10 کتاب برتر درباره خون آشام ها؛ از گرگ و میش تا کارمیلا

به گزارش کنفرانس هکا، خون آشام ها یکی از مجذوب نماینده ترین موجودات خیالی خلق شده به وسیله انسان هستند. موجوداتی شبیه به انسان که به نور خورشید حساسیت دارند، می توانند قرن های متمادی زنده بمانند و فقط از خون موجودات زنده تغذیه می نمایند. گاهی بر ضد انسان ها عمل می نمایند و گاهی به آن ها یاری می نمایند. همان طور که این موجودات جاودانه در فیلم و سریال های متعدد داستان های مجذوب نمایندهی را برای ما روایت نموده اند، کتاب با موضوع خون آشام تجربه متفاوت و حتی مجذوب نماینده تری است. خون آشام ها اولین بار در کتاب ها ظهور پیدا نموده اند و سپس به فیلم و سریال ها منتقل شده اند ولی هنوز خواندن کتابی که زندگی این شخصیت های مجذوب نماینده خون خوار را روایت می نماید تجربه ای متفاوت و به یادماندنی است. 10 کتاب نامبرده شده در این فهرست، شما را به دنیا فراطبیعی این شخصیت های گاه نفرت انگیز و گاه دوست داشتنی می برد و درکنار این موجودات تشنه خون، داستان های زندگی خود و اطرافیان آن ها را روایت می نماید.

10 کتاب برتر درباره خون آشام ها؛ از گرگ و میش تا کارمیلا

10- آموزشگاه خون آشام

آموزشگاه خون آشام یک مجموعه مجذوب نماینده شش جلدی نوشته شده برای مخاطب نوجوان است که داستان یک مدرسه خون آشامی را روایت می نماید. رز یک موجود نیمه انسان و نیمه خون آشام است که وظیفه نگهبانی از دوست موروی خود (نوعی خاص از خون آشام) به نام لیزا را دارد و در این راستا در حال تعلیم تماشا است. در حالی که رز در کوشش است که موجودی قدرتمند در آموزشگاه ولادمیر را شکست بدهد، درگیر عشقی ممنوعه با معلم خود، دیمیتری بلیکوف می شود. رز از نظر روانی به لیزا متصل شده است؛ چون لیزا او را به زندگی بازگردانده است و مدرسه آن ها چالش های متعددی را روبروی آن ها قرار می دهد. با تمام مشکلاتی که روبروی او قرار می گیرند، رز جوان کوشش می نماید به خواسته های خود برسد. این کتاب با الهام از افسانه های قدیمی کشور رُم و بازگویی آن ها در قالبی نو و مجذوب نماینده، تبدیل به یکی از برترین رمان های نوجوان با موضوع خون آشام شده است که با داستانی پرکشش و مجذوب نماینده، مخاطب را تا آخرین لحظه با خود همراه می نماید.

9- گرگ و میش

مجموعه کتاب های گرگ و میش که بسیاری آن را با نام انگلیسی توایلایت می شناسند، مجموعه داستانی مشهور است که پس از انتشار مجموعه فیلم خود، به محبوبیت بیشتری نیز رسید. بلا دختری خجالتی است که به مدرسه ا نو نقل مکان نموده است و زندگی بی حاشیه ای دارد؛ ولی زمانی که با همکلاسی خود، ادوارد دیدار می نماید متوجه می شود که انگار موضوعی در خصوص او عادی نیست؛ و آخرین چیزی که انتظار آن را دارد، این است که ادوارد یک خون آشام صد ساله باشد. این مجموعه چهارجلدی نوشته استفن مایر، جوایز متعددی دریافت نموده است و به عنوان یکی از برترین کتاب ها با موضوع خون آشام که برای مخاطب نوجوان نوشته شده شناخته می شود. این کتاب از داستان عشق بین یک انسان و خون آشام فراتر می رود و گرگینه ها و دیگر موجودات فراطبیعی را نیز وارد داستان می نماید. اگر مجموعه فیلم های گرگ و میش را دوست داشتید، کتاب های این سری بسیار بهتر از فیلم ها، داستان عشق بلا سوان و ادوارد کالین را روایت می نمایند و برای همین باید حتما خوانده بشوند.

8- خاطرات خون آشام

حتما نام خاطرات خون آشام را شنیده اید. سریالی فراطبیعی که یکی از برترین سریال های خون آشامی ساخته شده در تاریخ است. ولی این سریال در واقع اقتباسی از مجموعه ده جلدی خاطرات خون آشام به قلم ال جی نامیت، نویسنده مشهور ژانر وحشت نوجوانان است. داستان در شهر خیالی میستیک فالز می گذرد. النا گیلبرت دختر نوجوانی است که به تازگی والدین خود را در یک تصادف از دست داده است. النا در طول داستان عاشق پسری به نام استفان سالواتوره می شود. ولی در طول داستان، با اتفاقات عجیبی که در شهر رخ می دهد و رازهایی که به مرور زمان برملا می شود، النا می فهمد که استفانی که تصور می کرد یک انسان معمولی است، در واقع یک خون آشام 161 ساله است که با برادر خود سال هاست در جدال است. اگر سریال خاطرات خون آشام را دوست داشتید، پس این مجموعه کتاب با موضوع خون آشام عالی را به هیچ عنوان نباید از دست بدهید.

7- مصاحبه با خون آشام

کتاب مصاحبه با خون آشام نوشته آن رایس رویکردی نو و جالب به مبحث خون آشام دارد. در این کتاب، یک خون آشام به نام لوئیس د پونته دو لاک، داستان زندگی خودش را برای یک روزنامه نگار تعریف می نماید. در زمان انتشار کتاب، منتقدان نظرات مثبت و منفی مختلفی نسبت به اثر داشتند ولی در طول زمان، این کتاب تبدیل به یکی از برترین کتاب ها با موضوع خون آشام شده است. این کتاب دو اقتباس پیروز، یکی به صورت فیلم با بازی بردپیت و تام کروز و یک سریال نو که در سال 2022 از شبکه ای ام سی پخش شد داشته است. لوئیس برای خبرنگار تمام مراحل زندگی خود از ابتدای 1791 در لویزینای اسپانیا تا دوران مدرن را روایت می نماید. اگر این ترکیب بیوگرافی و موضوعات خون آشامی برای شما مجذوب نماینده به نظر می رسد، پس کتاب مصاحبه با خون آشام را در فهرست کتاب های آینده خود قرار دهید.

6- مجموعه خون آشام

سیامک گلشیری یکی از نام های آشنا در نویسندگی ژانر گمانه زن در ایران است و مجموعه پنج جلدی خون آشام او، این موجودات خون خوار خطرناک را به کشور خودمان منتقل می نماید. این مجموعه پنج جلدی با نام های تهران، کوچه اشباح، دیدار با خون آشام، شبح مرگ، جنگل ابر و شب شکار در ایران به چاپ رسیده است. کتاب با داستان پسری بدون نام در جشن تولد دوستش با نام آرش آغاز می شود. پسر بی نام و آرش در راه برگشت به خانه با صدای جیغ یک زن در پارک شوکه می شوند. آرش شایعات خانه ای به نام خانه دراکولاها را برای او تعریف می نماید. در همین میان، آن دو ناگهان با مردی سیاه پوش روبرو می شوند و برای نجات جان خود پا به فرار می گذارند. اگر در پی کتاب با موضوع خون آشام با حال و هوایی وطنی هستید، مجموعه خون آشام سیامک گلیشری یک مجموعه داستان نوجوان عالی است که ترس خود را به ایران می آورد.

5- مورخ

کتاب مورخ نوشته الیزابت کاستووا، برخوردی متفاوت با موضوع خون آشام دارد. این کتاب بیشتر از اینکه ژانر وحشت باشد، داستانی در حالت تحقیقات تاریخی است که به آرامی به زیر پوست مخاطب نفوذ می نماید و به مرور زمان احساسی غریب را در مخاطب به وجود می آورد. دختری جوان آغاز به تحقیقاتی در خصوص گذشته خانوادگی خود می نماید تا رازهایی را در خصوص پدر و مادرش کشف کند. مسیر گذشته ای که او راهی آن می شود به ولاد صلابه گر ختم می شود؛ حاکم قرون وسطای بی رحم خون خواری که یکی از منابع الهام شخصیت دراکولا بوده است. او مسیری طولانی را طی می نماید تا از گذشته خود پرده بردارد و حقایقی که این مسیر کشف می نماید با هر لحظه هراس انگیز تر می شوند. اگر در پی کتابی با موضوع خون آشام که قالب روایی متفاوتی داشته باشد هستید و به داستان های معمایی نیز علاقه دارید، پس مورخ را به هیچ عنوان از دست ندهید.

4- سیلمز لات

یکی از معروف ترین نویسنده های ژانر وحشت، استیفن کینگ است که بسیاری از برترین کتاب های ترسناک در تاریخ ادبیات را خلق نموده است. یکی از مشهورترین آثار استیفن کینگ کتاب سیلمز لات است که دومین رمان بلند این نویسنده بوده است. خود استیفن کینگ بارها در مصاحبه ها گفته که این کتاب جزو کتاب های مورد علاقه خودش است. سیلمز لات داستان نویسنده ای است که خانه کودکی خود در شهر سیلمز لات بازمی شود؛ ولی طولی نمی کشد که متوجه بشود که اهالی اون شهر یکی پس از دیگری در حال تبدیل شدن به خون آشام هستند و او باید با این مشکل ترسناک مقابله کند. با اینکه چندین دهه از نوشته شدن این کتاب با موضوع خون آشام می گذرد، هنوز در فهرست محبوب ترین آثار این نویسنده قرار گرفته است و به تازگی فیلمی نیز در حال اقتباس از این کتاب در حال ساخته شدن است. اگر به رمان های استیفن کینگ علاقه دارید، این کتاب مجذوب نماینده خون آشامی به قلم این نویسنده متبحر را از دست ندهید.

3- رویای تب آلود

جرج آر. آر. مارتین نویسنده سری کتاب های محبوب بازی تاج و تخت، آثار بسیار دیگری نیز در کارنامه هنری خود دارد؛ و در تمام آن ها قلم قدرتمند این نویسنده قهار کاملا مشهود است. یکی از برترین کتاب های نوشته جرج آر.آر مارتین رویای تب آلود است که این بار به سراغ افسانه خون آشام ها رفته است؛ ولی نکته ای که در این کتاب وجود دارد، این است که خون آشام های این نویسنده، با تمامی خون آشام هایی که در تمام کتاب های دیگر خوانده ایم فرق دارند. خون آشام های این کتاب، با سیر و صلیب و خورشید آسیب نمی بینند. آن ها حقیقی هستند؛ به مانند هیولاهایی که اگر یک خون آشام در دنیا واقعی وجود داشت، با آن روبرو می شدیم. ناخدای یک کشتی، پیشنهادی به وسیله مردی پولدار و قدرتمند دریافت می نماید که به هیچ عنوان نمی تواند آن را رد کند. او می خواهد که در طول دریاچه می سی سی پی سفر کند و تمامی مخارج این سفر را هم پرداخت خواهد نمود؛ ولی فقط زمانی که آن ها راه می افتند، ناخدا متوجه می شود که با یک انسان عادی در حال سفر نیست و جان او شاید در خطر باشد. بسیاری این کتاب را به عنوان یکی از سه کتاب برتر با موضوع خون آشام در تاریخ می دانند و مطالعه این کتاب، تجربه ای کاملا متفاوت با دیگر کتاب های خون آشامی نوشته شده در تاریخ است.

2- کارمیلا

بر خلاف تصور عام که دراکولا اولین کتابی است که در آن به شخصیت خون آشام اشاره شده است، در واقع کتاب خون آشامیِ کارمیلا، اولین حضور این موجودات در دنیای ادبیات است؛ و جالب تر اینکه اولین شخصیت خون آشام تاریخ یک زن است. کارمیلا نوشته جوزف توماس شریدن لی فانو، نویسنده ایرلندی در سال 1864 است که بسیاری این رمان را اولین تجربه جدی در مبحث نویسندگی در ژانر وحشت می دانند و این کتاب با موضوع خون آشام بیست و پنج سال پیش از دراکولا نوشته شده است. در حالی که بسیاری از تجربه های نویسندگی زمان لی فانو بیشتر بر مبحث فضاسازی گوتیک متمرکز بودند تا ایجاد حس ترس و تعلیق در مخاطب، کارمیلا با شخصیت پردازی نوآورانه خود، باعث خلق این موجودات خون خوار ترسناک شده است. درحالی که در کتاب برام استوکر، دراکولا را از همان ابتدا به عنوان یک موجود منفی به تصویر می کشد، کارمیلا بیشتر به مانند یک غریبه غیر عادی است. او اشراف زاده ای است که انگار طلسمی را با خود به همراه دارد. دندان های نیش او نسبتا مشهود هستند، با شنیدن دعاهای کلیسا حالش بد می شود و برخلاف اهداف شومش، چهره یک دختر جوان زیباروی را دارد. اگر تصمیم به آغاز خواندن کتاب های با موضوع خون آشام را دارید، کارمیلا داستانی است که آغاز خون آشام ها بوده و پس از قرن ها، هنوز یک داستان خواندنی مجذوب نماینده است.

1- دراکولا

دراکولا نوشته برام استوکر، اولین داستانی است که مبحث خون آشام را در بین مردمان به محبوبیت رساند و تا به امروز، به عنوان برترین کتاب خون آشامی شناخته می شود. جاناتان هارکر از شرکت وکلای مالی، برای نهایی کردن قراردادی با فردی ثروتمند که در ترنسیلوانیا اقامت دارد، به دیدار او می رود؛ ولی به محض اینکه با کنت دراکولا روبرو می شود، احساس خطر تمام وجود او را فرا می گیرد. دراکولا یک انسان عادی نیست. امروزه ما بخاطر اقتباس های متعددی که از این کتاب شده، می دانیم که دراکولا در واقع یک خون آشام چندهزارساله است که نیات شومی در سر دارد؛ ولی در زمان خلق داستان، مخاطبان با خواندن داستان میخکوب اتفاقات داستان می شدند. چیزی که این کتاب با موضوع خون آشام را حتی در دوران مدرن مجذوب نماینده می نماید، قالبی است که برام استوکر این رمان را نوشته است. رمان دراکولاقالبی به صورت نامه نگاری دارد؛ انگار که واقعا در حال خواندن نامه های جاناتان هارکر به نامزدش هستیم. در آن دوران، خواندن رمانی که قالبی شبیه به اتفاقات حقیقی دارد در خصوص یک موجود ناشناخته چندهزارساله که در پی نوشیدن خون انسان های بی گناه است، مخاطبان را وحشت زده نموده است و تأثیر آن را بارها و بارها در آثار پس از خود نشان داده است؛ به نشان اینکه این کتاب مجذوب نماینده به مانند شخصیت اصلی خود، قدیمی و کهنه نمی شود. تا به امروز همچنان اقتباس های متعدد، چه کاملا وفادار چه الهام گرفته، از این رمان مشهور برام استوکر انجام می شود و برای همین دراکولا مهم ترین کتاب با موضوع خون آشام نوشته شده در تاریخ است که تمام علاقه مندان به موضوع خون آشام باید حتما یک بار آن را بخوانند.

منبع: خبرنگاران مگ

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 اسفند 1402 بروزرسانی: 15 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15713

به "10 کتاب برتر درباره خون آشام ها؛ از گرگ و میش تا کارمیلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 کتاب برتر درباره خون آشام ها؛ از گرگ و میش تا کارمیلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید