فراوری پلاستیک قابل بازیافت

به گزارش کنفرانس هکا، تهران- خبرنگاران- محققان لابراتوار برکلی نوع جدیدی از پلاستیک را طراحی کردند که قابلیت تجزیه شدن به اجزای مولکولی تشکیل دهنده خود را دارد.

فراوری پلاستیک قابل بازیافت

به گزارش گروه اخبار علمی خبرنگاران از پایگاه خبری ساینس، این پلاستیک جدید که poly diketoenamine یا به اختصار PDK نام دارد با استفاده از تکنیک خاصی ساخته می گردد تا در آینده بتوان آن را به اجزای مولکولی سازنده تبدیل کرد. کوچکترین واحدهای مولکولی ساختار پلاستیک با عنوان مونومر شناخته می شوند که از پیوند آن ها به یکدیگر و سایر ترکیبات شیمیایی، پلیمرها به دست می آیند. معمولا این پیوندها بسیار محکم هستند و شکستن آن ها امری سخت است. اما مونومرهای پلاستیک جدید، به گونه ای طراحی شده اند که به سادگی از یکدیگر جدا می شوند و پس از آن قابلیت برقراری پیوند مجدد و فراوری ساختارهای جدید را دارند.

برای این کار کافی است قطعات قدیمی PDK درون اسید انداخته شوند تا پیوندهای بین مونومرها شکسته شده و مولکول های مونومر از سایر ترکیبات شیمیایی جدا شوند. این مولکول های مونومر را می توان مجددا برای ساخت پلاستیک مورد استفاده قرار داد. در آزمایشات اولیه پلاستیک PDK به خوبی تجزیه شد و مولکول های تشکیل دهنده آن برای ساخت پلاستیک جدید مورد استفاده قرار گرفتند. رنگ و ویژگی های پلاستیک قدیمی نیز هیچ تاثیری بر محصولات جدید نداشت.

به گفته محققان علاوه بر اسید می توان از گرما و سایر کاتالیزورهای شیمیایی نیز برای تجزیه PDK به اجزای سازنده آن استفاده کرد.

بر اساس گزارش سازمان ملل، سالانه 300 میلیون تن ضایعات پلاستیکی فراوری می گردد. این ضایعات راه خود را به عمیق ترین بخش های اقیانوس باز نموده اند و اکنون وارد زنجیره غذایی شده اند. این وضعیت موجب اعمال محدودیت هایی در استفاده از پلاستیک در محصولات مصرفی، اجرای پروژه های عظیم پاکسازی اقیانوس و کوشش برای کشف راهکارهای جدید بازیافت پلاستیک و تبدیل آن به محصولات مصرفی جدید شده است.

گزارش کامل ای نتحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

علمی **9259** 1055

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

tafreh.ir: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: ایرنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 3143

به "فراوری پلاستیک قابل بازیافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری پلاستیک قابل بازیافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید