تغییرات اقلیم باعث مهاجرت 800 هزار نفر در ایران شده است

به گزارش کنفرانس هکا، رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در 2 سال اخیر، 800 هزار نفر از استان های مرکزی و جنوبی کشور به علت تغییرات اقلیمی به استان های شمالی مهاجرت کردند که و این پیامد جدی تغییرات اقلیمی در کشور است و می تواند در آینده ابعاد امنیتی نیز داشته باشد.

تغییرات اقلیم باعث مهاجرت 800 هزار نفر در ایران شده است

به گزارش خبرنگاران از سازمان حفاظت محیط زیست، داریوش گل علیزاده روز دوشنبه در هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم در پنل تخصصی تغییر اقلیم و آلودگی هوا در کتابخانه ملی ایران با اشاره به اینکه اغلب استان های کشور پس از یک بارش تند باران دچار سیلاب جدی می شوند، گفت: این امر نشان دهنده اثرات جدی تغییر اقلیم است و این در حالیست که از ابتدای دهه 90 تا به امروز بیش از 300 سیلاب را در سطح کشور داشتیم و آنالیز ها نشان می دهد که عمده اینها به علت تخریب پوشش گیاهی در بالادست حوضه های آبخیز بوده است.

وی اضافه نمود: تغییر اقلیم مانند آلودگی هوا یک مساله نیست بلکه یک چالش جدی برای کشور محسوب می گردد که نیازمند توجه جدی در سیاستگذاری های کلان کشور هستیم.

رییس مرکز ملی تغییر اقلیم سازمان محیط زیست توضیح داد: در حوزه تغییر اقلیم در حال حرکت به سمت یک فروچاله هستیم و اگر سازگاری نداشته باشیم؛ با توجه به تحریم ها و محدودیت های موجود، آسیب جدی متوجه کشور خواهد شد.

وی تاکید نمود: در بیش از یک دهه اخیر، 500 گونه جانوری را در دنیا به علت تغییر اقلیم از دست دادیم و نزدیک به 600 گونه دیگر در معرض انقراض است و ما در کشور نیازمند ذخیره موثر و مفید بانک ژنی در کشور هستیم.

گل علیزاده ادامه داد: اکنون 90 درصد انرژی کشور از محل سوخت های فسیلی تامین می گردد و این موضوع به علت مقرون به صرفه بودن این انرژی است و در نهایت منجر به ایجاد آلودگی می گردد که خود این موضوع هم عاملی برای تشدید اثرات تغییرات اقلیمی است.

نداشتن برنامه جامع و کلان برای مقابله با تغییرات اقلیمی

رییس مرکز ملی تغییر اقلیم سازمان محیط زیست اضافه نمود: ایران در شدت مصرف انرژی رتبه یک را در دنیا دارد و این موضوع نشان می دهد که برخلاف سیاست ها و برنامه ها عمل کردیم.

وی با اشاره به اینکه با توجه به عملکرد فعلی به سیاست های محیط زیست مطلوب در سند منظره 1404 نخواهیم رسید، گفت: بسیاری از کشت هایی که در کشور انجام می گردد، هیچ مطابقتی با شرایط طبیعی کشور ندارد و این اقدامات آسیب جدی به محیط زیست وارد می نماید.

گل علیزاده با اشاره به اینکه در شرایط اقلیمی متفاوت اعم از خشکسالی و ترسالی، بارش شدید و عدم بارش همیشه دچار غافلگیری می شویم، گفت: این مساله نشان از نداشتن برنامه جامع و کلان برای توسعه کشور و مقابله با تغییرات اقلیمی دارد.

وی گفت: یکی از چالش های اساسی در حوزه تغییر اقلیم، بحث تامین انرژی از محل انرژی های تجدیدپذیر است که به علت پایین بودن هزینه فراوری انرژی از محل سوخت های فسیلی وزارت نیرو نتوانسته به تعهدات خود عمل کند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 15 بهمن 1402 بروزرسانی: 15 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14826

به "تغییرات اقلیم باعث مهاجرت 800 هزار نفر در ایران شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات اقلیم باعث مهاجرت 800 هزار نفر در ایران شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید