دوچرخه سواری عمومی، نیازمند آموزش

به گزارش کنفرانس هکا، محمد سرابی - خبرنگار : از سال گذشته که طرح های مختلفی برای تشویق شهروندان به استفاده از دوچرخه پیشنهاد شده بود، این نکته هم به میان آمد که همزمان با توسعه فیزیکی امکانات دوچرخه سواری و کرایه دادن دوچرخه ها باید موضوع آموزش را هم جدی گرفت.

دوچرخه سواری عمومی، نیازمند آموزش

اگرچه تصور عمومی براین است که شهروندان نباید احتیاج خاصی به آموزش در این زمینه داشته باشند اما شرایط ترافیکی در شهر تهران به گونه ای است که استفاده از این وسیله نیز باید بر اساس اصول ترافیکی بنیان گذاری گردد. از طرف دیگر معابر و خیابان های تهران هم برای استفاده مداوم و روزانه از دوچرخه مناسب نیست.

از آنجا که دوچرخه سواری در گروه ورزش ها شمرده می گردد مرجع معتبر در این زمینه را می توان فدراسیون مربوطه دانست. مسئول توسعه دوچرخه سواری همگانی کشور در فدراسیون دوچرخه سواری ایران می گوید:

اگر برنامه ریزی دقیقی در پی افزایش زیرساخت های شهری مرتبط با دوچرخه وجود نداشته باشد، این کار خطرناک و مضر برای توسعه حمل ونقل پاک در شهر خواهد بود.

آلن پطروسیان می افزاید: در تهران ما کمتر به مردم توصیه می کنیم برای امور روزانه دوچرخه سواری نمایند؛ زیرا نه معابر ایمنی داریم و نه فرهنگ رانندگی سواره ها آنقدر بالاست که حاشیه امنی برای دوچرخه سواران وجود داشته باشد؛ بنابراین اگر چند 5 هزار دوچرخه اشتراکی در شهر بدون معابر ایمن تردد نمایند، بازخوردهای منفی خواهیم داشت.

  • آموزش دوچرخه سواران

چندی پیش در نشست پویش ملی حمل و نقل پاک کشور، بین سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و فدراسیون دوچرخه سواری تفاهم نامه همکاری امضا شد. این تفاهم نامه در راستای استفاده بهینه از ظرفیت های طرفین برای توسعه دوچرخه سواری همگانی به وسیله هیات های دوچرخه سواری، شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور با هدف ارتقای تحرک ذهنی و جسمی شهروندان، بهبود شرایط محیط زیستی استان ها و همچنین جذب استعدادهای بالقوه و تعمیم دوچرخه سواری قهرمانی در میادین ملی و بین المللی تنظیم شده است.

رئیس فدراسیون دوچرخه سواری در این باره می گوید: در وزارت ورزش و جوانان نیز توجه ویژه ای به توسعه دوچرخه سواری همگانی شکل گرفته است و برای اولین بار در کشور حمایت مادی و معنوی مطلوبی شامل این بخش از فدراسیون شده است.

خسرو قمری می افزاید: بر اساس برنامه عملیاتی توسعه دوچرخه سواری همگانی سال 98 که توسط کمیته همگانی این فدراسیون تنظیم شده است با تسهیلات ویژه ای 930 مربی برای 930 منطقه ایران دوره های یکروزهء دانش افزایی شهروندان در کارگاه های آموزشی را برگزار خواهند کرد.

به گفته او این مربیان به آموزش مهارت اولیه دوچرخه سواری همگانی شهروندان برای خردسالان، دانش آموزان، دانشجویان و شاغلان بخش های خصوصی و دولتی خواهند پرداخت. ایمنی و هنجار دوچرخه سواری همگانی در دو بخش دوچرخه سواری شهری و طبیعت گردی با دوچرخه دیگر قسمت های این آموزش ها است که به وسیله هیات های دوچرخه سواری 31 استان کشور با همکاری شهرداری ها و سایر نهادها اجرا می گردد.

  • دو مد اصلی حمل و نقل

دیگر رکن توسعه دوچرخه سواری در شهر، معابری هستند که برای این کار مناسب باشند. معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره امکانات پایتخت برای دوچرخه سواری می گوید: برای اینکه سلامت مردم و سرزندگی شهرها را به مردم بازگردانیم چاره ای جز این که پیاده روی و دوچرخه سواری را به عنوان دو مد اصلی حمل و نقل در شهر توسعه دهیم نداریم.

محسن پورسیدآقایی می افزاید: باید راستا دوچرخه را در خیابان ایجاد کنیم تا دوچرخه سواران بتوانند با امنیت حرکت نمایند، طبیعتا بعضی از خیابان ها ممکن است به دلیل بزرگ کردن راستا های پیاده رو یا ایجاد راستا دوچرخه کوچک تر گردد اما به نفع حمل و نقل کل شهر است که ما بعضی از این فضاها را به سایر مدهای حمل و نقل ارائه دهیم.

او تاکید می نماید: با توسعه خودرو محوری و توسعه خیابان ها نمی توانیم معضل آلودگی و ترافیک را حل کنیم بنابراین راه چاره اساسی و جدی این است که به پیاده روی و دوچرخه سواری نه به عنوان فقط تفریح و ورزش بلکه به عنوان دو مد پایه ای حمل و نقل نگاه ویژه ای داشته باشیم.

ayrokh.ir: مجله گردشگری و مسافرتی

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 3870

به "دوچرخه سواری عمومی، نیازمند آموزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوچرخه سواری عمومی، نیازمند آموزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید