درمان هدفمند سرطان با نانولوله ها

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری،طراحی نانولوله برای درمان سرطان تحقیقی بنیادی است که توسط محققان دانشگاه علم و صنعت انجام شد. این محققان ، نمونه آزمایشگاهی این نانولوله ها را ساختند تا داروهای سرطان هدفمند روی بافت مورد نظر اثر گذارد.

درمان هدفمند سرطان با نانولوله ها

علی ملکی مجری این طرح پژوهشی درباره انجام آن گفت: بارگذاری داروهای حساس، کم یاب و گران قیمت بر روی سیستم های نانو مواد و در مقیاس کوچک هدفی بود که طرح را با آن شروع کردیم.

وی ادامه داد: وقتی دارو به صورت کلاسیک وارد بدن می گردد، امکان هدررفت و نرسیدن آن به بافت هدف وجود دارد. پس با طراحی و استفاده از ترکیباتی سازگار با بدن می توان هدفمند دارو را وارد بدن کرد.

ملکی همچنین بیان نمود: با وجود این سیستم های سازگار در صورت بارگذاری دارو روی آنها پس از رها شدن دارو عوارض خاصی ایجاد نمی نمایند. همچنین در این صورت مصرف دارو نیز به میزان زیادی کاهش می یابد و همان میزان استفاده شده نیز روی بافتی که مد نظر داریم با حداکثر کارایی اثر می گذارد.

به گفته وی، نمونه آزمایشگاهی این نانولوله ها ساخته شده است که بارگذاری داروهای موثر سرطان نیز با موفقیت روی آن صورت گرفته است. این نانولوله ها دارای سطح فعالی با قابلیت عامل دار شدن هستند و داروها را هدفمند رها می شوند. همچنین پایه های این نانو لوله ها با وجود ترکیبات مغناطیسی امکان ردیابی را آسان می نماید.

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 9144

به "درمان هدفمند سرطان با نانولوله ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان هدفمند سرطان با نانولوله ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید