جاده اسالم به خلخال؛ مسیری رویایی با مناظری بکر و شگفت انگیز

به گزارش کنفرانس هکا، حتی اگر ندانید جاده اسالم به خلخال کجاست به احتمال زیاد نام آن را شنیده اید. جاده اسالم خلخال را می توان قطعه ای از بهشت نامید. منطقه ای که جنگل، دشت، آبشار و دریاچه را با هم دارد و هر بخشی از آن تصویری بی نظیر از طبیعت در برابر دیدگان شما می گذارد. حتی گاهی ممکن است فراموش کنید که این جاده واقعی است و حس کنید در رویا سفر می کنید.

جاده اسالم به خلخال؛ مسیری رویایی با مناظری بکر و شگفت انگیز

جاده اسالم به خلخال کجاست

جاده اسالم به خلخال که طول آن 70 کیلومتر است، از شهر اسالم در استان گیلان آغاز می گردد و به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل و بین استان آذربایجان شرقی و زنجان می رسد.

این منطقه به دلیل قرار دریافت در بخش شمالی کشور، اقلیم خاصی دارد؛ به گونه ای که در همه فصل های سال، هوای خنک و مطبوعی دارد و رطوبت و مه در آن دیده می گردد. حتی در تمام طول سال می توان شاهد بارش باران در مناطقی از این جاده بود. در طول تابستان هم در ارتفاعات این منطقه هوا سرد است.

اَسالِم یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است. این شهر با جمعیت بیش از 10 هزار نفر، مرکز بخش اسالم شهرستان تالش است. در دوره هایی نیز این شهر مرکزیت شهرستان تالش را داشته است. اسالم در 5 کیلومتری مرکز تالش (هشتپر) واقع شده.

ناورود از شهر تالش عبور و این شهر را به دو بخش تقسیم می نماید و در نهایت به دریای خزر منتهی می گردد.

دلایل سفر به جاده اسالم به خلخال

یکی از مهم ترین دلایل سفر به این منطقه جنگلی را می توان طبیعت بکر و بسیار زیبای آن دانست.

رانندگی در این راستا خسته نماینده نیست و تجربه ای فوق العاده را برایتان رقم می زند.

همچنین می توانید از طعم بی نظیر غذاهای محلی، کباب چنجه، عسل طبیعی، کره محلی، نان و لبنیات تازه در اینجا لذت ببرید.

بخش های مختلف راستا اسالم به خلخال

راستا جاده اسالم به خلخال را می توان به دو بخش تقسیم کرد؛ بخش جنگل و بخش ییلاقی تالش.

این راستا از مناطقی با نام های خرجگیل، شرشر، یالَ پیچ (پیچ بزرگ)، شوندَوْل، معدن، وَرگَه دَرَه، اسب بونی، مَتَش، لَرزَره، چَرَه سو، کرمان، گردنه معروف الماس، مجره و خوجین می گذرد.

ابتدای جاده از سمت اسالم، پوشیده از درختان جنگلی با راستای پر پیچ وخم است که غیر از آسفالت جاده و کلبه های غذاخوری، دخل و تصور انسانی در آن دیده نمی گردد. کل راستا بکر و دست نخورده است . بعد از ساعتی رانندگی در جاده های جنگلی، دشت های سرسبزی دیده می گردد که هر از گاهی می توان شاهد تاخت و تاز اسب های آزاد و گله های گاو و گوسفند در آن ها بود.

روستاهایی در راستا دیده می گردد و بعضی مناطق هم عشایرنشین هستند. وجود کلبه های کوچک، کندوهای عسل و دشت های شقایق از زیبایی های بی بدیل این جاده به شمار می رود.

ویژگی های جاده اسالم به خلخال

یکی از ویژگی هایی که جاده اسالم به خلخال را نسبت به سایر مناطق دیدنی ایران منحصربه فرد و خاص می نماید، آب و هوای متفاوت این جاده 70 کیلومتری است؛ به گونه ای که در هر بخشی از جاده ممکن است با شرایط جوی متفاوتی روبه رو شوید. در بخش هایی از این راستا هوا شرجی و گرم است، گاهی با باران روبرو می شوید و گاهی هوا به شدت سرد و مه آلود می گردد. سپس ممکن است تلألو آفتاب را ببینید. به این ترتیب در سفری چند ده کیلومتری ممکن است چهار فصل از سال را تجربه کنید.

در تمام طول راستا رودخانه ای همراه راستاتان در حرکت است. این رودخانه در بخش هایی به جاده نزدیک و خروشان است و در بخش هایی از جاده در پایین دست ها راستاش را ادامه می دهد. اما همیشه صدای شرشر آب رودخانه را می شنوید.

یکی دیگر از ویژگی های این راستا، امکان دیدن حیوانات اهلی مثل اسب و گله های گاو و گوسفند در طبیعت است.

راستا پر است از تابلوهایی که شما را به سمت روستاهای میان راه راهنمایی می نمایند. روستاهای ناو و لاکه تاشون از جمله آنها هستند که هر کدام زیبایی خود را دارند؛ بعضی در ارتفاعات و بالا دست جاده واقع شده اند و برای رسیدن به بعضی روستاها ضروری است راستای پر پیچ وخم را به سمت پایین جاده طی کنید.

یکی از ویژگی های این راستا امکان کوهنوردی است. در فصل بهار، تابستان و تا نیمه اول فصل پاییز، کوهنوردان می توانند راستای را برای ورزش انتخاب نمایند که شامل پیمایش راستا از خلخال تا اسالم به وسیله جاده مالرو و قدیم آن است. این جاده از روستای اندبیل در شرق خلخال به سمت روستای ناو ادامه دارد و به استان گیلان ختم می گردد.

کوهنوردان در این راستا تا ارتفاع 2100 متری صعود و زیبایی های این راستا را از نزدیک لمس می نمایند. همچنین امکان جنگل نوردی به شکل پیاده و حتی با دوچرخه نیز وجود دارد.

بهترین زمان سفر به جاده اسالم خلخال

بهترین زمان سفر به این منطقه، تابستان، بهار و پاییز است. در هر کدام از این فصل ها تصویری خاص از این جنگل بی بدیل را مشاهده خواهید کرد.

تابستان که هوا گرم تر است شاید زمان مناسب تری برای اقامت در جنگل باشد، اما در فصل پاییز هم این جاده جنگلی را باید راستا هزار رنگ نامید. در فصل پاییز نمایش رنگ های نارنجی و قرمز در ترکیب با گونه های سبز جنگلی، فضایی عجیب و رویایی را پیش رویتان قرار می دهد.

در ماه های اردیبهشت و خرداد، یکی از جاذبه های عجیب و زیبای این راستا دشت های شقایق است که خارق العاده و شگرف هستند. گاهی همین دشت ها در مه فرو می روند و زیبایی فوق العاده ای خلق می نمایند.

در این راستا دریاچه زیبای نئور هم وجود دارد که نام آن از ترکی آذری گرفته شده است. در ترکی آذری نئور به دریاچه کوچکی گفته می گردد که رودخانه ای به آن نمی ریزد. این دریاچه در 48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال در یکی از دره های کوهستان باغرو و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار گرفته است. نئور با مساحتی بالغ بر 210 هکتار شامل دو دریاچه کوچک و بزرگ است که در فصل بهار به هم می پیوندند و دریاچه ای واحد را به وجود می آورند. عمق متوسط این دریاچه 5 متر است.

از دیدنی های این راستا می توان به چشمه آبگرم گیوی در نزدیکی خلخال، اشاره نمود که امکان آبتنی کردن در آن وجود دارد.

نقشه دسترسی به جاده اسالم به خلخال

افرادی که از تهران قصد عزیمت به اسالم را دارند، باید به وسیله جاده رشت و عبور از شهرهای منجیل و رودبار وارد جاده فومن شوند و پس از عبور از شهرهای صومعه سرا و پونل راستا را به سمت آستارا ادامه دهند تا به شهر اسالم برسند. این راستا در مجموع حدود 400 کیلومتر است.

اما اگر از اردبیل به سمت اسالم بروید، راستا برعکس است و باید از خلخال به سمت این جاده رویایی حرکت کنید.

از سمت تبریز و ارومیه هم می توانید به شمال کشور سفر کنید. البته راستا طولانی تری را باید طی کنید تا به این منطقه برسید.

مکان های سکونتی در راستا اسالم به خلخال

در جاده اسالم به خلخال هتل های لوکس و چند ستاره وجود ندارد، اما مهمان خانه های بومگردی زیادی وجود دارند که می توانید شب را در آن ها بگذرانید. اگر هم قصد اقامت در چادر را دارید، می توانید در مناطق عشایری و نزدیک روستاها اقامت کنید.

غذاهای سنتی

یکی از غذاهای اصلی که در این منطقه یافت می گردد گوشت تازه برای کباب کردن روی آتش است که برای اهل کباب یکی از بهترین جاذبه های این منطقه به شمار می رود. از آنجا که این منطقه در تمام طول سال خنک و مرطوب است اغذیه فروشی ها برای نگهداری از گوشت، با مشکل خاصی روبرو نمی شوند. به جای نگهداری گوشت در یخچال، از جلوی هر کلبه جنگلی که بگذرید، با منظره ای جالب شبیه قصابی ها روبه رو می شوید. در این مکان ها می توانید انتخاب کنید که از کدام قسمت گوشت برایتان کباب نمایند.

غیر از کباب می توانید در این منطقه غذاهایی مثل میرزاقاسمی، آش دوغ و آش رزین را امتحان کنید.

نکاتی که باید توجه کنید

در راستا اسالم به خلخال پمپ بنزین وجود ندارد، بنابراین هنگام سفر به این منطقه بهتر است از پربودن باک ماشینتان مطمئن شوید.

جاده اسالم به خلخال، راستای پر پیچ وخم است. با وجود زیبایی فوق العاده ای که دارد، هنگام رانندگی باید مراقب دره های عمیق باشید و نکات ایمنی را رعایت کنید و آرام برانید.

اگر تصمیم دارید در زمستان به این منطقه سفر کنید بهتر است حتما پیش از حرکت شرایط آب و هوایی و جوی جاده را آنالیز کنید. در فصل زمستان به دلیل سرما و بارش برف احتمال بسته بودن راه وجود دارد.

حتی هنگام سفر در تابستان، به دلیل مه آلود و بارانی بودن بخش هایی از جاده، بهتر است تجهیزات مناسب همراه داشته باشید و از سالم بودن چراغ های مه شکن خودرو اطمینان حاصل کنید.

maeaedu.ir: آموزش باید برای همه در دسترس باشد

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4602

به "جاده اسالم به خلخال؛ مسیری رویایی با مناظری بکر و شگفت انگیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاده اسالم به خلخال؛ مسیری رویایی با مناظری بکر و شگفت انگیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید