ثبت تصویر پلنگ ایرانی در سفید کوه خرم آباد

به گزارش کنفرانس هکا، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از ثبت تصویر پلنگ ایرانی در اولین روزهای بهار 98 در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد اطلاع داد.

ثبت تصویر پلنگ ایرانی در سفید کوه خرم آباد

به گزارش خبرگزاری مهر، مهرداد فتحی بیرانوند گفت: کارشناسان اداره نظارت بر امور حیات وحش معاونت پایش اداره کل محیط زیست لرستان به منظور کنترل و پایش حیات وحش خصوصاً گونه های با ارزش و در معرض خطر انقراض اقدام به نصب دوربین تله ای در مناطق تحت مدیریت و آزاد استان نموده اند، که در این راستا برای چندمین بار پیروز به ثبت تصویر پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد شدند.

وی با اشاره به اقدامات حفاظتی مطلوب مانند احداث دیده بانی و پاسگاه محیط بانی در ارتفاعات و برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی حفاظت از حیات وحش و نیز کوشش و جدیت محیط بانان منطقه و نقش آنها در افزایش ضریب امنیت منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد؛ از این منطقه به عنوان زیستگاه مناسب پلنگ ایرانی در لرستان نام برد و اظهار امیدواری کرد که با توجه به وضعیت مطلوب حفاظتی منطقه و جمعیت ایده آل کل و بز و گراز در این منطقه تصاویر بیشتری از حضور این گربه سان در خطر انقراض در این منطقه ثبت گردد.

بر اساس این گزارش، پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه های پلنگ است که بومی غرب آسیا محسوب می گردد و در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(IUCN) در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. اندازه و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد. طول بدن پلنگ ها بطور کلی به 160 و گاهی هم به 180 سانتی متر می رسد و طول دُم آنها 110 سانتی متر است. وزن پلنگ ایرانی تا 90 کیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به 75 سانتی متر می رسد.

پلنگ ایرانی گونه چتر است و حضور این گونه ارزشمند در اکوسیستم حاکی از وضعیت خوب و امنیت زیستگاه است.

euroro.ir: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 2513

به "ثبت تصویر پلنگ ایرانی در سفید کوه خرم آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت تصویر پلنگ ایرانی در سفید کوه خرم آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید