اینکه بیشتر نوزادان مسئله ای با نوع قبلی ندارند، اما برخی آن ها به محصول بر پایه شیر گاو واکنش های آلرژیک نشان می دهند؛ به عنوان مثال، دچار کهیر، خارش یا مسائل تنفسی، کهیر و خارش پوست می شوند. در این صورت با مشورت پزشک، می توان از شیرخشک بر پایه سویا به کودک داد.

معرفی شیرخشک بر پایه کازئین

نوع سومی که در بازار موجود است، شیر خشک بر پایه کازئین نام دارد که در تهیه آن، پروتئین شیر برای هضم بهتر، به بخش های بسیار کوچک هیدرولیز می گردد. البته کاربرد این نوع شیر خشک بیشتر برای نوزادان نارس یا مواردی است که بیماری های پوستی مانند اگزما دارند.

نکات مهم در انتخاب شیر خشک

از آنجایی که هر کودک ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و با مسائل مخصوص به خود روبرو است، بنابراین قبل از انتخاب برترین شیر خشک برای فرزندمان، باید ابتدا شرایط او را در نظر بگیریم. در ادامه چند مشکل رایج در نوزادان را آنالیز می کنیم و شیر خشک مناسب این نوع بچه ها را پیشنهاد خواهیم داد.

بچه های که نفخ و یبوست دارند

برخی نوزادان دچار این مشکل می شوند، در این صورت باید در انتخاب شیر خشکی که به او می دهیم بسیار دقت کنیم زیرا در بیشتر موارد پروتئین های موجود در شیر خشک های گاوی این شرایط را بدتر می نمایند. بنابراین برای نوزادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می نماید، بهتر است سراغ گزینه های غیر گاوی برویم.

نوزادانی که کولیک دارند

کولیک نوزاد نیز گاهی بر اثر حساسیت به پروتئین موجود در شیر گاو ایجاد می گردد. بنابراین در این موارد هم باید سراغ شیر خشک های پایه غیر گاوی برویم. بعلاوه محصولات آنتی کولیک نیز در بازار موجود است که می تواند برترین انتخاب برای این نوزادان باشد.

نوزادانی که بسیار ضعیف هستند

ضعیف بودن کودک می تواند باعث نگرانی والدین گردد و در پی شیر خشک هایی بگردند که برای وزن گیری کودک مناسب تر است ؛ زیرا بچه ها ضعیف سریع بیمار می شوند. از برترین شیر خشک هایی که می توانید برای وزن گیری کودک خود بهره ببرید، می توان به آپتاکید نوتریشیا و نروکید اشاره نمود.

بچه های که به لاکتوز حساسیت دارند

برخی بچه ها به لاکتوز شیر حساسیت دارند و نباید شیر خشک های پایه گاوی مصرف نمایند. برای این نوع بچه ها می توانید سراغ گزینه های بروید که بدون لاکتوز هستند. در شیر خشک بدون لاکتوز شیر گاو را تصفیه نموده و تنها لاکتوز آن را حذف می نمایند. در این حالت نه تنها کودک از پروتئین بهره می برد، بلکه دچار حساسیت نیز نمی گردد .

معرفی برترین شیر خشک

تا به اینجا اطلاعاتی درباره شیر خشک و نحوه انتخاب درست با توجه به ویژگی های فرزندتان را در اختیار شما قرار دادیم. در این بخش به معرفی برترین برندهای شیر خشک ایران و دنیا می پردازیم تا انتخاب برای شما راحت تر گردد:

  • ببلاک (premature): یکی از برترین مارک های شیر خشک است که برای نوزادان نارس و کم وزن توصیه می گردد.
  • ببلاک هایپوآلرژیک (HA): اگر کودک شما آلرژی دارد، سراغ این گزینه بروید.
  • ببلاک فاقد لاکتوز (LF): اگر کودک شما مبتلا به اسهال است و تحمل لاکتوز را ندارد، این شیر خشک مفید است.
  • شیر خشک Neocate: محصول انگلستان است و توصیه می کنیم برای بچه ها زیر یک سال که به شیر خشک برپایه شیر گاو آلرژی دارند، بهره ببرید.
  • شیر خشک Precomida: این شیر خشک محصول کشور آلمان است و بچه های که بسیار دچار اسهال می شوند، بهتر است از آن استفاده نمایند.
  • ایزومیل: این شیر خشک برپایه سویا ساخته شده و اگر کودک شما مبتلا به اسهال است و به پروتئین شیر گاو حساسیت دارد، مناسب است.
  • لیدی میل: این شیر خشک برای بزرگسالان، بخصوص مادران باردار و شیرده فراوری می گردد.
  • نان (NAN): یکی از محبوب ترین شیر خشک های ساخت ایران است که شماره 1 برای نوزادان تا 6 ماه و شماره 2 برای 6 ماه تا یک سال و شماره 3 برای از یک سالگی به بعد است.

استفاده از شیر خشک برای چاقی صورت

سخن پایانی

ما در این مطلب یکی از دغدغه های مهم والدین برای انتخاب برترین شیر خشک را آنالیز کردیم و با انواع شیر خشک ها آشنا شدیم. همانطور که گفتیم برای انتخاب محصول مناسب باید به ویژگی های کودک خود توجه داشته باشید. آیا آلرژی خاصی دارد؟ ضعیف است یا نه؟ التهاب دارد؟ به لاکتوز حساس است یا خیر؟ با پاسخ دادن به این موارد با توجه به مطالب این مقاله، می توانید برترین انتخاب را داشته باشید. بعلاوه این نکته را هم بهتر است اضافه کنیم که شیر خشک تنها برای نوزاد نیست و شیر خشک های مخصوص بزرگسالان نیز وجود دارد که مزایای زیادی دارند.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 فروردین 1403 بروزرسانی: 7 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16306

به "راهنمای انتخاب برترین شیر خشک برای نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انتخاب برترین شیر خشک برای نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید