تغییر مصوبه شورای عالی کار درباره حداقل مزد منتفی است

به گزارش کنفرانس هکا، جلسات شورای عالی کار در اواخر اسفندماه گذشته برای تعیین حداقل مزد سال 99 به نتیجه نرسید، تا اینکه عصر روز چهارشنبه، بیستم فروردین ماه چهارمین نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران در سال 1399 با ریاست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نماینده کارگران، کارفرمایان و دولت برگزار شد. اعضای شورای عالی کار پس از 6 ساعت چانه زنی و مذاکره درنهایت با رأی گیری، افزایش 21 درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال 1399 را تصویب کرده و پایه حقوق کارگران 318 هزار تومان نسبت به سال گذشته افزایش یافت. اعضای شورای عالی کار به دلیل اختلاف نظر گروه کارگری و کارفرمایی درباره درصد افزایش حداقل مزد، درنهایت رأی گیری کرده و حداقل دستمزد کارگران برای سال 99 را 21 درصد افزایش دادند. بر این اساس پایه حقوق کارگران از یک میلیون و 517 هزار تومان در سال 1398 به یک میلیون و 835 هزار و 500 تومان در سال 1399 افزایش یافت.

تغییر مصوبه شورای عالی کار درباره حداقل مزد منتفی است

در آن جلسه سه کننده تشکل های کارگری به دلیل عدم رضایت از نتیجه، از امضا صورت جلسه خودداری کردند. تصمیم شورای عالی کار به دلیل داشتن حدنصاب و کسب آراء موافق عنوان مصوبه قانونی از سوی محمد شریعتمداری اعلام و منتشر شد. اما در روزهای اخیر برخی از گروه های کارگری ازجمله خانه کارگر لابی گسترده ای برای ابطال یا تغییر این مصوبه به راه انداختند، تا حدی که در رسانه ها بحث امکان تصمیم گیری مجدد دستمزد و تغییر مصوبه شورای عالی کار تا پایان فروردین ماه مطرح شده است.

حسین سلاح ورزی، عضو هیات رئیسه کانون عالی کارفرمایی در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: صحبت کردن در خصوص تغییر یا اصلاح مصوبه شورای عالی کار موضوع مزد 99 بیشتر از اینکه واقعی و عملی باشد جریان سازی رسانه ای است.

به گفته سلاح ورزی، فعال کارفرمایی هرچند به اعتقاد کانون عالی کارفرمایی ایران همین تصمیم شورای عالی کار که به ظاهر افزایش مزد را 21 درصد در نظر گرفته، ولی با لحاظ کردن سایر اجزای مزد، در عمل هزینه های دستمزد حدود 34 درصد برای کارفرمایان افزایش می یابد و باوجوداینکه جامعه کارفرمایی این افزایش را بیشتر از توان اقتصادی فعلی بنگاه ها می دانند، ولی به دلیل قانونی بودن مصوبه شورای عالی کار خود را ملزم به اجرای آن می دانند.

سلاح ورزی ادامه می دهد: آنجایی که ماده 41 قانون کار نحوه تعیین مزد توسط شورای عالی کار را به صورت سالیانه اعلام کرده، لذا هیچ وقت مرسوم و معمول نبوده و نیست که این شورا چند بار در سال درباره دستمزد تصمیم گیری کند، لذا تجدیدنظر در خصوص حداقل مزد امسال بیشتر از اینکه واقعات داشته باشد، جریان سازی رسانه ای برخی از گروه های سیاسی است که می خواهند در لوای حمایت و دلسوزی از کارگران به دنبال کسب امتیاز و شاید جلب آرا آن ها در انتخابات میان دوره ای باشند.

عضو هیات مدیره کانون عالی کارفرمایی ایران افزود: کارگران به عنوان اصلی ترین رکن تولید و مهم ترین سرمایه کشور هستند، متأسفانه به دلیل تورم و کاهش ارزش پول ملی، عده زیادی از این عزیزان نه تنها قدرت خرید خود را ازدست داده اند، بلکه ازنظر معیشت هم دچار مشکل هستند.

برای همین لازم و ضروری است که دولت در جهت ترمیم این شکاف، اقدامات لازم را به عمل آورد.

به گفته سلاح ورزی تغییر مصوبه مزد 99 قطعاً منتفی است اما احتمالاً دولت کمک ها و حمایت هایی ازجمله افزایش مبلغ هزینه مسکن را برای کارگران در نظر خواهد گرفت.

نایب رئیس اتاق ایران ادامه می دهد: در روزهای اخیر پیشنهاد هایی ارائه شده بود که در قالب انجام یک تفاهم نامه مابین تشکل های کارگری و کانون عالی کارفرمایی بدون تغییر در مبلغ مجموعه مزد جابجایی های بین رقم های اجزای موضوع صورت گیرد و بعد از 4 ماه اجرایی شود. که البته در جلسه امروز هیات مدیره کانون عالی کارفرمایی مطرح و با آن مخالفت شد.

سلاح ورزی خطاب به مدیران بنگاه های اقتصادی می گوید که به عنوان مسئولیت اجتماعی، در این شرایط حتی الامکان از تعدیل نیروی کار پرهیز کنند و کاهش نیروی انسانی را به عنوان آخرین راه حل کاهش هزینه ها در این شرایط اقتصادی در نظر بگیرند.

مجله عکسها: مجله تفریحی و سرگرمی عکسها

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 9934

به "تغییر مصوبه شورای عالی کار درباره حداقل مزد منتفی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر مصوبه شورای عالی کار درباره حداقل مزد منتفی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید