ترس از تخریب یک اثر ملی ری

به گزارش کنفرانس هکا، قدیمی ترین کارخانه قند خاورمیانه که با شماره 4635 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده، اکنون در تنگنای کش وقوس های میراث و مالک گیر نموده و تخریب این اثر تاریخی یک بار دیگر در فضای مجازی خبرساز شده است.

ترس از تخریب یک اثر ملی ری

ایرنا: کارخانه قند کهریزک از توابع شهرستان ری مربوط به دوره قاجار است و نکته قابل تامل اینکه این بنا تنها یک ساختمان میراثی نیست بلکه تاریخچه ورود صنعت نوین به ایران را نیز روایت می نماید.

براساس آنچه در منابع تاریخی آمده کارخانه قند کهریزک سال 1273 خورشیدی توسط مهندسان بلژیکی ساخته شده و با قدیمی ترین باسکولی که در خود دارد از کهن ترین آثار معماری صنعتی در ایران به شمار می رود.

میرزاعلی اصغرخان امین الدوله وزیر امور خارجه پهلوی اول را مالک این کارخانه اعلام نموده اند.

مستندات منابع تاریخی حاکیست سال 1291 خورشیدی کارخانه قند کهریزک پس از سه سال فعالیت در رقابت با قندهای وارداتی روسی اعلام ورشکستگی کرد تا اینکه در زمان پهلوی دوم پس از خرید کارخانه توسط دولت بار دیگر توسط دستگاه های آلمانی احیا و راه اندازی شد.

مساحت زمین این کارخانه اینک با سند شش دانگ 56 هزار مترمربع است که در کنار جاده قدیم تهران ـ قم قرار گرفته است؛ یکهزار و 380 مترمربع آن ساختمان اداری و محل استقرار دستگاه های فراوری بوده که اکنون متروک و در حال تخریب است.

مالک خواستار معین تکلیف

در حالی که نماینده فعلی کارخانه قند کهریزک در گفت و گو با ایرنا خواستار معین تکلیف این اثر است؛ ولی تاکید می نماید که هدف ما اگر تخریب این ساختمان بود از سال 1370 تاکنون به مرور این کار را انجام می دادیم.

علیرضا زرگر بیان نمود: به هیچ عنوان دنبال تخریب نیستیم، اما می خواهیم در نهایت تکلیف 56 هکتار زمینمان روشن گردد.

وی با اشاره به اینکه دستگاه قضا نیز درخصوص شکایت میراث فرهنگی رای به نفع مالک داده است، اضافه نمود: دستگاه های اجرایی شهرستان ری نه توانایی خرید ملک را دارند و نه اجازه تغییر کاربری می دهند.

زرگر بیان نمود: دستگاه های اجرایی باید اجازه تفکیک و قطعه بندی زمین های اطراف ساختمان کارخانه قند را به مالک بدهند.

اخبار ضد و نقیض تخریب

در حالی که فرماندار سابق شهرستان ری معتقد بود که این کارخانه ظرفیت فراوری قند کشور در آن مقطع تاریخی و وضعیت صنعتی ما را برای نسل های آینده نشان می دهد، باید به موزه تبدیل گردد.

راهنمایی الله جمالی پور تاکید داشت که باید شهرداری کهریزک، میراث فرهنگی و مالک باید به توافق برسند تا این مکان تاریخی به یک موزه تبدیل و منافع مالک در حد معقول و کارشناسی تامین گردد.

با این حال داستان این اثر ملی همچنان باقیست و هراز چندگاهی به وسیله فضای مجازی اخباری مبنی بر تخریب این اثر و مصاحبه های مالک شوکی را به مردم منطقه وارد می نماید.

چند روزی است که تخریب تنها اثر ملی کهریزک بار دیگر خبرساز شده و ترس از بین رفتن آن دست به دست می چرخد.

شهردار کهریزک نیز در این باره در گفت و گو با ایرنا گفت: کارخانه قند بعنوان تنها میراث کهریزک باید حفاظت گردد هر چند که به غیر از بنای ساختمان از این اثر چیز دیگری باقی نمانده است.

اسماعیل نعمت زاده اضافه نمود: دستگاه قضا به نفع مالک حکم داده است، ولی این حکم به شهرداری ابلاغ نشده است.

وی بیان نمود: از این اثر چیزی جز دیوار باقی نمانده و مردم نسبت به این موضوع حساس هستند و ما هم به آن واقف هستیم و اجازه تخریب را به کسی نخواهیم داد.

شهرستان ری از مناطق تاریخی ایران در قسمت جنوبی شهر تهران قرار گرفته است.

euroro.ir: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4904

به "ترس از تخریب یک اثر ملی ری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس از تخریب یک اثر ملی ری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید