ترس بچه ها از دندانپزشکی

به گزارش کنفرانس هکا، چه چیزی باعث ترس بچه ها از دندانپزشکی می گردد؟ برترین راهکار برای از بین بردن ترس اطفال از کلینیک دندان پزشکی چیست؟ کاهش استرس و اضطراب بچه ها در دندان پزشکی چگونه قابل انجام است؟ در صورتی که کودک شما هم در مقابل رفتن به دندانپزشکی مقاومت می نماید بهتر است با ما همراه باشید تا برترین راهکار ها برای از بین بردن ترس و استرس در این زمینه را مورد آنالیز قرار دهیم.

ترس بچه ها از دندانپزشکی

ترس بچه ها از آمپول دندانپزشکی

ترس بچه ها از دندانپزشکی از جمله مسائل شایعی است که والدین با آن رو به رو هستند. اطفال اغلب به علت ابزارهایی که در دندان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد ترسیده و سر و صدایی این ابزارها به استرس و ترس آن ها می افزاید، بر این اساس والدین می بایست با تدابیر هوشمندانه کوشش نمایند تا ترس اطفال از دندانپزشکی را از بین برده و مقدار اضطراب را کاهش دهند. بچه ها زمانی که برای اولین بار به دندان پزشکی مراجعه می نمایند با احساسات مختلفی از جمله ترس، هیجان، اضطراب و گاها غم رو به رو می شوند بر این اساس بهتر است با ترفندهای مختلف مقدار شجاعت را بهبود بخشید.

از جمله مهمترین مواردی که باعث می گردد تا اطفال از برترین کلینیک دندانپزشکی غرب تهران بترسند باید آمپول های بی حسی را در نظر داشته باشیم. سوزن این آمپول ها بی شک تمامی بچه ها را می ترساند، علاوه بر آن دردی که وارد شدن سوزن به لثه ایجاد می نماید اغلب برای بچه ها غیر قابل تحمل بوده و این موضوع آن ها را به وحشت می اندازد در این زمینه بهتر است با فرزند خود صحبت کنید و به او اطمینان دهید که این درد تنها چند ثانیه دوام خواهد داشت.

بعلاوه احساس ضعیف بودن به هنگام دراز کشیدن روی صندلی دندان پزشکی، ترس بدون علت و بوی مواد استفاده شده در حین درمان نیز می تواند یکی از عوامل ممانعت بچه ها از رفتن به کلینیک گردد. در این زمینه بهتر است از ترفندهای روانشناسی استفاده نموده و تجربیات موفقیت آمیز خود در هنگام مراجعه به کلینیک را با کودک در میان بگذارید.

ترس بچه ها از آمپول دندانپزشکی را چگونه کنترل کنیم؟

به منظور کنترل ترس بچه ها از آمپول دندانپزشکی بهتر است والدین وارد عمل شده و با راه حل های گوناگون فرزند را به کلینیک برده و در این مورد با او ارتباط برقرار نمایند تا ترس کودک به مرور با افزایش سن رشد پیدا نکند چرا که این موضوع باعث ایجاد مسائل مختلف برای دهان و دندان می گردد.

برای کنترل ترس اطفال از دندان پزشکی بهتر است در ابتدا به کلینیکی معتبر مراجعه کنید، که قسمتی مخصوص را برای بچه ها در نظر گرفته باشد. محیط آرام دندان پزشکی باعث آرامش خاطر کودک شده و فرایند زیباسازی و تعمیر دندان های کودک را فراهم خواهد نمود. به فرزند خود یادآوری کنید که در صورت نرفتن به دندانپزشکی به مرور زمان دندان ها خراب شده و این موضوع ممکن است در آینده باعث ناراحتی او گردد.

بعلاوه دندان پزشکاران مجرب همانند متخصص ارتودنسی در تهران کوشش خواهند کرد تا با ملایمت با کودک رفتار نمایند در نتیجه می توانید به برترین نحو از خدماتی که در ارائه می گردد بهره مند شوید.

راه حل مقابله با ترس بچه ها از دندانپزشکی

راه حل های زیادی برای مقابله ترس بچه ها از دندان پزشکی وجود دارد، که در ادامه به معرفی و آنالیز تاثیرگذارترین آن ها خواهیم پرداخت.

  • حضور 1 نفر از والدین در کنار کودک موثر است

حتما 1 نفر از والدین باید در زمان انجام کار در کنار کودک باشد تا ترس اطفال از دندان پزشکی از بین برود. اینطور بگوییم که حضور مادر یا پدر قوت قلبی برای کودک بوده و بر این اساس مقدار تعامل او را افزایش خواهد داد. بهتر است این فرد ثابت باشد، به عنوان مثال اگر فرزند شما همراه با مادر به کلینیک دندان پزشکی اطفال و بچه ها مراجعه می نماید همیشه با او به دندانپزشکی برود چرا که به این موضوع عادت نموده است و تغییر دادن آن باعث اضطراب و استرس می گردد.

  • کودک را برای رعایت سلامت دندان تشویق کنید

همیشه کودک خود را برای رعایت سلامت دهان و دندان تشویق کنید، این موضوع شرایطی را فراهم خواهد نمود تا او به این کار ترغیب شده و بر این اساس همیشه از مسواک و نخ دندان استفاده کند. بعلاوه توصیه می کنیم تا بعد از هر بار رفتن به کلینیک او را تشویق نموده و کوشش کنید خاطره ای خوب برای او بسازید تا در آینده احساس ترس بچه ها از دندانپزشکی از بین برود.

  • رفتن به دندانپزشکی را به تعویق نیندازید

بهتر است سالی 3 الی 4 بار فرزند را به دندان پزشکی ببرید این موضوع باعث خواهد شد تا از سلامت دهان و دندان او اطمینان حاصل کنید. در نتیجه دندانپزشک با ملایمت بیشتری فرآیند کار را دنبال خواهد نمود و این اقدام یکی از مهمترین روش های مقابله با ترس بچه ها از دندانپزشکی خواهد بود. بعلاوه توصیه می گردد تا برترین کلینیک دندانپزشکی غرب تهران را یافته و به آن جا مراجعت کنید تا درمان به برترین نحو انجام گردد.

  • بهتر است فرزند خود را در حین کار در آغوش بگیرید

بهتر است در زمان انجام کار دندانپزشک و آغاز معاینه کودک را در آغوش بگیرید، این موضوع باعث افزایش مقدار امنیت و آرامش خواهد شد. در نتیجه او را از سنین پایین به دندان پزشکی ببرید و به او نشان دهید که هیچ ابزاری به او آسیب وارد نخواهد نمود. در آغوش کشیدن اطفال این اطمینان را خواهد داد که هیچ مسئله ای آن ها را تهدید نمی نماید به همین علت این روش را نیز در نظر داشته باشید.

کاهش استرس بچه ها و اطفال از آمپول دندانپزشکی

کاهش استرس بچه ها و اطفال از آمپول دندانپزشکی با بکارگیری روش های مختلف قابل انجام است. در این زمینه بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید تا موجب از بین رفتن ترس اطفال از دندانپزشکی شوید.

  • در هنگام بازی دندانپزشک کودک خود شوید

یکی از برترین اقدامات قابل انجام برای کاهش ترس بچه ها از دندان پزشکی یادگیری همراه با بازی است. برای یک بار هم که شده نقش دندانپزشک را ایفا کنید. بر این اساس یک محیط آرامشبخش برای فرزندتان ایجاد نموده و با کلمات محبت آمیز صحنه ای مناسب ایجاد کنید. در این بازی از مزایای مسواک زدن صحبت نموده و او را آموزش دهید. این موضوع موجب از بین رفتن ترس اطفال می گردد.

  • استفاده از ژل بی حسی دندان کودک به جای آمپول

ترس کودک از آمپول نباید جلوی فرآیند درمان را بگیرید به همین علت اگر کودک به علت درد بیش از حد سوزن از آمپول می ترسد بهتر است از دندانپزشک یا متخصص درمان ریشه دندان بخواهید تا از ژل بی حسی دندان استفاده کند که دردی نداشته و بعلاوه تصویری ترسناک را برای کودک دلبند شما ایجاد نخواهد نمود.

  • پیش از مراجعه به کلینیک با دندانپزشک صحبت کنید

در زمان صحبت با کودک خود بهتر است به کلماتی که بکار می برید دقت داشته باشید، استفاده از واژه هایی چون درد، آمپول و … می تواند موجب ترس اطفال از دندان پزشکی گردد ، بر این اساس توصیه می گردد تا از کلمات مناسب استفاده نموده و او را تشویق کنید. بعلاوه به او بگویید که پزشک با مهربانی با او رفتار نموده و سریعا کار را تمام خواهد نمود.

  • فرآیند درمان را به صورت دقیق شرح ندهید

توصیه می گردد تا به هیچ عنوان فرایند درمان را برای بچه ها شرح ندهید، روحیه او را بالا ببرید به این ترتیب ترس بچه ها از دندانپزشکی از بین خواهد رفت. در ابتدا فضای کلینیک را برای او توصیف کنید و به او بگویید که تمامی بچه ها همسن و سال او به دندانپزشکی می روند تا دندان های زیبا داشته باشند. این موضوع باعث ترغیب شدن کودک شده و مقدار استرس او را کاهش خواهد داد.

بر این اساس با توجه به نکات فوق با استفاده از ترفندهای گوناگون این امکان را دارید تا سلامت دهان و دندان فرزند خود را تضمین نموده و ترس او از دندانپزشکی را از بین ببرید.

منبع: یک پزشک
انتشار: 19 فروردین 1403 بروزرسانی: 19 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16570

به "ترس بچه ها از دندانپزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس بچه ها از دندانپزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید