ثبت لحظه شگفت انگیز صحبت کردن گیاه برای اولین بار!

به گزارش کنفرانس هکا، ایرنا نوشت: گروهی از محققان ژاپنی به یک کشف تاریخی در زمینه ارتباطات گیاهان دست یافته و فیلم انتقال پاسخ های دفاعی گیاهان به همسایگانشان را ثبت نموده اند.

ثبت لحظه شگفت انگیز صحبت کردن گیاه برای اولین بار!

این دستاورد مهم تحت راهنمایی ماستاتسوگو تویوتا بیولوژیست دانشگاه سایتاما در نشریه ارتباطات طبیعت منتشر شده است. پیشرفت این مطالعه در مشاهده پاسخ گیاهان صدمه ندیده به ترکیبات ناپایدار ارگانیک (VOCs) ساطع شده از سایر گیاهان صدمه دیده نهفته است.

مولفان این کار تحقیقی می گویند: گیاهان ترکیبات ناپایدار ارگانیک ساطع شده از گیاهان صدمه دیده مجاور را مشاهده می نمایند و پاسخ های دفاعی مختلفی می دهند. چنین ارتباطات گیاهی از گیاهان در برابر تهدیدات محیطی محافظت می نماید.

  • شاسی بلند چینی هیبریدی بازار ایران با قیمت 2 میلیاردی

  • نزدیک ترین سیاره به زمین کدام است؟/ احتمالا پاسخ درست را نمی دانید

  • پرواز تماشایی پرنده افسانه ای چین

تنظیمات آزمایشی این کار شامل یک پمپ هوا متصل شده به یک مخزن (کانتینر) از برگ و کرم حشرات و یک اتاقک دیگر دربردارنده یک نوع علف هرز موسوم به Arabidopsis thaliana بود. این گیاهان گوشواره ای (Arabidopsis) تحت مهندسی ژنتیک قرار گرفتند بطوری که با مشاهده یون های کلسیوم که به عنوان پیغام رسان استرس عمل می نمایند، با رنگ سبز شب نما شوند.

این محققان با استفاده از یک میکروسکوپ شب نما (fluorescence) توانستند سیگنال های صادرشده به وسیله گیاهان صدمه ندیده پس از دریافت VOC از گیاهان صدمه دیده را مشاهده و رصد نمایند.

این مطالعه از مشاهدات اولیه از ارتباطات گیاهان مستندشده در سال 1983 استفاده می نماید که مباحثات زیادی در جامعه علمی ایجاد نموده بود.

تویوتا گفت: در نهایت تعیین کردیم که گیاهان چه زمانی، کجا و چگونه به پیغام های هشدار هوابرد از همسایگان تهدید شده خود پاسخ می دهند.

وی نقش مهم این شبکه نامشهود ارتباطاتی در هشدار به موقع به گیاهان مجاور در خصوص تهدیدات قریب الوقوع را مورد تاکید قرار داد. بطور خلاصه، تحقیقات تویوتا و همکارانش تراکنش های ظریف و پیچیده در قلمرو گیاهان را تعیین نموده و شناخت ما از روابط اکولوژیک و مکانیسم های دفاعی گیاهان را افزایش داده است.

استفاده از سیگنال های شیمیایی در بطن ارتباطات گیاهان قرار گرفته است چنانکه پیشتر گفته شد، گیاهان انواعی از ترکیبات ناپایدار ارگانیک (VOCs) را در هوا رهاسازی می نمایند.

این ترکیبات به عنوان پیغام هایی برای گیاهان مجاور عمل می نمایند و می توانند اطلاعاتی را درباره شرایط محیطی مانند خشکی یا حمله حشرات منتقل نمایند. گیاهان مجاور سپس با دریافت این پیغام ها می توانند تدابیر دفاعی شیمیایی خود را برابر حملات مشابه تقویت نمایند.

گیاهان بعلاوه در زیر زمین نیز به وسیله ریشه های خود درگیر شکل پیچیده ای از ارتباطات می شوند که اغلب به آن شبکه جنگلی (Wood Wide Web) گفته می گردد. گیاهان به وسیله این ارتباطات می توانند مواد غذایی، آب و اطلاعات را به اشتراک بگذارند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 بهمن 1402 بروزرسانی: 1 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14393

به "ثبت لحظه شگفت انگیز صحبت کردن گیاه برای اولین بار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت لحظه شگفت انگیز صحبت کردن گیاه برای اولین بار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید