جیجی بیجی شیرازی ها در مرکز

به گزارش کنفرانس هکا، در نمایشگاه هیچ بازدیدکننده ای از کنار اجرای نمایش زنده و موسیقی به راحتی عبور نمی کند. در غرفه شیراز افراد زیادی به تماشای نمایش عروسک جیجی بیجی و بعلاوه اجرای زنده واسونک های شیرازی ایستاده اند.

جیجی بیجی شیرازی ها در مرکز

خبرنگاران: سارا قهرمانی / گرچه سال جاری نمایشگاه گردشگری از صنایع دستی تفکیک شده اما به هر غرفه ای که سر بزنیم گوشه ای از هنرها و دست سازه های زیبای زنان و مردان سرزمین ایران چشمانمان را می نوازد.

غرفه سمنان با زیورآلات و کارگاه نساجی ،غرفه ابرکوه با عروسک جلی ساخته شده از تکه پارچه های پرشده از ارزن و غرفه فارس با گیوه دوزی و سفالگری رنگ و بوی خاصی به نمایشگاه بخشیده است.

در غرفه کرمان زنانی هنرمند درحال سوزن زدن روی پارچه اند و زیباترین نقوش سنتی را روی پارچه پته دوزی می نمایند.

بعلاوه در نمایشگاه هیچ بازتماشاماینده ای از کنار اجرای نمایش زنده و موسیقی به راحتی عبور نمی نماید. در غرفه شیراز افراد زیادی به تماشای نمایش عروسک جیجی بیجی و بعلاوه اجرای زنده واسونک های شیرازی ایستاده اند.

چندسالی بود که نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی همزمان برگزار می شد. اما سال جاری برای اولین بار قرار است نمایشگاه صنایع دستی اول اسفندماه به شکل مستقل در تهران برگزار گردد با این حال در نمایشگاه گردشگری تهران که از 23 بهمن شروع شده صنایع دستی جزو لاینفک هفدهمین نمایشگاه گردشگری است و در تمام غرفه ها شاهد حضور هنرمندان صنایع دستی هستیم.

با گشت و گذاری در سراسر نمایشگاه، هنرمندان صنایع دستی را می بینیم که با جان و دل در کنار فعالان حوزه گردشگری مشغول فعالیت و معرفی جاذبه ها و ظرفیت های صنایع دستی استان خود هستند.

در غرفه زنجان صدای تق و تق چکش روی ظرف مسی، موسیقی زیبایی ایجاد نموده است. هنرمند زنجانی در رشته قلمزنی روی مس در این غرفه در حال اجرا کار است. گردشگران و بازتماشامایندگانی که به این غرفه می آیند از نزدیک شاهد فعالیت هنرمندان صنایع دستی استان هستند که با زیبایی هرچه تمام تر و با عشق و علاقه خاص در حال کار می باشند.

میکائیل موسوی معاون صنایع دستی استان زنجان درباره حضور هنرمندان این استان در هفدهمین نمایشگاه گردشگری تهران می گوید: هنرمندان استان زنجان در رشته های ملیله کاری، چاقوسازی، قلمزنی روی مس، مسگری، سفالگری و چاروق دوزی در کنار فعالان گردشگری در غرفه اداره کل در سالن 8 و 9 مستقر هستند و علاوه بر غرفه، کارگاه زنده نیز برگزار می نمایند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان زنجان اظهار می نماید: سال جاری حوزه صنایع دستی زنجان با سه رویکرد توسعه آموزش، معرفی رشته های شاخص استان و حمایت از هنرمندان برجسته و فاخر استان در این نمایشگاه شرکت نموده است.

به عقیده او باید از هر فرصتی برای معرفی تولیدات دست ساز هنرمندان بهره برد و بی شک برپایی این دست نمایشگاه های مناسبتی تأثیر بسزایی در معرفی و شناخت این هنرهای اصیل به گردشگران و بازتماشامایندگان دارد.

جعفری زاده معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز نیز درباره حضور هنرمندان صنایع دستی این استان در این دوره از نمایشگاه می گوید: هنرمندان در رشته هایی از جمله چرم دست دوز، سفال لعابدار، منبت نازک چوب، معرق، خاتم کاری، خراطی چوب، احجام فلزی، قلمزنی، سفال و سرامیک، گلیم بافی و زیورآلات سنتی در این نمایشگاه حضور دارند.

به گفته معاون صنایع دستی استان البرز به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین استان های کشور به شمار می رود و به این ترتیب در این حوزه از تنوع بسیار بالایی برخوردار است که به عنوان یک فرصت برای استان به شمار می رود.

جعفری زاده تصریح می نماید: از میان رشته های صنایع دستی در البرز صنایع چوبی، سفال و سرامیک و گلیم و جاجیم بافی از جمله رشته های قدیمی و بومی این منطقه بوده و تاریخچه ای دیرینه در روستاها و شهرهای البرز دارند.

معاون صنایع دستی استان البرز با اشاره به ارائه صنایع دستی فاخر و دارای نشان ملی در غرفه استان البرز ادامه می دهد: بعضی از هنرمندان صنایع دستی حاضر در نمایشگاه به ارائه کارگاه زنده صنایع دستی در نمایشگاه می پردازند.

او صنایع دستی و گردشگری را در یک راستا و وابسته به یکدیگر عنوان می نماید و نمایشگاه بین المللی گردشگری را فرصت مناسبی برای معرفی صنایع دستی ارزشمند استان البرز برمی شمارد.

در استان هرمزگان نیز هنرمندان در حال اجرا کارهای هنری و صنایع دستی هستند. در بخشی از غرفه هرمزگان صفحه نمایش بزرگی نصب شده و تصاویری زیبا از جزایر ایرانی و سواحل زیبای خلیج فارس را نشان می دهد، تماشا اجرای زنده صنایع دستی و تماشای تصاویر زیبای سواحل خلیج همواره فارس حس خوبی را به هر بیننده ای منتقل می نماید.

استان بعدی که به آن سر می زنیم استان تهران است. در این غرفه نیز صنایع دستی بخش جدایی ناپذیر نمایشگاه به شمار میرود. اینجا در غرفه تهران هنرمندی حضور دارد که در حال ساخت تندیس غزال ایرانی است. کار زنده ای که حسابی به دل هر بیننده می نشیند و تحسین بازتماشامایندگان را به همراه دارد.

حضور هنرمندان صنایع دستی و اجرای زنده آن ها، آن هم در تمام غرفه های نمایشگاه باعث شده تا علاوه بر بازتماشامایندگان و مردم علاقه مند به حوزه گردشگری و صنایع دستی، مدیران و مسئولان نیز از تماشا اجرای زنده هنرمندان صنایع دستی و حضور آن ها در نمایشگاه گردشگری به وجد آیند.

زوراب دبیرکل سازمان گردشگری ملل متحد، ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، جواد اوجی وزیر نفت، علی دارابی قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور، معاونان چند وزارتخانه و تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله افرادی هستند که در بازدید از هفدهمین نمایشگاه گردشگری تهران به تحسین و تمجید از هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی پرداختند.

هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران از روز دوشنبه 23 بهمن شروع شده و تا امروز پنجشنبه 26 بهمن ادامه دارد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 26 بهمن 1402 بروزرسانی: 26 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15120

به "جیجی بیجی شیرازی ها در مرکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جیجی بیجی شیرازی ها در مرکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید