تگرگ گوریلی، بارش ترسناکی که آمریکا را درنوردید

به گزارش کنفرانس هکا، طوفان شدیدی روز چهارشنبه 13 مارس (23 اسفند) استان های کانزاس و میسوری در آمریکا را درنوردید و بادهای تند، رعد و برق، گردباد و آنچه بعضی به عنوان تگرگ گوریلی توصیف نموده اند با خود به همراه آورد.

تگرگ گوریلی، بارش ترسناکی که آمریکا را درنوردید

به گزارش خبرنگاران ، در شهر وبانسی در کانزاس تگرگ ها تقریباً به مقدار یک توپ سافت بال و به مقدار 10 سانتی متر گزارش شده اند.

به نقل از یورونیوز، این تگرگ ها معمولاً در زمان طوفان های تندر (یا همان تندرطوفان ها) در ماه های بهار و تابستان در ایالات متحده رخ می دهند.

جریان های صعودی قوی، شامل جریان های شدید هوا به سمت بالا در یک طوفان تندری ذرات بسیار کوچکی به نام هسته های یخ را با خود حمل می نمایند. این توپ های کوچک یخی با عبور آب از سطح انجماد در جو سنگین تر می شوند و وقتی به خاطر جاذبه در حال افتادن روی زمین هستند، ناگهان با یک جریان صعودی دیگر به قسمت فوقانی طوفان پرتاب می شوند.

در هر حرکت به سمت بالا و یا پایین، انجماد لایه دیگری از یخ به روی سطح این گوی ها اضافه می نماید تا زمانی که تگرگ آنقدر سنگین گردد که به زمین بیفتد.

مارک فوکس، هیدرولوژیست ارشد در اداره ملی هواشناسی میسوری، در این باره می گوید: مقدار تگرگ فرق دارد و می تواند به کوچکی یک سکه یا بزرگتر از سیب باشد، زیرا قدرت جریان های صعودی در تندر طوفان ها فرق دارد.

وی اضافه نمود: هرچه جریان صعودی قوی تر باشد، تگرگ می تواند بزرگتر باشد... هر چیزی بزرگتر از 5 سانتی متر واقعا بزرگ است.

قطر این تگرگ ها از مقدار توپ پینگ پنگ (3.75 سانتی متر)، توپ گلف (4.3 سانتی متر) و حتی یک سیب (7.5 سانتی متر) بزرگ تر بودند. اصطلاح تگرگ گوریلی برای نخستین بار به وسیله رید تایمر، هواشناس، برای توصیف این تگرگ ها ابداع شد.

الکس سوسنوفسکی، کارشناس ارشد هواشناسی، در این باره گفت: وقتی مقدار تگرگ به یک توپ تنیس، بیسبال یا سافتبال می رسد می تواند آسیب زیادی به شما وارد کند. و اگر ضربه ای به سر شما وارد گردد، ممکن است کشنده باشد.

بزرگترین تگرگ ثبت شده در تاریخ ایالات متحده تقریباً به مقدار یک توپ والیبال بود که در 23 ژوئیه 2010 در ویویان در داکوتای جنوبی سقوط کرد. قطر آن تگرگ 20 سانتی متر و وزن آن تقریباً 900 گرم بود.

تگرگ در آمریکا سالانه حدود یک میلیارد دلار به محصولات و اموال مردم خسارت وارد می نماید. طوفان تگرگ که در 10 آوریل 2001 کانزاس سیتی را درنوردید، پرهزینه ترین طوفان تاریخ در ایالات متحده بود که حدود 2 میلیارد دلار خسارت به بار آورد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 اسفند 1402 بروزرسانی: 26 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16047

به "تگرگ گوریلی، بارش ترسناکی که آمریکا را درنوردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تگرگ گوریلی، بارش ترسناکی که آمریکا را درنوردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید