دستورالعمل اجرایی منشور حقوق شهروندی ICT تدوین شد

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت ارتباطات، رضا اکبری نوری در نشست دوره ای دستیاران حقوق شهروندی وزارتخانه ها و سازمان ها که در محل وزارت ارتباطات برگزار گردید با اشاره به اینکه در زمان تدوین و تصویب منشور حقوق شهروندی سوال های بسیاری در این حوزه مطرح بود، گفت: یکی از سوالات این بود که با تصویب منشور حقوق شهروندی چه اتفاقی می افتد و آیا در موضوع بندهای حقوق شهروندی، قانون وجود ندارد.

دستورالعمل اجرایی منشور حقوق شهروندی ICT تدوین شد

وی در پاسخ به این سوالات، اضافه نمود: منشور نمونه آرمانی حقوق شهروندی است، افق و نوع حرکت را به ما نشان می دهد و مسیر حرکت را هموار می نماید.

اکبری نوری با اشاره به کوشش ها و فعالیت های انجام گردیده در گذشته در حوزه حقوق شهروندی، اظهار داشت: هرچند فعالیت ها و عملکردها رنگ و بوی تامین حقوق شهروندی داشت اما در جامعه احساس عدم تامین حقوق شهروندی وجود دارد و این نشان می دهد که در این حوزه نقصی وجود داشته است؛ براین اساس برای تامین حقوق شهروندی در جامعه باید اراده، انگیزه، ذهنیت ها، برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی ها با محوریت حقوق شهروندی باشد تا بتوانیم به این هدف برسیم.

دستیار وزیر ارتباطات در امور حقوق شهروندی به اقدامات انجام گردیده در این حوزه اشاره نمود و گفت: به عنوان نخستین اقدام در وزارت ارتباطات، مفاد منشور حقوق شهروندی با ماموریت های این وزارتخانه تطبیق داده و حقوق شهروندی در 7 عنوان دسترسی دیجیتال، سواد دیجیتال، امنیت دیجیتال، آموزش دیجیتال، آداب و اخلاق دیجیتال، سلامت دیجیتال و قوانین دیجیتال شناخته شد.

وی تشکیل شورای مشورتی حقوق شهروندی با حضور دستیاران حقوق شهروندی سازمان ها و شرکت های تابعه وزارت ارتباطات را از دیگر اقدامات انجام گردیده در این حوزه بیان کرد و اضافه نمود: این شورای مشورتی از 2 ماه گذشته با دستور وزیر ارتباطات به صورت ثابت و دائمی تشکیل جلسه می دهد.

اکبری نوری به تدوین دستورالعمل اجرایی منشور حقوق شهروندی در وزارت ارتباطات اشاره نمود و گفت: با تدوین این دستورالعمل، برنامه ریزی، فرآیندها و ارزیابی عملکرد و آموزش بر مبنای این دستورالعمل انجام می گردد.

وی از تدوین برنامه 6 ماهه دوم سال 97 و یک ساله سال 98 در حوزه حقوق شهروندی در وزارت ارتباطات اطلاع داد و اضافه نمود: بر اساس این برنامه ها، چشم انداز ما در این حوزه در ادامه این مسیر تا انتها سال 97 و 98 معین گردیده و قابل ارزیابی است.

دستیار وزیر ارتباطات در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه حقوق شهروندی به معنای همه چیز است، گفت: با این مسیری که برای حرکت در این حوزه مشخص گردیده امکان تضییع حقوق مردم وجود ندارد و این برنامه به صورت 3 و 6 ماهه و 1 ساله رصد می گردد.

وی از طراحی دوره های آموزشی و همکاری با سازمان تنظیم مقررات ارتباطات برای شفاف کردن مقررات این حوزه به عنوان یکی دیگر از اقدامات انجام گردیده اطلاع داد و اضافه نمود: در وزارت ارتباطات کوشش گردیده در این حوزه ریل گذاری مناسبی انجام گردد چرا که بدون ریل گذاری کارها به نتیجه نمی رسد.

parmisfun.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای پارمیس

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 640

به "دستورالعمل اجرایی منشور حقوق شهروندی ICT تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل اجرایی منشور حقوق شهروندی ICT تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید