جلوگیری از بخار شیشه ها در زمستان با فناوری نانو

به گزارش کنفرانس هکا، محققان در یک شرکت دانش بنیان پیروز به فراوری خمیر نقره هادی نانوساختار شدند که در شیشه های عقب خودرو برای جلوگیری از بخار دریافت در زمستان به کار می رود.

جلوگیری از بخار شیشه ها در زمستان با فناوری نانو

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، در روزهای سرد سال، اختلاف دمای داخل و خارج خودرو موجب بخارگرفتگی شیشه ها می گردد. این پدیده می تواند باعث اختلال در دید راننده و بروز حادثه گردد. یکی از راه های برطرف این مشکل گرم کردن شیشه های خودرو است، به این منظور در شیشه عقب خودرو سیم های حرارتی نازکی تعبیه می شوند که با عبور جریان الکتریکی از این سیم ها شیشه گرم می گردد و از بخار شدن جلوگیری می نماید.

خواص رسانایی الکتریکی قابل توجه نقره به اثبات رسیده است و به همین دلیل به عنوان یک سیم رسانا در مدارهای الکتریکی که احتیاجمند مقاومت کم و رسانایی زیاد هستند، به طور گسترده کاربرد دارد. استفاده از نقره در ابعاد نانو ویژگی های منحصربه فردی را در این ماده به وجود آورده است و توجه بسیار زیادی را در فراوریات محصولات مختلف توسط شرکت ها به خود جلب نموده است.

به همین منظور محققان کشور در صدد آمدند تا با فناوری نانو و نانوذرات نقره، کارایی گرمکن های شیشه عقب خودرو را ارتقا دهند. به همین دلیل خمیر نقره هادی نانوساختار را فراوری کردند که راهنمایی کننده جریان الکتریسیته با کمترین مقاومت انتقال الکتریسیته است.

این محصول باعث جلوگیری از بخار در شیشه عقب خودرو می گردد. از مزایای این محصول می توان به مقاوم بودن در برابر سایش و خراش مکانیکی اشاره نمود. این خمیر نقره هادی نانوساختار راهنمایی کننده جریان الکتریسیته با کمترین مقاومت انتقال الکتریسیته در شیشه های عقب خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. مواد تشکیل دهنده این خمیر شامل پودر نقره نانوساختار، ترکیب های شیشه ای با سایز زیرمیکرون، مواد آلی به عنوان بایندر و افزودنی های اصلاح کننده است.

در خمیر نقره تهیه شده با پودر نانوساختار، به علت دارا بودن ساختار نانومتری، امکان چاپ با شابلون در خطوط با عرض میکرونی و ارتفاع میکرونی دقیق امکان پذیر است. در این خمیر خطوط چاپ شده لبه های صاف و یکنواختی را حاصل می نماید که به این سبب در چاپ مدارهای خیلی دقیق کاربرد دارد.

پودر نقره نانوساختار طی واکنش های شیمیایی کنترل شده و از نقره خالص، مواد احیاکننده و ادتیوهای کنترل کننده رشد پودر ساخته می گردد. پودر نانوساختار دارای سطح ویژه بالا و خلوص فوق العاده و اندازه ذرات کروی مونودیسپرس زیرمیکرون است.

این پودر به عنوان پیش ماده ساخت خمیر هادی جریان، گریس های انتقال جریان، رنگ های پوششی شیلد الکترومغناطیسی و چسب های هادی جریان کاربرد دارد.

این شرکت دانش بنیان در سال 1395 پیروز به دریافت جواز فراوری خمیر نقره از سازمان صنایع و معادن استان زنجان و اخذ پروانه بهره برداری در سال 1396 از همین سازمان شد. این شرکت همچنین توانسته گواهینامه نانومقیاس این محصول را از ستاد توسعه فناوری نانو دریافت کند.

این شرکت دانش بنیان علاوه بر تامین احتیاج کشور برای خودروهای داخلی، آمادگی برای صادرات خمیر نقره هادی نانوساختار را دارد. البته که چندین شرکت خودروسازی از این محصول استفاده نموده است.

خمیر نقره قبل از فراوری این شرکت به صورت وارداتی به بازار ایران عرضه می شد اما با فراوری این محصول این احتیاج در داخل کشور تأمین می گردد. از جمله مزیت های محصول فراوریی در مقایسه با نمونه های وارداتی می توان به قیمت رقابتی و کیفیت این محصول اشاره نمود. منع واردات محصولات خارجی مشابه به کشور تأثیر چشم گیری در افزایش فراوری و توسعه این فناوری توسط این شرکت خواهد داشت.

پارمیس: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای پارمیس

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 1917

به "جلوگیری از بخار شیشه ها در زمستان با فناوری نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری از بخار شیشه ها در زمستان با فناوری نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید