توسعه زیرساخت های بندری؛ عامل افزایش گردشگران در هرمز

به گزارش کنفرانس هکا، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: امسال 4 میلیون و 659 هزار نفر سفر تردد دریایی و مسافربری را در نوروز داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 11.4 درصد رشد روبه رو بودیم.

توسعه زیرساخت های بندری؛ عامل افزایش گردشگران در هرمز

به گزارش خبرنگاران، اله مراد عفیفی پور ظهر امروز در نشست خبری سیزدهمین طرح نوروزی سفرهای دریایی استان هرمزگان اظهار کرد: ستاد تسهیل سفرهای نوروزی دریایی چند سالی است راه اندازی شده، دو سال است به دست وزرای راه و شهرسازی افتتاح می شود.

وی اضافه کرد: در هرمزگان 13 جهت دریایی و حمل خودرو به عنوان بنادر مجاز سفرهای دریایی و گردشگری دریایی وجود دارد، برای اینکه پاسخگویی خوبی به مسافران داشته باشیم تقریباً از اوایل مهرماه کار ما آغاز می شود و بازرسی از شناورها و بنادر صورت می گیرد، ارائه آموزش رایگان به خدمات شناورها و همه موارد اثرگذار در این حوزه آغاز می شود و هرچه به خاتمه سال نزدیک می شویم دوره زمانی بازرسی ها کمتر می شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان شرح داد: بازدید از بنادر و نقاط گردشگری که در مالکیت اداره کل بنادر و دریانوردی است را داریم که بتوانیم در صورت وجود کمبود یا نقصی آن را برطرف کنیم.

عفیفی پور عنوان نمود: بندر آفتاب در غربی ترین نقطه هرمزگان و دو سازمان بزرگ منطقه آزاد در قشم و کیش را نیز داریم که نظارت آن به عهده ما است.

وی گفت: برای اینکه بتوانیم به نیاز گردشگران پاسخ دهیم 119 فروند شناور شامل لندینگ کرافت ها و شناور مسافری و یک شناور رورو در جهت بین المللی که 5 هزار و 900 صندلی را داشته اند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اضافه کرد: در این 20 روز تعطیلات نوروزی بیشترین حمل خودرو در لافت و بیشترین حمل مسافر در بندر شهید حقانی بوده است.

عفیفی پور اظهار داشت: ایجاد امکانات مناسبی که بتواند ازدحام را پاسخگو باشد برای ما بسیار مهم بود و تأمین ایمنی آن از اولویت های ما بوده است، ایمنی را از شناورها آغاز کردیم و از تاریخ 25 اسفند 18 تیم بازرسی فنی در بنادر مستقر شدند تا از شرایط استاندارد شناورها مطمئن شوند، ایجاد تیم های همیار ناجی از ابتکارات ما بوده که عاملی اثرگذار در توسعه فرهنگ ایمنی دریایی در استان شده و تعداد 24 ایستگاه همیار ناجی ایجاد شد.

وی ابراز کرد: 21 ایستگاه غواصی نیز برای تأمین ایمنی گردشگران دایر کردیم، 800 نفر به صورت مستقیم و مداوم در این طرح اثرگذاری داشتند، 40 شناور خدماتی برای تأمین امنیت سفرهای دریایی داشتیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهار کرد: هدف از ایجاد ایستگاه های دریایی پایش مستمر آب و هوایی و جوی بوده و بر تردد تک تک شناورها نظارت داشته، خودروهای آتش نشانی و آمبولانس به صورت مستمر در بنادر مستقر بودند، استفاده از سامانه وی تی اس برای پایش تردد شناورها را نیز داشتیم.

عفیفی پور اضافه کرد: همه این اقدامات منجر به این شد که با استقبال بی نظیر مسافرین نوروزی روبرو شویم، تعطیلات 7-8 روزه ای را در دهه فجر داشتیم و با توجه به استقبالی که شده بود پیش بینی می کردیم در نوروز هم با افزایش استقبال روبرو شویم اما شرایط جوی به خصوص در غرب کشور ما را نگران کرد.

وی شرح داد: تلاش ما این بود که آرامشی را برای مردم فراهم کنیم تا بخشی از آلامی که در بخشی از کشور به وجود آمده بود جبران شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان عنوان نمود: امسال 4 میلیون و 659 هزار نفر سفر تردد دریایی و مسافربری را در نوروز داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11.4 درصد رشد داشته ایم، البته تا 7 فروردین با کاهش تردد روبرو بودیم اما از روز 8 فروردین تا خاتمه تعطیلات هم کاهش تردد جبران شد و هم توانستیم نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشیم.

عفیفی پور ادامه داد: این تعداد تردد با 32 هزار و 445 تردد شناور اجرا شده که با توجه به خصوصیتی که این فعالیت دارد حجم زیادی است، 581 هزار تردد خودرویی نیز اجرا شده است.

وی اظهار داشت: در این مدت به مدت چندین روز، روزانه ورود 6 هزار نفر گردشگر به جزیره هرمز را داشتیم که خیلی بیش از جمعیت ساکن در جزیره هرمز است و این نشان می دهد زیرساخت های بندری که ایجادشده باعث شده مردم از جاذبه های گردشگری هرمز استفاده کنند البته نیاز است زیرساخت های گردشگری در جزیره هرمز ایجاد شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان شرح داد: امسال علی رغم شرایط جوی نامساعد در بندر شهید ذاکری فقط یک شب و کمتر از یک ساعت ازدحام داشتیم و ازدحام اثرگذاری که موجب نگرانی باشد ایجاد نشد.

عفیفی پور عنوان نمود: به علت شرایط جوی در این 20 روز جمعاً 100 ساعت تعطیلی به خصوص در بنادر غرب استان هرمزگان داشتیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: فرماندهی دریابانی استان به خصوص در جزایر کمک بسکمک به ما کردند و ترددهای غیرمجازی که صورت می گرفت را به حداقل خود رساندند، هلال احمر حضور مستمر داشت، شرکت های تعاونی شناور داران نیز تلاش بسکمک کردند و بار عمده این فعالیت بر دوش این افراد بود، شهرداری و آتش نشانی حضور پررنگی داشت، از این عزیزان، صداوسیما، اداره هواشناسی و همه کسانی که در این طرح همراه ما بودند تا این طرح را بدون هیچ حادثه ای به خاتمه برسانیم، تشکر می کنم.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

tafreh.ir: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 2600

به "توسعه زیرساخت های بندری؛ عامل افزایش گردشگران در هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه زیرساخت های بندری؛ عامل افزایش گردشگران در هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید