خبرنگاران ماسک، سپر اصلی و موثر در جنگ با کرونا

به گزارش کنفرانس هکا، مشهد- خبرنگاران- در حالی که همه پژوهشهای پزشکی بر تاثیر ماسک صورت به عنوان سپر مبارزه با انتقال ویروس همه گیر کرونا تاکید دارند و وزارت بهداشت از فرایند رو به افزایش ابتلاء به این ویروس در مناطق مختلف ایران خبر می دهد، آمارها نشانگر کاهش استفاده مردم از ماسک بهداشتی صورت در مشهد و استان خراسان رضوی حکایت دارند.

خبرنگاران ماسک، سپر اصلی و موثر در جنگ با کرونا

بر اساس توصیه های سازمان بهداشت دنیای استفاده از ماسک یکی از راهکارهای مقابله با انتقال ویروس کرونا و همه گیری آن در بین افراد جامعه عنوان شده است.

در حال حاضر استفاده از ماسک در خیابانها و فضای عمومی شهر تهران اجباری شده است و ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا به دنبال برخوردهای قانونی برای کنترل افرادی است که از ماسک استفاده نمی نمایند.

بر طبق مصوبه ستاد استانی پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا، کاربرد ماسک از 15 تیرماه سال جاری در ادارات و اماکن عمومی استان خراسان رضوی هم اجباری شد که این موضوع استفاده از ماسک در بین شهروندان را بر اساس گزارش های رسمی مسوولان به طور میانگین در کلانشهر مشهد تا 80 درصد و در کل استان به حدود 70 درصد رساند و به تبع آن در بازه زمانی مربوطه میزان شیوع کرونا در استان نیز سیر نزولی به خود گرفت.

این در حالی است که اکنون استفاده از ماسک در مشهد و استان خراسان رضوی بر طبق اعلام مسوولان بهداشتی رو به کاهش است و مسوولان نسبت به خطر فراگیری کرونا با توجه به کاهش استفاده از ماسک هشدار می دهند.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، هر فرد آلوده به ویروس کرونا در صورت نداشتن ماسک می تواند زنجیره ای از انتقال بیماری را به راه بیندازد به طوری که می تواند450 نفر را به این ویروس آلوده کند.

استفاده دو نفر از ماسک خطر انتقال کرونا را تا 98 درصد کاهش می دهد

سخنگوی ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا در استان خراسان رضوی گفت: بر طبق گزارش سازمان دنیای بهداشت اگر از دو فرد در ارتباط با هم، یکی از آنها از ماسک استفاده کند و دیگری ماسک نداشته باشد خطر انتقال بیماری تا 95 درصد کاهش می یابد اما اگر هر دو نفر از ماسک استفاده نمایند خطر انتقال بیماری تا بیش از 98 درصد کاهش می یابد.

دکتر محمد حسین بحرینی اضافه نمود: کرونا با هیچ کس شوخی ندارد و اگر رفتار مردم در مواجهه با این بیماری تغییر نکند، روزهای تلخ و سختی را پیش رو خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر مشهد و خراسان رضوی شرایط خوبی ندارند و همچنان شرایط قرمز را طی می نمایند، بنابراین آمار مراجعان سرپایی، بستری جدید و بستری کلی بیمارستانها و تعداد فوتی ها در این استان در حال افزایش است.

او افزود: در شرایط کنونی استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی بیش از هر زمانی مورد تاکید است و از هموطنان تقاضا داریم به مشهد مقدس سفر ننمایند و از راه دور و از داخل منازل ارادت خود را به ساحت امام مهربانی ها نشان دهند.

65 درصد شهروندان مشهدی ماسک می زنند

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری مشهد هم در این خصوص گفت: بر اساس آخرین ارزیابی اجرا شده هم اینک 65 درصد شهروندان مشهدی هنگام حضور در اماکن عمومی نظیر ادارات، بازارها و دیگر اماکن ماسک بهداشتی بر صورت دارند.

احمد ریواده اضافه نمود: این آمار نشانگر مطلوبیت گرایش آگاهانه عمومی شهروندان نسبت به ضرورت استفاده از ماسک بهداشتی برای پیشگیری از انتقال ویروس همه گیر کرونا و مقابله با شیوع آن در این شهرستان است که البته باید میزان استفاده از ماسک در بین مردم افزایش یابد.

وی ادامه داد: دلایل اجتماعی و مالی باعث شده بخشی از جامعه از این وسیله حفاظتی در برابر شیوع کرونا استفاده ننمایند ولی در واقع این افراد نیز به استفاده از ماسک تمایل دارند اما امکانات لازم را در اختیار ندارند.

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری مشهد گفت: بر اساس آنالیز های اجرا شده 83 درصد مردم در آئین های سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در مشهد از ماسک استفاده می نمایند اما متاسفانه این فرهنگ بهداشتی در بعضی اماکن عمومی و به ویژه بازارها رعایت نمی گردد.

ریواده اضافه نمود: مشکل فرهنگی استفاده از ماسک مربوط به بازارها و تجمعات مردمی در اماکن تجاری و بعضی ادارات و دستگاههای اجرایی است که این مهم از سوی بعضی کسبه و مردم این اماکن مورد توجه قرار نمی گیرد لذا نیازمند فرهنگ سازی در این خصوص هستیم.

استفاده نادرست از ماسک از کرونا پیشگیری نمی کند

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این زمینه گفت: استفاده از ماسک برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و آنفلوآنزا موثر است و اگر مردم استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را در سبک زندگی خود قرار دهند به این دو بیماری مبتلا نخواهند شد.

دکتر رمضان میرزایی اضافه نمود: در روزهای بحرانی کرونایی استفاده صحیح از ماسک همیشه مورد تاکید بوده و ماسک باید از زیر چانه تا بالای بینی را به صورت کامل بپوشاند و قسمت فلزی بالای ماسک باید روی بینی مماس گردد تا فضای لازم به صورت کامل پوشانده گردد و کوچکترین فضایی جهت ورود ویروس و آلودگی از سمت دهان و بینی وجود نداشته باشد.

وی افزود: یکی از روش های نادرست رایج در استفاده از ماسک پوشاندن دهان و باز گذاشتن بینی است که اگر ویروس و آلودگی در محل باشد بلافاصله به آن فرد منتقل می گردد و یا اگر آن فرد ویروس و آلودگی در بدنش داشته باشد از راه بینی به حاضران در آن مکان انتقال می دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ماسک اِن 95 ویژه کادر درمانی است و افراد عادی نباید از آن استفاده نمایند همچنین نحوه استفاده آن با ماسک سه لایه متفاوت است و باید کش های بالا و پایین آن محکم بسته گردد تا هیچ گونه فضایی برای انتقال ویروس و آلودگی از راه دهان و بینی نباشد.

میرزایی با اشاره به نقش ماسک در پیشگیری از بیماری کرونا اضافه نمود: اگر فرد بیمار از ماسک استفاده نکند و فرد سالم از ماسک استفاده کند تا 70 درصد موجب انتقال ویروس می گردد و اگر فرد بیمار از ماسک استفاده کند و فرد مقابل نه، خطر انتقال به پنج درصد کاهش می یابد و اگر دو نفر استفاده نمایند خطر انتقال به یک و نیم درصد خواهد رسید.

در صورت بی توجهی به ماسک روزهای سختی را پیش رو خواهیم داشت

سرپرست استانداری خراسان رضوی نیز معتقد است: اگر رفتار مردم در قبال برخورد با این ویروس منحوس تغییر محسوسی پیدا نکند و میزان استفاده از ماسک کاهش یابد شاهد روزهای سخت و نفسگیری خواهیم بود.

حسن جعفری با بیان این که کادر درمان به اندازه کافی خسته و فرسوده شده اند اضافه نمود: برای این که شاهد اوجگیری شیوع ویروس کرونا نباشیم و زنجیره انتقال آن قطع گردد باید مردم بیش از پیش نکات و دستورالعمل های بهداشتی را جدی گرفته و سرلوحه رفتار شخصی و اجتماعی خود قرار دهند.

که این مهم در ایامی چون روزهای پایانی ماه صفر لازم است.

این در حالی است که سازمان غذا و دارو در روزهای اخیر با صدور بخشنامه ای بر عرضه ماسک توسط داروخانه ها با قیمت مصوب تاکید نموده است.

رییس انجمن داروسازان خراسان رضوی گفت: در حال حاضر بدون هیچ ضابطه ای انواع ماسک ها با قیمت های متفاوت و کیفیت های نامناسب در بازار به فروش می رسد.

دکتر علیرضا شهریاری اضافه نمود: در بخشنامه اخیر سازمان غذا و دارو به داروخانه های کشور، قیمت ماسک حداکثر 13 هزار ریال مصوب شده است در حالی که تهیه ماسک با کیفیت مناسب با این قیمت امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: ارائه ماسک با کیفیت با قیمت مصوب شده توسط داروخانه ها میسر نیست و ماسکی هم که کیفیت لازم را ندارد از بیماری کرونا پیشگیری نخواهد کرد.

رییس انجمن داروسازان خراسان رضوی گفت: اعلام قیمت مصوب ماسک طبق بخشنامه اخیر سازمان غذا و دارو حاصلی جز قرار دریافت مردم در برابر داروخانه ها نخواهد داشت و یک اقدام غیر کارشناسی است که بی اعتمادی مردم به داروخانه ها را به عنوان متولی ارائه محصولات سلامت محور در پی دارد.

80 درصد جمعیت 6 میلیون و 400 هزار نفری استان خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند و به بقیه این جمعیت توسط سایر دانشکده ها و دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت حیدریه، تربت جام و نیشابور خدمات رسانی می گردد.

بر اساس آخرین آمار رسمی تا به امروز 526 هزار و 490 نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده اند. بیماری کووید 19 تا به امروز جان 30 هزار و 123 نفر را در کشورمان گرفته است. همچنین تا به امروز 423 هزار و 921 نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران بهبود یافته اند.

پاندمی کرونا تا به امروز در سطح دنیا 39 میلیون و 655 هزار و 119 نفر را بیمار نموده و جان یک میلیون و 110 هزار و 246 نفر را در 230 کشور گرفته است. 29 میلیون و 691 هزار و 961 نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا در سطح دنیا، تا به امروز درمان شده اند.

در این میان آمریکا با هشت میلیون و 291 هزار و 302 بیمار کووید 19 و 223 هزار و 681 قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در دنیا به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و روسیه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول مبتلایان و جانباختگان پاندمی کرونا صندلی دوازدهم را پس از آفریقای جنوبی در میان کشورهای دنیا دارد.

بیست آمار: آشنایی با علم آمار و ریاضیات

منبع: ایرنا
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 11867

به "خبرنگاران ماسک، سپر اصلی و موثر در جنگ با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ماسک، سپر اصلی و موثر در جنگ با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید