خانه فلسفی یزد ثبت ملی شد ، بنایی قاجاری با سه کلاه فرنگی روی بام

به گزارش کنفرانس هکا، سرپرست معاونت میراث فرهنگی یزد گفت: خانه فلسفی (جلیلی) واقع در محله قدیمی دارالشفای یزد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

خانه فلسفی یزد ثبت ملی شد ، بنایی قاجاری با سه کلاه فرنگی روی بام

خبرنگاران: علی اصغر صمدیانی گفت: با توجه به مصالح بکار رفته، نوع پوشش سقف ها، تزئینات گچ بری ها در نماها و همچنین همجواری بنا با خانه قاجاری عرب مازار، تاریخچه و قدمت این خانه به دوره قاجار برمی شود که رواق جبهه شرقی حیاط در دوره پهلوی الحاق شده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان یزد در خصوص ویژگی های شاخص این بنا بیان کرد: بادگیر بزرگ و زیبای بنا، تزئینات گچ بری در نمای دیوار حیاط، نزدیکی بنا به مسجد ثبتی روضه محمدیه (حظیره) و وجود سه عدد کلاه فرنگی بر روی بام آن از ویژگی های مهم این خانه است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مساحت این بنا بیش از 1000 مترمربع است، شرح داد: خانه فلسفی (جلیلی) دارای چهار در ورودی است و در دو طبقه زیرزمین و همکف ساخته شده که در هر دو طبقه اطراف حیاط اتاق هایی با طاق ضربی قرار گرفته است.

با توجه به ثبت این اثر ارزشمند در فهرست آثار ملی، این خانه تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی کشور و اداره کل میراث فرهنگی استان قرار می گیرد و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود جرم محسوب می شود.

این خانه با شماره 32517 در فهرست آثار ملی کشور جای گرفته است.

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

طفره: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: چمدان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 3901

به "خانه فلسفی یزد ثبت ملی شد ، بنایی قاجاری با سه کلاه فرنگی روی بام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه فلسفی یزد ثبت ملی شد ، بنایی قاجاری با سه کلاه فرنگی روی بام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید