داستان تولید ماسک های تنفسی از ممنوعیت در صادرات تا نبود درخواست خرید داخلی

به گزارش کنفرانس هکا، در حالی که تا پیش از شیوع بیماری کرونا در کشور، فرهنگ استفاده از ماسک های تنفسی در کشور کم بوده است، این محصول در بازار سلامت کشور به دُر نایابی تبدیل شده است که به گفته فعالان عرصه نانو ماسک های N95 و N99 به دلیل عدم استفاده فراوان در کشور تا به امروز با ظرفیت های پایین تولید می شده و اکنون بر اساس اعلام دولت، صادرات این محصول ممنوع اعلام شده و مقرر شده این محصولات به دولت فروخته شوند.

داستان تولید ماسک های تنفسی از ممنوعیت در صادرات تا نبود درخواست خرید داخلی

سیدامیرحسین تقوی، مدیر عامل یکی از شرکت های مستقر در برج فناوری امیرکبیر در گفت وگو با خبرنگاران، تولید نانو الیاف صنعتی را از فناوری های این شرکت نام برد و گفت: نانو الیاف در تولید ماسک های تنفسی برای افزایش راندمان کاربرد دارد و ما در ابتدا از این نانو الیاف برای تولید نانو فیلترهای صنعتی بهره بردیم.

وی با بیان اینکه تولید ماسک های تنفسی با استفاده از نانو الیاف را از 3 سال قبل در دستور کار قرار دادیم، اظهار کرد: در کارخانجات صنعتی ماسک های مورد استفاده یا کیفیت و جذب ذرات لازم را نداشتند یا نسبت به کیفیت نسبی اصطلاحاً سنگین و تنفس در آن مشکل بود و این باعث عدم استفاده ماسک ها از سوی کارگران صنایع می شد؛ از این رو محصول دانش بنیانی را به این شرکت اضافه کردیم و با اخذ مجوزهای نانو مقیاس، تولید نانو ماسک را در دستور کار قرار دادیم.

تقوی اضافه کرد: در فروش صنعتی مشکل خاصی نبود؛ ولی فقط به خاطر حفظ رکورد بازار، فروش این محصول با قیمت های خیلی پایین به صنایع کم و بیش انجام می پذیرفت؛ ولی متاسفانه تا پیش از ورود ویروس کرونا به کشور استفاده از ماسک در ایران نهادینه نشده بود و مصرف عمومی آن از اقبال خوبی برخوردار نبود، تا حدی که تعدادی از تولیدکنندگان ماسک یا تعطیل کرده بودند و یا در مرز تعطیلی قرار داشتند.

مجری طرح با تاکید بر اینکه تا پیش از شیوع این بیماری، جامعه فرهنگ استفاده از ماسک را نمی دانست، از این رو میزان فروش شرکت های تولیدکننده ماسک بسیار پایین بود، خاطر نشان کرد: تا دو ماه پیش بعضاً داروخانه ها بسته های 200 عددی ماسک را در مدت یک سال به فروش می رساندند و شرکت های داخلی تولیدکننده ماسک برای حفظ بازار با قیمت های پایین اقدام به عرضه این محصول در کشور می کردند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور چین، یادآور شد: این کشور پس از شیوع، اقدام به خریداری کل تولیدات ماسک جهانی کرد و در آن زمان درخواست هایی برای خرید ماسک با ظرفیت های بالای 10 تا 20 میلیون ماسک برای ما ارسال شد؛ ولی در کشور در آن زمان چنین ظرفیت تولیدی را نداشتیم.

تقوی اضافه کرد: در آن زمان چون همه ماسک های تولیدشده به کشور چین صادر شد، ماسک در کشور کم شد و بر این اساس دولت صادرات ماسک را در کشور ممنوع کرد؛ ولی از سوی دیگر درخواست خرید داخلی برای ماسک های تولیدی نداشتیم و همه درخواست ها برای صادرات بود.

وی با اشاره به شرایط کنونی، گفت: با شیوع کرونا در کشور، شاهد درخواست بسیار زیاد ماسک در کشور بودیم و این سوال مطرح می شود که چرا از زمانی که صادرات ممنوع شد، متولیان امر در این زمینه اقدام نکردند؛ چون می دانستیم که احتمال دارد این بیماری وارد کشور شود و با کمبود ماسک روبرو شویم.

تقوی اضافه کرد: ما به هیات امنای ارزی دعوت شدیم و طی توافق های اجرا شده مقرر شد نانو ماسک های تولیدی خود را در قالب خریدهای بلند مدت دولت به این سازمان که متولی خرید ماسک کشور شده است، بفروشیم.

این محقق حوزه نانو الیاف، به بیان مزایای نانو ماسک ها اشاره کرد و توضیح داد: ماسک هایی که با عنوان N95 و N99 مطرح می شوند یعنی ماسک هایی هستند که قادرند به میزان 99 و یا 95 درصد از نفوذ ذرات 300 نانومتر جلوگیری کنند. مواد اولیه موجود در داخل کشور برای ماسک های معمولی به این استاندارد نخواهند رسید.

وی اضافه کرد: بعضی از ماسک های معمولی می توانند 45 درصد از نفوذ ذرات جلوگیری کنند و زمانی که ما از نانو الیاف استفاده می کنیم، جذب ذرات بسیار افزایش می یابد.

تقوی تاکید کرد: ما قادر هستیم ماسک هایی در رده ماسک های N99 را با استفاده از نانو الیاف تولید کنیم که 99 درصد از ورود ذرات 300 نانومتر جلوگیری می کند. ذرات 300 نانو متر ذراتی هستند که تعدادی از ویروس ها و میکروب ها نیز در این رده سایزی قرار می گیرند.

به گفته وی، نانو ماسک های که دارای گواهینامه از ستاد توسعه فناوری نانو هستند، می توانند از جذب ویروس ها، میکروب ها، باکتری ها و بسیاری دیگر از ذرات معلق کمتر از یک میکرون جلوگیری کنند.

مجله آیرخ: مجله گردشگری و مسافرتی

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8799

به "داستان تولید ماسک های تنفسی از ممنوعیت در صادرات تا نبود درخواست خرید داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان تولید ماسک های تنفسی از ممنوعیت در صادرات تا نبود درخواست خرید داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید