جرقه یک ایده از دل نمایشگاه نانو ، رویای رسیدن به آسمان آبی با پلاسما محقق می شود

به گزارش کنفرانس هکا، یک فعال فناور گفت: سال گذشته با حضور در نمایشگاه نانو این امید در دل ما ایجاد شد که می توانیم مثل هم سن و سال هایمان ایده متفاوتی ارائه کنیم.

جرقه یک ایده از دل نمایشگاه نانو ، رویای رسیدن به آسمان آبی با پلاسما محقق می شود

برهان افروزی، عضو تیم هوانو و کارشناس ارشد مهندسی پلاسما در گفتگو با خبرنگار فناوری خبرنگاران، اظهار کرد: من به همراه سایر اعضای تیم از دانشگاه تبریز و دانشگاه صنعتی سهند پیروز به ساخت پروتوتایپ دستگاه تصفیه هوای پلاسمایی شده ایم. این پروتوتایپ با کمک فناوری پلاسمای سرد، هوای حاوی ذرات دود و ترکیبات آلی فرار را تصفیه می کند.

افروزی ادامه داد: عملکرد سامانه تصفیه هوا با فناوری پلاسمای سرد به این نحو است که آلودگی را از یک سمت وارد سیستم کرده و در قسمت میانی هوا تبدیل به پلاسما شده و در نهایت هوای تمیز از قسمت دیگر دستگاه خارج می شود. زمانی که این دستگاه روشن است هوای آلوده در تقابل با پلاسما تصفیه شده و در نهایت هوای تمیز از سیستم خارج خواهد شد.

این فعال فناور در خصوص مزیت های این دستگاه نسبت به نمونه خارجی، شرح داد: مهمترین مزیت های استفاده از این دستگاه قیمت پایین آن در برابر با نمونه مشابه خارجی است، همچنین مصرف برق و انرژی آن پایین است، قابلیت شست و شو به صورت دوره ای را داشته و مجددا قابل استفاده خواهد بود.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به نمونه اولیه یک سال زمان صرف شده است، گفت: نزدیک به 6 ماه کار تحقیقاتی بر روی پروژه اجرا شده و 6 ما نیز ساخت دستگاه زمان برده و نمونه اولیه آن آماده شده است.

افروزی تاکید کرد: این دستگاه مشابه خارجی هم دارد که در صنایع به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه آن یک دستگاه کره ای است که در تونل توحید مورد استفاده قرار گرفته و کار تصفیه هوا را انجام می دهد.

وی با بیان اینکه از این دستگاه در آشپزخانه صنعتی بزرگ استفاده می شود، تاکید کرد: چینی ها با نصب دستگاه های بزرگ دود حاصل از سوخت روغن را در این کارخانه ها تصفیه می کنند. امکان استفاده از این دستگاه برای پاکسازی هوای شهر ها در مقیاس های بزرگ وجود دارد به این صورت که با نصب آن در راستا کارخانه های بزرگ و یا در شهرک های صنعتی PMD های ریز در دستگاه گیر افتاده و به وسیله پلاسما آن را به هوای پاک تبدیل می کند.

وی در خصوص ایده اصلی ساخت این دستگاه گفت: ما ایده ای داشتیم به نام آسمان پاک با این هدف که هوای پاک برای همه باشد و قطعا استفاده از چنین دستگاهی علاوه بر انسان ها می تواند به محیط زیست هم کمک کند و این در واقع مهمترین دغدغه ما قبل از ساخت دستگاه بود.

افروزی ادامه داد: فکر می کنم اگر با صنایع مختلف ارتباط داشته باشیم، آن ها به ما اعتماد کنند و اجازه دهند این سیستم در صنایع مختلف نصب و تست شود، دستگاه مرحله به مرحله از حالت نمونه خارج شده و به صنعتی شدن نزدیک می شود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه هایی مثل نمایشگاه فناوری نانو به بهترین شکل ممکن امید را به تیم های استارت آپی تزریق می کنند، گفت: سال گذشته با یکی از هم تیمی ها در نمایشگاه نانو حضور پیدا کردیم، غرفه های مختلف و صنایع را که می دیدیم برایمان امیدبخش بود و به ما انگیزه داد که یک جوان هم سن و سال ما توانسته یک نمونه اولیه از یک دستگاه خاص را تولید کند و یا فناوری جدید ارائه نماید تا مورد استفاده مردم و کشور قررا گیرد و با همین رویا بود که انگیزه پیدا کردیم تا تشکیل تیم داده و با انجام کار های تحقیقاتی به نمونه اولیه دستگاه موردنظرمان برسیم.

این فعال فناور درباره حمایت های اجرا شده از این ایده، شرح داد: نانو استارتاپ از ما حمایت کرد و ما توانستیم ایده خودمان را به یک محصول واقعی تبدیل کنیم و امروز قابل ارائه است.

وی در پایان اظهار داشت: صنایع مختلف از طرح ما استقبال کردند، برخی هم ایده هایی داشتند که به کار اضافه شود تا کاربری آن ارتقا یابد و امیدواریم بتوانیم با این تغییرات نظر صنایع داخلی را جلب کرده و قرارداد های تجاری ببندیم.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6660

به "جرقه یک ایده از دل نمایشگاه نانو ، رویای رسیدن به آسمان آبی با پلاسما محقق می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جرقه یک ایده از دل نمایشگاه نانو ، رویای رسیدن به آسمان آبی با پلاسما محقق می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید