خنک و گوارا اما سرطان زا

به گزارش کنفرانس هکا، بعضی از فروشگاه ها بطری های نوشیدنی را در معرض نور خورشید یا داخل فریزر نگهداری می کنندکه آزاد شدن رادیکال های آزاد را به همراه دارد.

خنک و گوارا اما سرطان زا

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، با توجه به رسیدن روز های اوج گرما، استفاده از آب های بسته بندی در سطح کشور افزایش پیدا می نماید؛ قطعا همه شما بار ها و بار ها با ولع خوردن آب خنک بطری های پلاستیکی آب را داخل فریزر قرار داده اید یا حداقل شاهد چیدن بسته های آب معدنی جلوی در مغازه ها و زیر آفتاب بوده اید .

اتفاقاتی که از آن صحبت کردیم در نگاه اول بسیار ساده و معمول به نظر می رسد اما شما با جرعه جرعه آبی که از این بطری ها می خورید شانس ابتلا به سرطان را در وجودتان افزایش می دهید؛ بطری های پلاستیکی نباید در معرض نور خورشید یا داخل فریزر قرار بگیرند .

مهران ولایی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره عوارض قرار دریافت بطری های آب معدنی در معرض آفتاب اظهار کرد: با توجه به افزایش دمای هوا و بالا رفتن میزان استفاده از آب معدنی، خطرات حول این استفاده و احتمال قرار دریافت بطری ها در معرض آفتاب افزایش می یابد .

وی تشریح کرد: بطری های آب معدنی از ساختاری به نام پلی پروپیل ساخته می گردد که باید برای استفاده در صنایع غذایی استانداردهای لازم را داشته باشد؛ در اغلب ظرف های آب معدنی فراوری شده، از این جنس برای پوشش استفاده می گردد که باید تحت آزمایش مداوم قرار بگیرد و شاخصه های لازم را برای استفاده داشته باشد .

ولایی ادامه داد: این بطری ها بعد از فراوری و پیش از پر شدن با آب به طور مداوم تحت آزمایش قرار می گیرند تا از بروز مشکل و ایجاد بیماری در افراد جامعه جلوگیری کند؛ انجام این آزمایش ها بسیار لازم است و حتما باید بطری ها پیش از استفاده مورد آنالیز قرار بگیرد .

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران توضیح داد: با بالا رفتن دمای هوا اغلب شاهد هستیم فروشگاه هایی که فضای کمتری برای نگهداری دارند بطری های آب معدنی را جلوی مغازه یا در محیط باز در معرض نور خورشید نگهداری می نمایند که این امر باعث تغییر در ساختار بطری و آزاد شدن رادیکال های آزاد در آن می گردد که از عوامل سرطان زا محسوب می شوند .

وی اضافه کرد: قرار دریافت بطری ها در معرض نور خورشید و برای مدت زمان طولانی باعث آزاد شدن مونومر آزاد که یکی از عوامل اصلی بروز بیماری هایی مثل سرطان است، در آب می گردد .

ولایی اعلام کرد: تأثیر مقدار گرما و فضایی که بطری ها در آن قرار می گیرند، متفاوت است برای مثال قرار دریافت بطری ها در فضای آزاد در محل هایی مثل جنوب و شمال کشور که هوا رطوبت بیشتری داشته و دمای هوا بسیار بالاتر است می تواند خطرناک تر هم باشد؛ تاریخ فراوری و مدت زمان باقی ماندن این بطری ها در معرض آفتاب هم بر مقدار آزاد شدن این مواد تأثیر دارد .

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران تأکید کرد: عوارض ذکر شده صرفا برای قرار دریافت بطری های آب معدنی در معرض آفتاب نیست چراکه عادت غلطی در بین مردم کشور ما قرار گرفته است که بطری های آب معدنی را برای خنک شدن داخل فریزر قرار می دهند در حالی که یخ زدن آب و افزایش حجم آن همان تأثیری را در بطری دارد که قرار دریافت در معرض نور خورشید ایجاد می نماید .

وی اظهار کرد: از دیگر عادات غلطی که بیشتر مردم آن را تکرار می نمایند قرار دادن بطری ها در داخل ماشین است، قرار دریافت ماشین در مقابل آفتاب باعث می گردد دمای داخل فضای خودرو بیشتر از دمای بیرون باشد و گاهی این اختلاف دما به 10 درجه می رسد، این گرمای بیش از حد باعث تشدید اثر نور خورشید بر بطری های آب معدنی می گردد .

ولایی با تأکید بر اینکه بطری های آب معدنی باید در جای خشک و خنک و دور از برخورد اشعه خورشید قرار بگیرد، اعلام کرد: بنا بر قوانین اداره استاندارد باید مقدار مونومرهای موجود در مواد غذایی کمتر از 10 ppm باشد؛ علاوه بر مونومرهای آزاد وجود فلزات سنگین هم بر قوانین استاندارد مواد غذایی اهمیت دارد که گاهی در نمونه های غیراستاندارد شاهد بالا بودن مقدار آن هستیم .

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: از دیگر موضوعات با اهمیتی که در حال حاضر نه تنها در کشور ما بلکه در همه جهان در حال آنالیز و مشخص استاندارد است مقدار دی اکسین موجود در مواد غذایی است، آنالیز های صورت گرفته نشان می دهد که این ماده هم آثار سوء زیادی بر سلامت ما دارد .

وی توضیح داد: در حال حاضر استاندارد مشخصی برای مقدار این ماده در مواد غذایی مشخص نشده اما در حال تحقیق و آنالیز برای مشخص استاندارد لازم برای دی اکسین موجود در مواد غذایی هستیم؛ حضور این ماده می تواند آثار زیان باری مانند افزایش ریسک ابتلا به سرطان به همراه داشته باشد و از نظر عوارض خواصی شبیه به مونومرهای آزاد دارد .

ولایی اعلام کرد: موارد ذکر شده صرفا به آب های معدنی مربوط نمی گردد بلکه هر نوع نوشیدنی یا غذای دیگری مثل آبمیوه ها که از ظرف های پلی پروپیل استفاده می نمایند، شامل می گردد .

راست و دروغ بطری های مقاوم در برابر خورشید

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره ادعای بعضی کارخانه های روغن مبنی بر بطری های محافظ در برابر نور خوشید، توضیح داد: تاکنون مدرک علمی درباره محافظت این بطری ها از مواد غذایی موجود در آنها در برابر نور خورشید به دست ما نرسیده است اما امکان آن وجود دارد که با استفاده از لایه های محافظ تأثیر نور خورشید را کاهش دهند اما قطعا به طور کامل قابل کنترل نبوده و این گونه بطری ها باید از خورشید دور نگه داشته شوند .

وی با اشاره به تأثیر برخورد نور خورشید بر ماهیت مواد غذایی گفت: تمام مواد غذایی در صورتی که در معرض نور خورشید قرار بگیرند احتمال فساد آنها افزایش پیدا می نماید حتی اگر مواد غذایی در بسته بندی های مناسب قرار بگیرند نور خورشید تأثیر زیادی بر سرعت فساد آنها دارد .

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تاریخ انقضای درج شده روی بسته بندی های غذاها مربوط به شرایط استاندارد نگهداری است و در صورتی که در شرایط نامتعارف قرار بگیرند امکان فساد ماده غذایی بیشتر می گردد .

ولایی درباره تأثیر نور خورشید بر بطری های روغن یادآوری کرد: بطری های روغنی که از جنس پلی پروپیل ساخته می شوند عملکرد مشابهی با بطری های آب معدنی دارند اما خود مواد غذایی کمی متفاوت هستند روغن های سرخ کردنی مقاومت بیشتری نسبت به گرما دارند اما روغن هایی مثل روغن کنجد و روغن زیتون مقاومت کمتری دارند پس بهتر است این دو نوع در شرایط مناسب تری مثل فضاهای تاریک و خنک نگهداری شوند .

منبع:باشگاه خبرنگاران

،

بازگشت به صفحه رسانهها

پارمیس: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای پارمیس

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4499

به "خنک و گوارا اما سرطان زا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خنک و گوارا اما سرطان زا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید