تخلف از مصوبه شورای رقابت در پیش فروش تارا

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران، در اطلاعیه ای که امروز به وسیله گروه صنعتی ایران خودرو منتشر شده، پیش فروش محصول تازه این خودروساز با نام تارا بدون اعلام نرخ قطعی انجام می گردد.

تخلف از مصوبه شورای رقابت در پیش فروش تارا

بر این اساس، طرح پیش فروش محصول تارا دستی از امروز 28 شهریور به مدت 3 روز اجرا و محصولات تولیدی از اردیبهشت تا مهر 1401 به مشتریان تحویل داده می گردد.

این خودرو با پیش پرداخت علی الحساب 140 میلیون تومانی عرضه می گردد و طبق اعلام ایران خودرو، قیمت نهایی تارا پس از تعیین نهایی در دعوتنامه ها اعلام خواهد شد.

تخلف در پیش فروش تارا

این در حالی است که حدود یک ماه پیش در مصوبه چهارصد و هفتاد و سومین جلسه شورای رقابت مبنی بر شرایط ثبت نام و قرعه کشی خودرو به وسیله شرکت های خودروساز داخلی تصمیماتی اتخاذ شده بود.

بر این اساس، اعضای شورای رقابت در رابطه با نحوه اقدام خودروسازان در موضوع پیش فروش خودرو به استناد ماده 58 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی با اکثریت آراء مقرر کردند چنانچه مراجع ذی صلاح در رابطه با خودروهای انحصاری مشمول دستورالعمل قیمت شورا، با پیش فروش خودرو موافقت نمایند به نسبت مبلغ پرداختی بابت پیش پرداخت، هر مشتری درصدی از قیمت رسمی خودرو را در زمان ثبت نام (نسبت به قیمت کارخانه) پرداخت نموده است.

طبق مصوبه شورای رقابت، در این صورت سهمی از خودرو که پیش پرداخت آن قبلاً اجرا شده مشمول هیچگونه تورم قیمتی احتمالی نمی گردد و صرفاً بقیه سهم به جامانده مشمول تورم بخشی احتمالی خواهد بود.

طبق مصوبه شورای رقابت، خودروهایی که قیمت آن تعیین نشده حق پیش فروش نخواهند داشت. به این ترتیب تعیین نیست تخلف در پیش فروش تارا بر چه اساسی اجرا شده است؟

شورای رقابت پیشتر قیمت رسمی خودرو تارا دنده ای تحویل تیرماه سال جاری را 290 میلیون و 472 هزار و 900 تومان تعیین نموده بود (فارس).

تارا در بازار چند؟

به گزارش خبرنگاران، در حالی مبلغ پیش پرداخت برای ثبت نام در طرح پیش فروش تارا 140 میلیون تومان تعیین شده است که این خودرو در بازار 370 میلیون تومان قیمت دارد.

قیمت کارخانه ای تارا هم حدود 290 میلیون تومان و 650 هزار تومان است.

آگهی 600 میلیونی خرید تارا

البته قیمت بازار آزاد تارا دستی دقیقا تعیین نیست و قیمت های متفاوتی برای این خودرو در بازا آزاد اسم می گردد. در بعضی از آگهی ها قیمت تارا دستی 400 میلیون تومان است و در بعضی دیگر تا 500 میلیون تومان هم قیمت گذاری شده است. بر این اساس قیمت تارا دستی در بازار آزاد هنوز تعیین نیست.

قیمت تارا دنده ای هم در بازار آزاد از 450 میلیون تومان شروع می گردد و تا 600 میلیون هم می رسد. اگرچه بعضی از آگهی دهندگان قیمت تارای اتومات خود را تا 890 میلیون تومان هم آگهی نموده اند.

اما فعالان بازار معتقدند که قیمت این خودرو به علت عرضه تازه در بازار، تعیین نیست و احتمالا با افزایش عرضه تارا به بازار آزاد، کمی تعدیل می گردد و قیمت تارا کاهش پیدا می نماید.

مطالعه متن کامل دو گزارش قیمت تارا در بازار چقدر است؟ و شروع پیش فروش تارا پیشنهاد می گردد.

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودروی خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 12841

به "تخلف از مصوبه شورای رقابت در پیش فروش تارا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخلف از مصوبه شورای رقابت در پیش فروش تارا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید