پیش فروش خودرو با وجود معوقات مانده از سال گذشته!

به گزارش کنفرانس هکا، مسئولان اعلام کرده اند فرایند تولید خودرو در آذر ماه بهبود یافته اما خودروهایی که قبلا پیش فروش شده اند به دست مردم نرسیده است.

پیش فروش خودرو با وجود معوقات مانده از سال گذشته!

به گزارش خبرنگار ؛ از زمانی که ایران خودرو شروع به پیش فروش برخی از محصولات خود کرد، به دلایلی نتوانست تعدادی از خودرو ها را سر موعد تحویل مشتریان دهد که باعث نارضایتی بسیاری از مشتریان این کارخانه شد.

پس از آن وزارت صنعت، معدن و تجارت به این کارخانه مهلت داد تا در 30 مهر امسال خودرو های معوق را تحویل مشتریان دهد، اما این خودروساز نتوانست به تعهدات خود ایفای نقش کند و همچنان برخی خودرو ها معوق ماندند. متأسفانه 2 خودروساز بزرگ کشور همچنان به تعهدات قبلی خود عمل نکرده اند.

نکته حائز اهمیت این است که هر چند وقت یکبار این 2 خودروساز بزرگ کشور طرح ثبت نام جدید پیش فروش خودرو را اعلام می کنند. بسیاری از ثبت نام کنندگان که 6 ماه پیش نوبت تحویل خودروی آنان فرا رسیده، اما هنوز خودروی خود را تحویل نگرفته اند حتی از سال گذشته هم اجرای برخی تعهدات زمین مانده است.

این موضوعات در حالیست که مدیر عامل ایران خودرو به صراحت بیان کرده که 120 هزار خودرو معوق داریم، اما با این حال شروع به ثبت نام طرح پیش فروش خودرو کرده است.

افراد زیادی از این موضوع گلایه دارند چرا که هنوز خودروهای خود را تحویل نگرفته اند و بلاتکلیف مانده اند.

انتظار 2 ساله متقاضیان شرکت رامک خودرو / معمای ترخیص خودرو همچنان ادامه دارد

یکی از خریداران خودرو در گفت و گو با خبرنگار ، گفت: پارسال برج 7پراید ثبت نام کردم و داخل دعوت نامه اخر شهریور 98دعوت نامه تحویل خودرو ثبت بود که در همان ماه تکمیل وجه کردم اما هنوز خودرویی تحویل نگرفته ام.

یک متقاضی دیگر در گفت و گو با خبرنگار ، گفت: از سال 96 خودروی ساینا ثبت نام کردم و 14 اردیبهشت به درخواست شرکت سایپا تکمیل وجه کردم بخشنامه کردند که هفته اول تیر تحویل می دهند، اما تا به امروز خبری از تحویل خودرو نیست و هر زمانی که تماس می گیرم میگویند که در اولویت هستی و همین روز ها فاکتور می شود اما همچنان خبری از تحویل خودرو نیست.

یکی دیگر از متقاضیان خرید خودرو در گفت و گو با خبرنگار ، گفت: از سال 97 خودرویی از ایران خودرو ثبت نام کردم که تحویل آن مهر ماه امسال بود اما همچنان خبری از تحویل خودرو نیست.

کاظم نیک خواه کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار ، درباره علت پیش ثبت نام خودرو در ایرانخودرو با وجود معوقات مانده در کارخانه، گفت: خودروسازان تعهدات خود را مستهلک می کنند. اکنون تیراژ تولید خودروسازان افزایش یافته و در دو شیفت فعالیت می کنند و معوقات مهرماه خود را تحویل می دهند.

او گفت: از یک سال و نیم گذشته خودرو های ثبت نام شده انباشته شده، اما زمانی که خط تولید در سه ماه گذشته افزایش یافت معوقات خود را با سرعت بیشتری به مشتری تحویل می دهند.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: در بازار مشاهده می شود که با تولید اضافه قیمت خودرو فرایند افزایشی دارد. چرا که واسطه در بازار مانند گذشته وجود ندارد برخی افراد از ترس اینکه نقدینگی هایشان به صفر نرسد یا ارزشی را از دست ندهند خودرو ثبت نام کردند.

نیک خواه افزود: در این زمان سود بانک ها کاهش یافت و مشکلاتی بوجود آمد که در کنار آن ارز نیز افزایش یافت و برخی خودرو ثبت نام کردند که ارزش ریالی شان حفظ شود. اکنون این دسته از افراد خودرو های خود را تحویل می گیرند و با این نوسانات ارز زمانی که تحویل می گیرند آن را نگه می دارند تا سود کنند.

این کارشناس صنعت خودرو تشریح کرد: نسبت به تقاضا خودرو زیاد داریم که عرضه نمی شود. بی ثباتی اقتصادی و وحشت از اینکه ارزش ریال کاهش نیابد خودرو را نگه می دارند و پس از افزایش قیمت می فروشند.

نیک خواه گفت: ایران خودرو اکنون خودرو پیش ثبت نام می کند، اما سال آینده آن را تحویل می دهند در نتیجه در طی این یکسال فرصت برای تحویل خودرو دارد بازاریابان خودرو صرفا به دلیل اینکه دیوار بتنی بین فروش و عرضه داشته باشد موضوعاتی را مطرح می کند.

او ادامه داد: اینکه با وجود خودرو های معوق در خودروسازان چرا پیش ثبت نام خودرو انجام می شود در هاله ای از ابهام است که ممکن است نوعی سیاست باشد.

با این وجود انتظار می رود که خودروسازان کشور در قدم اول خودروهای مانده در کف کارخانه و معوقات را تحویل دهند سپس اقدام به پیش فروش خودرو کنند که باعث نارضایتی مشتریان نشود.

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8388

به "پیش فروش خودرو با وجود معوقات مانده از سال گذشته!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش فروش خودرو با وجود معوقات مانده از سال گذشته!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید