درج نشان اهدای عضو در گواهی نامه های رانندگی به کجا رسید؟

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت ضمن اشاره به شمار بیماران در انتظار پیوند عضو، درباره خاتمه درج نشان تمایل افراد به اهدای عضو در گواهی نامه های رانندگی، شرح داد.

درج نشان اهدای عضو در گواهی نامه های رانندگی به کجا رسید؟

دکتر مهدی شادنوش در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه در حال حاضر 25 هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو وجود دارند، گفت: تا کنون اقدامات اجرا شده جهت فرهنگسازی اهدای عضو توانسته موفقیت آمیز عمل کند، اما با توجه به آمار موجود، باید بیش از پیش در این زمینه کوشش کنیم.

وی اضافه کرد: در سال های اخیر با تبلیغاتی که برای دریافت کارت اهدای عضو اجرا شده، شاهد هستیم خانواده های بیماران مرگ مغزی وقتی متوجه می شوند بیمارشان نسبت به اهدای عضو رضایت قلبی داشته، راحت تر نسبت به اهدای عضو رضایت می دهند؛ چراکه با وجود رضایت قبلی شخص مرگ مغزی شده، به لحاظ حقوقی باز هم به اجازه ولی دم احتیاج است.

شادنوش در ادامه درباره خاتمه درج نشان تمایل به اهدای عضو بر روی گواهی نامه های رانندگی، گفت: از سال ها قبل این طرح در دست آنالیز است و اکنون نیز در انتظار نظر کمیسیون اجتماعی هیئت وزیران قرار گرفته است تا با رفع شدن بعضی ایرادات، اجرای این طرح سریع تر صورت گیرد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در ادامه صحبت هایش پیوند کلیه را در صدر و پیوند کبد را با حدود 6000 پیوند در سال در رتبه دوم انجام اعمال پیوندی در کشور خواند و اضافه کرد: هر مرگ مغزی امکان اهدای هشت عضو و 53 نسج را داراست، البته مدت زمان دریافت اعضا متفاوت از یک دیگر است؛ به عنوان مثال برای ریه ها و قلب بین چهار تا شش ساعت، کبد هفت تا 10 ساعت و کلیه تا 48 ساعت زمان داریم. همین زمان محدود نشان می دهد که مقوله رضایت گیری از خانواده بیمار مرگ مغزی احتیاج به دقت و سرعت بالایی دارد تا برداشت عضو موثر باشد.

وی اضافه کرد: در خصوص اهدای بافت و نسوج نیز مانند اهدای عضو به رضایت ولی دم احتیاج است. همچنین در اهدای بافت و نسوجی مانند استخوان، پوست و قرنیه چشم امکان اهدای عضو از کسی که به مرگ طبیعی نیز فوت نموده تا 48 ساعت وجود دارد، البته با این شرط که بافت ها مورد تایید مراکز درمانی قرار گیرند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در انتها صحبت هایش گفت: افراد برای اهدای نسوج عزیزان از دست رفته شان می توانند با مراجعه به مراکز شناسایی و فراهم آوری اعضای بیمارستان ها یا پزشکی قانونی اعلام آمادگی نمایند.

پارمیس: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای پارمیس

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 2366

به "درج نشان اهدای عضو در گواهی نامه های رانندگی به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درج نشان اهدای عضو در گواهی نامه های رانندگی به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید