جبران زیان کرونایی کسب وکارها

به گزارش کنفرانس هکا، کسب وکارهای کوچک مشمول سیاست های تشویقی می شوند. سیاست گذار تجاری کشور از بسته پیشنهادی خبر داده که برای جبران زیان کسب وکارهای کوچک از ویروس کرونا طراحی شده است. جزئیات بسته پیشنهادی ستاد آنالیز اثرات ویروس کرونا در تجارت حاکی است، سیاست های تشویقی در بخش مالیات، استمهال وام های بانکی و بیمه تامین اجتماعی از سوی متولیان در نظر گرفته شده تا مشاغل خُرد آسیب دیده از کرونا، نابود نشوند. البته این بسته تنها شامل کسب وکارهای خُرد نیست و سیاست گذار برای آسیب دیدگی بخش هایی که در تجارت خارجی به دلیل کرونا صدمه دیده اند، مشوق های مشابهی تعریف نموده است.

جبران زیان کرونایی کسب وکارها

تنها یک روز مانده تا شروع ماه سرنوشت ساز برای کسب وکارها، ورود ویروس کرونا به ایران به طور رسمی تایید شد. سی ام بهمن سال جاری روابط عمومی وزارت بهداشت، اولین موارد از کرونای جدید در شهر قم را گزارش داد. شیوع این ویروس در کشور روال عادی بسیاری از کسب وکارها آن هم درست در آخرین روزهای سال را متاثر نموده است؛ روزهایی در اسفندماه که کاسب ها و بازاری ها، عمده فروشان و خرده فروشان و بسیاری از مشاغل کوچک بیش از هر ماه و فصل دیگری، چشم به راه رونق کسب وکارشان هستند.

در روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی و سایت ها، گزارش هایی از شرایط کسب وکارهای مختلف بعد از شیوع ویروس کرونا منتشر شد. در بعضی از این گزارش ها گفته می گردد کسب وکارهایی که در زمینه فروش حضوری و آنلاین غذا فعالیت دارند با کاهش شدید فروش روبرو شده اند. شنیده ها حاکی است فروشندگان خُرد لباس هم شرایط بهتری نسبت به عمده فروشان و فراورینمایندگان ندارند و بازارشان این روزها کساد است. در این میان کسب وکارهایی که عمدتا فضای کاری شان آنلاین است و عمدتا نیروهای جوان تری دارند، توانسته اند شرایط بهتری را در آخر سال تجربه نمایند. اما موضوعی که کاملا در فضای کسب وکارهای کوچک دیده می گردد این نکته است که شرایط مشاغل آزاد و خرده فروشان از سایر کسب وکارها نامساعدتر است. رئیس اتاق اصناف تهران هم روز گذشته گفت در روزهای اخیر فرایند کاهشی فروش در تمام بخش های اصناف به خصوص موادغذایی مشهود بوده است.

کارشناسان معتقدند شیوع کرونا در آخرین روزهای سال، شرایط کسب وکارها را پیچیده نموده است؛ به همین دلیل به تازگی ستاد آسیب شناسی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شده که قائم مقام وزیر در امور بازرگانی از آن اطلاع داد. حسین مدرس خیابانی در یک برنامه تلویزیونی، گفت: برای اینکه بسیاری از کسب وکار ها در این مدت آسیب دیده اند ستادی با عنوان آنالیز اثرات ویروس کرونا در تجارت تشکیل شد تا با مشوق هایی این کسب وکار ها آسیب نبیند. به گفته مدرس خیابانی، این ویروس باعث آسیب به کسب وکار های کوچک، مانند اغذیه ای ها شده است و به همین دلیل بسته ویژه ای پیشنهاد شده تا بخشی از مالیات، استمهال وام، بیمه تامین اجتماعی و سایر مشوق های تشویقی به این کسب وکار ها اختصاص یابد تا آسیب نبینند. مدرس خیابانی اضافه نمود: حتی بخش هایی که در تجارت خارجی آسیب دیده اند هم مدنظر قرار داده ایم، اگرچه با رایزنی های انجام شده مرز ها باز می شوند.

قحطی در کار نیست

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در برنامه پایش علاوه بر اعلام جزئیات بسته مشوقی برای کسب وکارها، به موضوعات دیگری اشاره نمود که در چند وقت اخیر شنیده می شد. او با اشاره به اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر قحطی و کمبود کالا در کشور گفت: به نظرم افراد باید به چشمان خود بیشتر از فضای مجازی اعتماد داشته باشند. او ادامه داد: با ذخایر عظیمی که از کالا های اساسی ایجاد شده است، در طول سال منتظر بودیم تا تقاضایی ایجاد و این کالا ها روانه بازار شوند که اکنون این فرصت ایجاد شده است. به گفته او، برای تامین کالا های اساسی، تدارک وسیع در کشور دیده شده و زیرساخت های خوبی شکل گرفته است که در این باره فقط در بندر چابهار 250 هزار تن ظرفیت سازی ایجاد شده است. او افزود: در سازمان میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای نیز غرفه های ویژه ای برای عرضه گوشت و مرغ ایجاد شده که با استفاده از این ظرفیت، گوشت و مرغ به صورت مستقیم به مردم عرضه می گردد.

مدرس خیابانی وجود تورم ساختاری در کشور را در شکل گیری تورم کنونی طبیعی دانست و گفت: بعضی ها چون فکر می نمایند ممکن است از ارزش پولشان کاسته گردد سکه و طلا می خرند، اما اینکه روغن داغ آن را زیاد می نمایند اثر فضای ایجاد شده از آن سوی مرزهاست، آن هم با اسم رمز کمبود، گرانی و نارضایتی می خواهند اهداف خود را دنبال نمایند. به گفته او برای صادرات، راستا سبز گمرکی وجود دارد و در مجموع صادرات راحت تر انجام می گردد، اما سنگ هایی جلوی واردات گذاشتیم آن هم به این علت که با توجه به محدودیت منابع ارزی باید منابع موجود ارزی را اداره کنیم، بنابراین امروز به جز واردات کالا های اساسی و ضروری، مواد اولیه کارخانه ها و قطعات و تجهیزاتی که در داخل فراوری نمی گردد جلوی واردات بقیه محصولات را یا گرفتیم یا خواهیم گرفت.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی درباره بی کار شدن کارگران به علت اثرات سوء ناشی از ویروس کرونا اظهار کرد: به نظرم باید به سمت کسب وکار های اینترنتی برویم و مشاغل دیگری را فعال کنیم تا این دوره را پشت سر بگذاریم، زیرا شغل برای مردم مهم است ضمن اینکه باید توجه کنیم اولویت دهی به صادرات هم ظرفیت های خالی کارخانه ها را پر و هم اشتغال پایدار را حفظ می نماید. مدرس خیابانی با بیان اینکه در شرایط کنونی حفظ اشتغال مهم تر از رشد اشتغال ملی است، گفت: البته در گزارش هایی که ما در وزارت صمت داریم فراوری در همه رسته ها و گروه های کالایی فرایند افزایشی دارد که این نکته مثبتی است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی درباره کوله بران و مسائل کوله بری، اضافه نمود: امیدوارم زیرساخت های تجاری و مرزنشینی کشور به گونه ای باشد که مرزنشینان شغل پایدار داشته باشند و کوله بری ننمایند. همه جای جهان مرزنشینان پولدار تر از جا های دیگر هستند، اما این موضوع در کشور ما برعکس است، یعنی کسی که از ظرفیت های مرزی می تواند استفاده کند باید از سطح رفاه بالاتری برخوردار باشد. در این بین ما هم باید کوشش کنیم ظرفیت های موجود در مناطق مرزی از جمله ظرفیت های دامداری، کشاورزی، صنعتی و تبادل کالایی را فعال و تقویت کنیم.

مدرس خیابانی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره انتظار از رئیس مجلس آینده گفت: از آنجا که قوه مجریه به عنوان سکان دار امور اجرایی کشور اکنون تحت فشار واقع شده است، درخواست من از رئیس مجلس آینده این است که حتما به قوه مجریه در اداره امور کشور یاری کند یعنی مجلس در کنار دولت باشد و از آنجا که دشمنان ما از آن طرف مرز ها غلط دیکته های ما را می گیرند و انتقاد می نمایند ما در این شرایط از همدیگر غلط گیری نکنیم.

وی در پاسخ به پرسشی در این باره که اگر به شما هم بسته بهداشتی برای مقابله با کرونا بدهند آیا می پذیرید، اضافه نمود: اگر در محیط کارمندی و کارگری به همه بدهند ما هم استفاده خواهیم کرد، اما اگر فقط هدیه برای ما باشد آن را نمی پذیریم. مدرس خیابانی درباره پویش درج قیمت گفت: به نظر ما اگر قیمت روی کالایی درج نگردد قصد گران فروشی در آن وجود دارد؛ بنابراین مردم از مغازه ها و فروشگاه هایی خرید نمایند که روی کالا های آن قیمت درج شده باشد.

تامین تقاضای مازاد کالا

به گفته قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابتدای سال، پیش بینی های لازم برای تامین تقاضای مازاد انواع کالا در بازار شده است و هیچ مسئله ای در جهت تامین این احتیاج وجود ندارد، زیرا اصل تامین مازاد بر احتیاج کشور از ابتدای سال در دستور کار قرار داشته است، چراکه قبول داریم در یک جنگ تمام عیار مالی قرار گرفته ایم و باید به فکر تمام ابعاد مالی کشور باشیم.

او اضافه نمود: مشابه همین شرایط که الان در بازار به وجود آمده پس از افزایش قیمت بنزین نیز وجود داشت، ولی احتیاج های بازار تامین شد. فضاسازی رسانه ای برای اینکه نشان دهد در بازار کمبود کالا داریم رمز جنگ رسانه ای دشمن است؛ به گونه ای که نشان دهد در بازار کمبود کالا وجود دارد و گرانی ایجاد شده این کمبود موجب نارضایتی شده است. دشمنان به بهانه های مختلف می خواهند نشان دهند که در بازار کمبود وجود دارد، یکبار به بهانه انتخابات و یکبار به بهانه ویروس کرونا.

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی تاکید نمود: بیش از 5/ 4 میلیون تن کالای اساسی در بنادر جنوب کشور دپو شده است و هیچ کمبودی از این نظر وجود ندارد و برای تامین این احتیاج ها 40 درصد ورودی کشتی های کشور مربوط به کالا های اساسی است. به همین دلیل مردم تسلیم فضاسازی رسانه ای نشوند؛ چرا که کالا های موجود در بازار پشتوانه دارد و به محض مصرف جایگزینش آماده است. مدرس خیابانی اظهار کرد: در این چند روز خرید مردم دو برابر شده، اما هیچ کمبودی در بازار نیست و قفسه تمام فروشگاه ها پر است و انبار فروشگاه ها هم مملو از کالاست. ذخایر گوشت و مرغ هم دو برابر احتیاج است و فراورینمایندگان تدارک گسترده دیده اند.

بخشی از کسب وکار های خرد مثل تاکسی ها و پیک های موتوری هم از شرایط موجود آسیب دیده و مردم می توانند مایحتاج عمومی خود را به وسیله پیک های موتوری و تاکسی ها جابه جا نمایند که هم از عبور و مرور جلوگیری گردد و هم این کسب وکار ها بیش از این آسیب نبینند.

به گفته مدرس خیابانی، تدارک لازم برای ایام پایانی سال دیده شده و حتی برای ماه رمضان و بازگشایی مدارس برنامه خاص در نظر گرفته شده و بازار به حال خود رها نشده است. وی تاکید نمود: سهمیه های خاص برای این ایام دیده شده و با ظرفیت عظیمی که اصناف برای کالارسانی دارند، هیچ مسئله ای برای تامین کالا نیست و برای شوینده ها هم از چند ماه گذشته به فراورینمایندگان گفته ایم که برای ایام شب عید فراوری را دو برابر نمایند. در خصوص شوینده ها یک و نیم میلیون تن ظرفیت فراوری داریم و در حال حاظر از 30درصد این ظرفیت استفاده می کنیم و امکان افزایش ظرفیت وجود دارد و مسئله ای نیست. او اظهار کرد: درباره الکل یک شوک آنی وارد شد، اما رایزنی کردیم و اجازه عرضه انواع مواد ضدعفونی از جمله الکل در داروخانه ها شروع و مشکل رفع می گردد. مدرس خیابانی گفت: براساس رایزنی های انجام شده اجازه عرضه انواع ماسک و اقلام مورد احتیاج به وسیله داروخانه ها را دریافت کردیم و همچنین با صحبت هایی که با شهرداری تهران شد عمده اقلام بهداشتی و ژل شست وشو در غرفه های سازمان میادین و ایستگاه های مترو در دسترس مردم قرار گیرد.

قائم مقام وزیر صمت در پاسخ به اینکه وزارت صمت به بورس کالا دستور داده است که کالا ها را به چه قیمت بفروشد، گفت: امروز به دلیل اختلاف قیمت ریال و دلار، این کار را انجام می دهیم و قیمت یکسری از کالا ها مانند خودرو و لوازم خانگی مدیریت شده است و باید هوای هر دو طرف فراورینماینده و مصرف نماینده را داشته باشیم. او با اشاره به اینکه در 11 ماه سال جاری 40 میلیارد دلار صادرات و 80 میلیارد دلار حجم تجارت ما بود، گفت: 130 میلیون تن رکورد وزنی در صادرات زدیم و به لحاظ حمایت از فراورینمایندگان داخلی از ورود 2 نوع کالا که توان فراوری داخل وجود دارد و کالا های غیرضروری است، خودداری کردیم.

حمایت از صنعت خودرو

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: امروز باید از صنعت خودرو حمایت کنیم و پای این صنعت بایستیم.

مدرس خیابانی اضافه نمود: مردم دیدند که کره ای ها و فرانسوی ها چه رفتاری در صنعت خودرو با مردم ما کردند. کره ای ها هر دفعه که تحریم ها برداشته شد، بازار را در اختیارشان قرار دادیم، اما به محض اینکه آمریکا چراغ سبز را به قرمز تبدیل کرد، ساکشان را جمع کردند و رفتند. قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اضافه نمود: امروز با وجود اینکه آنها از خودروسازی ما رفته اند فراوری خودروی ما از روزانه 2 هزار به 4 هزار دستگاه افزایش یافته است و بخش عمده ای از قطعاتی را که پیش تر از خارج وارد می کردیم، هم اکنون در داخل کشور فراوری می کنیم. وی با اشاره به ایجاد نهضت ساخت داخل در کشور با هدف جلوگیری از واردات کالا هایی که امکان ساخت آنها در داخل وجود دارد، اضافه نمود: میز های ساخت داخل ما امروز بیش از یک میلیارد و 500 میلیون دلار کالایی را که پیش تر از خارج وارد می کردیم در داخل فراوری می نمایند و بخش مهمی از این فراوریات در صنعت خودرو است و بخش های دیگری هم در سایر صنایع و از جمله پتروشیمی و فولاد است.

کاهش فروش صنوف

در حالی برای کسب وکارهای خرد بسته تشویقی در نظر گرفته شده است که رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه در روزهای اخیر فرایند کاهشی فروش در تمام بخش های اصناف به خصوص مواد غذایی مشهود بوده است، گفت: پیش بینی می کنیم این فرایند در روزهای پیش رو نیز ادامه داشته باشد. قاسم نوده فراهانی در گفت وگو با ایرنا، درباره نحوه توزیع اقلام توسط واحدهای صنفی گفت: برای ایام پایانی سال فروش فوق العاده در واحدهای صنفی، میادین میوه تره بار و فروشگاه های زنجیره ای برقرار است. وی توضیح داد: مقرر شده روسای اتحادیه ها بخشی از سود خود را به مردم تخفیف دهند که البته میزان تخفیف باتوجه به نوع کالا متفاوت است.

رئیس اتاق اصناف تهران در پاسخ به این سوال که با توجه به شیوع ویروس کرونا و احتمال کاهش حضور فیزیکی مردم برای تهیه مایحتاج، آیا تدبیری برای ارسال کالاها اندیشیده نشده، اضافه نمود: مردم می توانند خرید خود را با پیک دریافت نمایند که در آن صورت هزینه تمام شده کالا افزایش می یابد؛ گویی تخفیفی که روی اجناس لحاظ می گردد را باید پول پیک دهند. اما از این نظر که اصناف قراردادی با پیک منعقد نموده و کالا را برای مشتری ارسال نمایند، برنامه ای نداریم. وی عنوان نمود: قطعا این اتفاق باعث خسارت به اصناف می گردد؛ اما ویروس کرونا تحت کنترل هیچ کسی نیست و همه باید دست به دست هم دهند تا این مشکل رفع گردد. به گفته رئیس اتاق اصناف تهران، به تمام بخش های اصناف بخشنامه برای رعایت صد درصدی بهداشت ابلاغ شده تا مردم در صورت مراجعه به این واحدها در معرض آسیب نباشند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8938

به "جبران زیان کرونایی کسب وکارها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جبران زیان کرونایی کسب وکارها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید