خطری که جان سرنشینان پیشرفته ترین خودروها را تهدید می کند

به گزارش کنفرانس هکا، هک MadRadar می تواند اتومبیل های خودران را به سناریوهایی خطرناک بکشاند و این خودروها را به طور مشکل سازی از مسیر درست منحرف کند.

خطری که جان سرنشینان پیشرفته ترین خودروها را تهدید می کند

غزال زیاری: هک MadRadar، این قابلیت را دارد که محافظت های ضد جعل رادارهای اتومبیل های خودران را دور زده و با فریب دادن آنها، یا یک اتومبیل فرضی را برای این خودروی خودران ترسیم کرده و یا اتومبیلی که در مسیر خودرو واقع شده است را پنهان کند.

محققان کشف کرده اند که یک تکنولوژی مخرب، این قابلیت دارد که با فریبکاری، خودروهای خودران را به خودروهای شبح تبدیل کرده و به طور خطرناکی آنها را از مسیر خارج کند.

هک MadRadar چیست؟

این هک نو MadRadar نام گرفته و حتی این قابلیت را دارد که اتومبیل های واقعی را از حسگرهای رادار روی خودرو پنهان نماید و یک خودروی خودران را به نحوی فریب دهد که خودرو فکر کند که یک اتومبیل واقعی از مسیر عبورش خارج شده؛ در صورتی که واقعیت به نحو دیگری است.

دانشمندان نتایج یافته های خود را درمقاله ای که در روز بیست و ششم فوریه در سمپوزیوم امنیت شبکه و سیستم توزیع شده در سن دیگو ارائه خواهد شد، منتشر کرده اند.

میروسلاو پاژیچ، استاد مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه دوک ونویسنده اصلی این مقاله گفته: بدون دانستن چیزهای زیادی درباره سیستم رادار خودروی مورد نظر، ما می توانیم یک وسیله نقلیه تقلبی را به یک باره در جلوی خودروی مورد هدف ظاهر کرده و یا یک خودروی واقعی را در آزمایش های واقعی ناپدید کنیم.

او ادامه داد: ما این سیستم ها را برای آسیب رساندن به افراد نمی سازیم؛ فقط مسائل موجود در سیستم رادارهای فعلی را به نمایش می گذاریم تا نشان دهیم که باید نحوه طراحی آنها را به شکلی اساسی تغییر داد.

انتظار می رود که در سال های آینده، تعداد خودروهای خودران در آمریکا افزایش چشمگیری داشته باشند. مرسدس بنز، اولین کمپانی اتومبیل سازی است که در ژانویه 2023، مجوز خودروهای خودران سطح 3 را دریافت کرد. این بدان معناست که این خودروها می توانند با در اختیار داشتن شرایطی خاص، در هر حالتی رانندگی کنند. این مجوز از طریق قانونگذاران استان نوادا برای استفاده از این خودرو در آزادراه های عمومی آمریکا صادر شده است.

بسیاری از خودروهای الکتریکی از جمله تسلا، این روزها، مجهز به سیستم های اتوماسیون یا سیستم اتوپایلت هستند.

به گفته دانشمندان، خودروهای مختلف، بر طبق طراحی شان، از سیستم های مختلفی استفاده می کنند؛ در نتیجه بعید است که دو اتومبیل از پارامترهای عملیاتی یکسانی بهره ببرند؛ حتی اگر مدل خودروها یکسان باشد. به عنوان مثال آنها ممکن است از فرکانس های عملیاتی مختلفی استفاده کرده و یا مقدار گیری هایی را در فواصل مختلف زمانی انجام دهند. اقداماتی که برای محافظت در برابر حملات جعل رادار صورت می پذیرد.

MadRadar می تواند پارامترهای رادار خودرو را در کمتر از یک ربع ثانیه از یک موقعیت از راه دور به دقت تشخیص داده و سپس سیگنال های راداری اش را برای فریب دادن رادار مورد هدف ارسال کند. البته دانشمندان قبل از انتشار این مقاله، مکانیزم عملکرد خاص این حمله ها را فاش نکردند.

تصویرسازی سه مدل حمله خطرناک

دانشمندان سه مدل حمله به سیستم های رادار واقعی در اتومبیل های درحال حرکت را به نمایش درآوردند. در یک حمله، سیگنال هایی به ماشین مورد هدف ارسال می شود تا اتومبیل را این گونه فریب دهد که گویی خودرویی در مسیر حرکتش واقع شده است. این کار با تغییر سیگنال انجام می گیرد؛ به نحوی که به نظر برسد که ممکن است این خودرو با خودروی فرضی برخورد کند.

در حمله دوم، در شرایطی که یک خودروی واقعی در مسیر واقع شده است، رادار، خودروی مورد هدف را طوری فریب می دهد که انگار خودرویی در مسیر نیست. MadRadar این کار را با اضافه کردن سیگنال های پوشاننده در اطراف محل عبور خودروی عبوری برای ایجاد یک نقطه روشن و گیج کردن سیستم رادار انجام می دهد.

و در نهایت در حمله سوم، محققان این دو حمله را با هم ترکیب کرده و خودروی مورد هدف را این گونه فریب دادند که فکر کند یک ماشین واقعی به صورت ناگهانی تغییر مسیر داده است. پاژیچ در این باره گفت: تصور کنید که کروز کنترل تطبیقی که از رادار استفاده می کند، با این باور که ماشین جلویی در حال افزایش سرعت است ، سرعت خودرو را افزایش دهد. در صورتی که در واقعیت خودروی جلویی سرعتش را افزایش نداده است. در صورتی که این اتفاق در شب رخ دهد، ممکن است به مشکل بربخورید.

طبق گفته دانشمندان، این نتایج حکایت از آن دارد که خودروسازان باید در نحوه اجرای حفاظت های ضد جعل رادار در اتومبیل ها تنو نظر کنند. خودروسازان باید اقداماتی را برای محافظت بهتر از اتومبیل ها و سرنشینان آن انجام دهند؛ هرچند که راه چاره مشخصی برای بهبود این اقدامات امنیتی ارائه نشده است.

منبع: livescience

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 بهمن 1402 بروزرسانی: 22 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14976

به "خطری که جان سرنشینان پیشرفته ترین خودروها را تهدید می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطری که جان سرنشینان پیشرفته ترین خودروها را تهدید می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید