ثبت سریال هزاردستان در فهرست ملی حافظه جهانی یونسکو

به گزارش کنفرانس هکا، سریال هزار دستان و چهار اثر دیداری و شنیداری دیگر به فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو اضافه شد.

ثبت سریال هزاردستان در فهرست ملی حافظه جهانی یونسکو

در روز جهانی میراث دیداری و شنیداری چهار اثر شامل مستند خلیج فارس، برنامه رادیویی مرزهای دانش، سریال هزار دستان، مستند معماری ایرانی و مستند خلیج فارس در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکوثبت شد.

جامع التواریخ به عنوان دهمین اثر ایرانی سال گذشته در این فهرست به ثبت رسید. پیش از این نیز در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو کتاب هایی مانند مسالک الممالک، خمسه نظامی، شاهنامه بایسنقری، فیلم های مستندی مانند جان مرجان، پل آزادی، یاد و یادگار و بچه ها سرزمین ایران و مجموعه عکس های تاریخی و مجموعه سروده هاو آثار موسیقیایی انقلاب اسلامی به ثبت رسیده اند.

برنامه حافظه جهانی یونسکو که با نام میراث مستند جهانی یونسکو نیز شناخته می شود، برنامه ای است که یونسکو در پی افزایش آگاهی نسبت به خطراتی که میراث مستند جهانی را تهدید می کند، برای حفظ و سهولت دسترسی به این آثار از سال 1992 به اجرا گذاشته است.

جلوگیری از تاراج، پراکندگی، دادوستد غیرقانونی و نابودی میراث مستند جهانی از اهداف یونسکو برای اجرای این برنامه است. این مخاطرات تهدیدکننده طبق فراخوان یونسکو از قرن ها قبل وجود داشته ولی جنگ، آشوب های اجتماعی و نبود امکانات مالی بر شدت آن افزوده است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 خرداد 1401 بروزرسانی: 2 خرداد 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13821

به "ثبت سریال هزاردستان در فهرست ملی حافظه جهانی یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت سریال هزاردستان در فهرست ملی حافظه جهانی یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید