در 7 مرحله و بدون انجام آزمون تیپ شخصیت خود را کشف کنید

به گزارش کنفرانس هکا، همه ما حداقل یک بار سراغ آزمون های شخصیتی رفته ایم تا ببینیم کدام تیپ شخصیت متعلق به ما است. دریافت اطلاعات درباره شخصیت می تواند سرگرم کننده باشد و در عین حال، نکات تازه ای را به شما آموزش دهد. این نکات می تواند به شما برای بهبود روابط و انتخاب برترین شرایط برای زندگی و کار یاری کند. در این مطلب از خبرنگاران مگ می خواهیم در 3 مرحله به شما یاد بدهیم که چطور تیپ شخصیتی خود را پیدا کنید.

در 7 مرحله و بدون انجام آزمون تیپ شخصیت خود را کشف کنید

1. اخلاق های خود را شناسایی کنید

هر کسی یک حس ذاتی نسبت به اتفاقات اطراف خود دارد و بر اساس آن می تواند درست یا غلط بودن چیزی را تشخیص دهد. بسیاری از افراد به این حس ندای درون یا وجدان می گویند. وقتی قوانین اخلاقی خود را درک کنید ممکن است احساس خوبی نسبت به زندگی داشته باشید. وقتی به این صدای درونی گوش نمی دهید هم احساس گناه، ناراحتی یا اضطراب در شما ایجاد می گردد.

وقتی این دوراهی های اخلاقی رخ می دهد باید آگاهانه و براساس شناختی که نسبت به خودتان دارید عمل کنید. به صدای وجدان خود گوش دهید و از هدایت های آن بهره ببرید. اخلاق شما مهم ترین یاری در شرایط سخت است. پس اولین قدم در راه شناخت تیپ شخصیت خودتان، شناسایی صدای درون و اصول اخلاقی تان است.

2. ارزش های خود را شناسایی کنید

در قدم دوم به سراغ ارزش هایتان بروید و آن ها را بشناسید. ارزش های ایده های بزرگی هستند که تصمیمات شما را شکل می دهند و اهداف مختلفی مثل رسیدن به امنیت مالی، نزدیک بودن به خانواده یا سالم ماندن را نشانه می گیرند. وقتی بتوانید ارزش های خود را بشناسید می توانید اهدافی مشخص کنید که با تیپ شخصیت شما همسو باشند. همین موضوع به ظاهر ساده می تواند به شما برای رسیدن به اهداف و پیدا کردن شادی در زندگی یاری کند.

3. علایق خود را شناسایی کنید

وقتی اخلاق ها، ارزش ها و اهداف خود را به خوبی شناسایی کردید نوبت به علایق می رسد. وقتی بتوانید موضوعات مورد علاقه تان را به خوبی بشناسید می توانید شغل مناسب، تفریح های مناسب و به صورت کلی مسیر زندگی مناسبی انتخاب کنید تا شادتر و رضایتمندتر زندگی کنید.

4. احتیاجهای اجتماعی خود را شناسایی کنید

معمولا همه افراد به چیزهایی مثل جمع دوستان و افراد حمایتگر احتیاج دارند اما ممکن است احتیاج شما با آن ها متفاوت باشد. اینجاست که واژه های درونگرا و برونگرا به بحث ها وارد می شوند. برای اینکه بدانید واقعا یک فرد درونگرا هستید یا برونگرا، به روش استراحت خود در آخر هفته نگاه کنید. آیا با دوست های خود بیرون می روید یا تنهایی در خانه می مانید و به کارهای مورد علاقه تان می پردازید؟

  • برونگراها از بودن در کنار مردم، معاشرت با آن ها و بعلاوه انجام کارها از سر هیجان و تصمیمات آنی لذت می برند.
  • درونگراها از تنها بودن و انجام کارها بر اساس برنامه ریزی دقیق روزانه لذت می برند.

درک احتیاجهای اجتماعی می تواند امکان تعادل و شاد بودن در طول زندگی روزمره را به شما هدیه بدهد.

5. ریتم های احساسی و انرژی خود را دنبال کنید

آگاهی از این موضوع که چه زمانی پرانرژی تر یا خسته تر هستید می تاند نقشی کلیدی در موفقیت کلی شما داشته باشد. برای شناسایی و دنبال کردن ریتم های خود بهتر است مدتی را به یادداشت کردن آن ها اختصاص دهید. بنویسید که چه زمانی برترین احساس را دارید و چه زمانی احساس خستگی می کنید. همه چیز را یادداشت کنید مثل زمانی که گرسنه می شوید و زمانی که بیشتر علاقه دارید ورزش کنید. جمع کردن و آنالیز کردن این اطلاعات می تواند به شما برای هماهنگ نگه داشتن فکر و بدن یاری بسیار زیادی کند.

اگر فردی هستید صبح ها زود از خواب بیدار می شوید پس کارهایی که در شیفت سوم، یعنی عصر و شب، انجام می شوند برای شما مناسب نیستند. اگر هم از دسته افرادی هستید که شب ها بیدار هستید و به شما جغد شب می گویند، شغل هایی که صبح زود آغاز می شوند، مثل بانکداری، به هیچ وجه برای شما مناسب نیستند.

6. نقاط ضعف و قوت خود را بپذیرید

شما نمی توانید کسی را پیدا کنید که از همه جهت و در همه چیز عالی باشد. این طبیعی است که هر کسی نقص ها و نقاط ضعف مخصوص به خود را داشته باشد. ممکن است شما نتوانید کارهایی که دیگران به خوبی انجام می دهند را به همان شکل انجام دهید. در عوض در زمینه ای احساس موفقیت می کنید که برای دیگران حتی فکر آغاز آن هم سخت به نظر می رسد.

گاهی احتیاج است که برای رسیدن به یک هدف مبارزه کنید گاهی هم بدون هیچ سختی به هدف مورد نظرتان می رسید. مهم ترین نکته آگاهی و قبول کردن نقاط قوت و ضعف است. وقتی به این پذیرش برسید می بینید که استعدادها و توانایی های خاص تیپ شخصیت شما در چه زمینه هایی است و چطور می توانید روی آن ها سرمایه گذاری کنید.

7. از دیگران بازخورد بگیرید

از دوستان نزدیک و خانواده درباره تیپ شخصیت خود سوال کنید و ببینید چه نظری دارند. سپس نتیجه را با احساسی که نسبت به خودتان دارید مقایسه کنید. اگر با هم مطابقت داشتند احتمالا ویژگی های اخلاقی، احساسی و رفتاری مورد علاقه تان را به صورت مداوم نشان می دهید و تیپ شخصیت شما با چیزی که دیگران می بینند کاملا مطابقت دارد. اگر افراد خیلی نزدیک به شما بازخوردی ارائه کردند که با آنچه نسبت به خود احساس می کنید تفاوت زیادی دارد، بهتر است دوباره تمام مراحل آنالیز و شناخت خود را تکرار کنید. به یاد داشته باشید که در این آنالیز مجدد باید با خود صادقانه تر از قبل روبه رو شوید تا شخصیت واقعی تان را شناسایی کنید.

منبع: wikihow

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 فروردین 1403 بروزرسانی: 27 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16752

به "در 7 مرحله و بدون انجام آزمون تیپ شخصیت خود را کشف کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در 7 مرحله و بدون انجام آزمون تیپ شخصیت خود را کشف کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید