حدود 66 درصد از کل محدوده بازار تهران فرسوده بوده و نیازمند بازسازی است

به گزارش کنفرانس هکا، ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های واصله، حدود 66 درصد از کل محدوده بازار تهران فرسوده بوده و نیازمند بازسازی است.

حدود 66 درصد از کل محدوده بازار تهران فرسوده بوده و نیازمند بازسازی است

سید احمد علوی در دویست و چهاردهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به آنالیز شرایط بازار و منطقه 12 تهران در کمیته گردشگری شورا گفت: منطقه 12، هزار و 252 هکتار وسعت و 45 هزار پارسل دارد و 2.41 درصد شهر تهران است. چهار هزار پارسل از شهر تهران در محدوده بازار تهران نهاده شده است.

علوی با بیان اینکه 75 هکتار از 112 هکتار بازار فرسوده است، یادآور شد: این مقدار 66 درصد از کل محدوده و 88 درصد کل پارسل هاست. 30 درصد بازار متعلق به اوقاف است و بیشترین مسائل با اوقاف و سازمان میراث فرهنگی است که اجازه ساخت و ساز را نمی دهند.

این عضو شورای شهر تهران با اعلام اینکه استخوان بندی اصلی بازار تهران از گذشته از بازار حضرتی شروع شده، توضیح داد: با گذشت زمان بازارهای متعددی به راسته ها اضافه شده که در حال حاضر 20 راسته اصلی و 600 سرا و 70 کاروانسرا در بازار وجود دارد.

علوی با اشاره به بازدید کمیته گردشگری شورا از شرایط بازار که از ماه خرداد در دستور کار نهاده شد، گفت: حوزه شهرسازی و بافت تاریخی و نیز ایمنی و مدیریت بحران دو مسئله اصلی در بازسازی بازار است و بازسازی بافت تاریخی باید منجر به ایمنی بازار گردد.

وی استفاده از ظرفیت های گردشگری با توجه به هویت فرهنگی، ارائه بسته تشویقی برای بازسازی بافت تاریخی، ضرورت حفاظت از عناصر شاخص معماری ایرانی، استفاده از ظرفیت بازاریان برای بازسازی راسته ها و استفاده از فضاهای زیرسطحی خیابان خیام برای ساخت پارکینگ زیرسطحی را از جمله اقداماتی مطرح نمود که برای بازسازی بازار باید مورد توجه قرار بگیرد.

علوی با بیان اینکه راسته های اصلی و تاریخی بازار شامل 25 هکتار از 112 هکتار است، گفت: ارتقاء کیفیت کالبدی استخوان بندی اصلی بازار به وسیله ساماندهی سطح، جداره و کف باید در دستور کار باشد. در حال حاضر این اقدام را سازمان نوسازی و شهرداری منطقه انجام می دهند به طوری که کسبه سطح و کف را بازسازی می نمایند و مابقی را شهرداری برعهده دارد.

رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اولویت های ارتقاء شرایط معماری بازار گفت: بناهای دارای معماری قاجاری، بناهای بهسازی شده با مشارکت بازاریان و بناهای در مسیر بهسازی براساس اولویت ها تقسیم بندی شده اند.

علوی به اولویت های ایمن سازی بازار نیز اشاره نمود و اضافه نمود: بازار روسری فروش ها، لوازم آرایشی و بهداشتی و خرازی ها اولویت اصلی سازمان آتش نشانی برای ایمن سازی است؛ بازار چرم، بازار کفش و بازار پوشاک از جمله مجتمع قائم، سرای ملی و سرای آزادی نیز در اولویت های بعدی قرار دارند.

علوی با بیان اینکه در بخش داخلی بازار 925 فقره حریق در 10 سال اخیر اجرا شده که خوشبختانه تلفات جانی نداشته است، اعلام نمود: تجهیز و توسعه ایستگاه های آتش نشانی بازارباید باجدیت دنبال گردد و گودبرداری برای استقرار ایستگاه و تجهیزات اجرا شده است.

وی با اشاره به 28 فقره آتش سوزی با خسارت سنگین در بازار تهران اظهار کرد: 14 مورد به علت سیم کشی برق بوده که اخطارهای لازم نیز در سالهای اخیر داده شده و کمترین توجه از سوی شرکت توزیع نیروی برق را شاهد بوده ایم. سه مورد حریق عمدی، دو مورد به علت استفاده از سیلندرهای گاز، دو مورد به علت افتادن اشیاء مشتعل، یک مورد فرود بالن آرزوها در چهارشنبه سوری، دو مورد سهل انگاری و چهار مورد آتش سوزی به علت استفاده از گازوئیل بوده است.

رئیس کمیته گردشگری شورا با بیان اینکه 30 درصد از مالکیت بناها در اختیار سازمان اوقاف است، تأکید کرد: اتاق اصناف درخصوص ماده 17 و 37 نظام کنترل نپذیرفته و صنوف پرخطر را تفکیک ننموده است.

وی اضافه نمود: استحکام نداشتن سازه ها، توجه نکردن به ایمن سازی سازه ها، وجود سقف های شیروانی چوبی، بهره برداری از فروشگاه های تحت فشار، حضور دائمی کارگران، همکاری نکردن میراث فرهنگی و اوقاف و جمعیت بالای بازار به ویژه در ایام منتهی به عید و حضور چهار میلیون نفر در این فضا از جمله دلایل و زمینه های ناایمن بودن بازار به شمار می رود.

علوی با بیان اینکه ستاد بازآفرینی و شهرداری منطقه 12 برنامه ایمن سازی بازار را تدوین نموده اند اما باید پاسخ داده گردد که تا چه مقدار مؤثر بوده است، تأکید کرد: امیدواریم نسبت به بهسازی معماری بازار با موضوع ارتقاء ایمنی بازار اقدام گردد. انتظار ما بر این است که در سازمان نوسازی و شهرداری منطقه 12 اعتبار ویژه برای این امر در نظر گرفته گردد.

وی بعلاوه توضیح داد: تثبیت فضاهای پشتیبان بحران، استقرار ایستگاه آتش نشانی و تجهیزات و سیستم مانیتورینگ در بازار از جمله درخواستهای ما برای ارتقاء ایمنی بازار است.

این عضو شورای شهر تهران با تأکید بر لزوم تعریف بسته تشویقی برای مشارکت بازاریان جهت ارتقاء ایمنی بازار، ابراز امیدواری کرد که اقدامات مناسبی برای بازار بزرگ تهران صورت بگیرد.

رئیس شورای شهر تهران نیز در واکنش به این گزارش با بیان اینکه شرایط پشت بام بازار وحشتناک تر است، اظهار کرد: استفاده از کولرهای گازی باعث افزایش مصرف برق، داغ شدن سیم ها و در نهایت اتصال و آتش سوزی می گردد.

مهدی چمران اضافه نمود: آتش سوزی پارچه بسیار خطرناک است و ممکن است شعله ور نگردد اما آتش سوزی آن مستمر بوده و تداوم دارد. برای مثال در تیمچه حاجب الدوله درصد ناایمنی بسیار بالاست. در یک مورد، دیواری که در مجاورت امامزاده فروخته شده و سرقفلی دارد و به عنوان یک مغازه از آن استفاده می گردد بطوریکه جعبه های فلزی روی این دیوار تعبیه شده و باز و بسته می گردد.

وی با بیان اینکه برای ایجاد سقف در بازار ستونهای فلزی را مقابل درب مغازه ها قرار داده اند که فضای تردد مردم را تنگ نموده، یادآور شد: ما اصرار داشتیم اگر قرار است ستون قرار داده گردد، ویترین فروشگاه ها هم به تبع آن گسترده تر نگردد اما این اقدام انجام و فضای عبور و مرور کمتر شده است.

چمران بعلاوه توضیح داد: افراد متعدد در فضاهای مختلف به گونه های متفاوت عمل می نمایند و با پلاستیک یا حتی پارچه سقف ایجاد نموده اند که ممکن است دچار حریق گردد و خطرناک باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 17 بهمن 1402 بروزرسانی: 17 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14891

به "حدود 66 درصد از کل محدوده بازار تهران فرسوده بوده و نیازمند بازسازی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدود 66 درصد از کل محدوده بازار تهران فرسوده بوده و نیازمند بازسازی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید