در این حروف رازی نهفته

به گزارش کنفرانس هکا، این روزها خانه هنرمندان ایران میزبان نمایشگاه تایپ فیس های توماس هوت مارشاند، گرافیست فرانسوی است؛ مجموعه ای مملو از طراحی هایی از حروف انگلیسی که هر کدام از آنها داستانی مجزا پشت سر دارند.

در این حروف رازی نهفته

به گزارش خبرنگاران، این نمایشگاه که در دو بخش تایپ فیس و پوستر برگزار شده، شاید در ابتدا عجیب و متفاوت به نظر برسد؛ این بار به جای آنکه چشم مخاطب با نقاشی ها و طراحی های گوناگون روبرو گردد، با انواع و اقسام تایپ فیس یا همان طرح حروف روبه رو می گردد.

توماس هوت مارشاند، گرافیست فرانسوی در این نمایشگاه مجموعه ای از تایپ فیس هایی را به معرض نمایش گذاشته است که یا به سفارش موسسات و سازمان ها طراحی نموده و یا به صورت خودجوش.

این هنرمند پس از خاتمه تحصیلات در دانشگاه هنرهای زیبای بزانسون در سال 2001، به آتلیه ملی تحقیقات تایپوگرافی (ANRT) پیوست تا آموخته هایش را در طراحی تایپ فیس تکمیل کند. طراحی تایپ فیسِ Minuscule این هنرمند در سال 2005 موفق به دریافت جایزه انجمن مدیران تایپ شد و پس از آن به عنوان یکی از 10 تایپ فیس برتر دهه انتخاب شد.

تایپ فیس های توماس هوت مارشاند، از سال 2017 به وسیله 205TF در اختیار عموم قرار گرفته اند. این هنرمند در حال حاضر به صورت آزاد در بزانسون مشغول فعالیت است.

نمایشگاهی هم که این روزها از تایپ فیس های مارشاند در خانه هنرمندان ایران برگزار شده است، مجموعه ای از طرح حروفی است که هر کدام یا داستانی پشت سر دارند یا برگرفته شده از سبک نقاشی یک هنرمند هستند.

به عنوان مثال تاپ فیسِ Klaus Ramka برگرفته شده از نام یک نقاش است که وی نگارش شخصی و بسیار رمزآلودی را طراحی نموده بود؛ تایپ Klaus Ramka هم به معنی نگارشی بسیار مرموز با رمزگشایی سخت، است.

اما تایپ فیس Le pigalle برگرفته شده از نام هتلی است که به مارشاند ماموریت طراحی تایپ انحصاری اش را داده بودند. این تایپ از نوشته های بومی این محله و کوچه های بازاری آن ، واقع در شهر پاریس الهام گرفته شده است.

همچنین مارشاند درباره پیشینه طراحی دیگر نمونه تایپ فیس های خود به نام Roma شرح داده است: Roma پروژه ای تحقیقاتی است که وقتی شروع شد، در یکی از خوابگاه های رم زندگی می کردم. آن موقع سعی می کردم که منابع خطی اولین حروف رومی را کشف کنم که در ایتالیا 15 سال بعد از اولین حروف گوتیک حکاکی شده توسط گوتنبرگ به وجود آمده بود. در این مقطع تاثیر یک ابزار نگارشی با نک پهن را باید با تبدیل بنیاد اصلی حرف شکل دهی کرد. این تبدیل باید با در نطر دریافت یک زاویه و فاصله مشخص باشد. نتیجه آن یک تایپوگرافی ساختگی است که در آن حس حج را به بیننده القا می نماید. این اثر قبل از آنکه بر روی فلز حکاکی گردد، توسط دست شبیه سازی شده است.

اما بخش دیگر نمایشگاه مارشاند، به طراحی برخی از پوسترهای او اختصاص دارد که هر کدام با تایپ فیس های خاص خودشان متناسب با موضوع پوستر با عکس و نقاشی نیز در هم آمیخته شده اند.

گزارش: فاطمه خلیلی - خبرنگاران

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 1398

به "در این حروف رازی نهفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در این حروف رازی نهفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید