تجربه جهان در درج برچسب قیمت

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های بازرگانی با بیان اینکه اطلاع از قیمت کالاها، جزو حقوق شهروندی مردم است، گفت:مصرف کنندگان نباید کالاهایی که برچسب قیمت نداشته یا نرخ روی آنها درج نشده را بخرند.

تجربه جهان در درج برچسب قیمت

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، مرجان فقیه نصیری در مصاحبه با مهر، با بیان اینکه در هیچ کشور جهان کالا بدون برچسب قیمت فروخته نمی گردد، گفت: فروش کالای بدون برچسب قیمت به عنوان یک حق شهروندی، در هیچ کشوری از جهان امکان پذیر نیست؛ البته به لحاظ آکادمیک تجاری نیز، سنگاپور، آمریکا و ژاپن مقرراتی وجود دارد که برای آن دسته از واحدهای صنفی که کالا بدون برچسب قیمت به فروش برسانند، شیوه های مقابله در نظر گرفته شده؛ به نحوی که اگر یک واحد صنفی یا تولیدی، درج قیمت یا برچسب قیمت نداشته باشد، به چند شیوه با آن برخورد می گردد .

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در بعضی از کشورها، اگر مشاهده گردد که کالایی برچسب قیمت ندارد، مجوز فعالیت آن ابطال خواهد شد و فعالیت آن واحد صنفی متوقف می گردد؛ اما در بعضی از کشورها، اگر سه بار تخلف عدم درج قیمت یا برچسب نرخ مشاهده گردد، مجوز فعالیت مراکز عرضه کالا حذف می گردد .

وی توضیح داد: اساسا در سایر کشورهای جهان، اینکه عرضه نماینده کالایی ریسک این را بپذیرد که کالایی بدون درج قیمت یا برچسب نرخ عرضه نماید، بسیار بالا است و بنابراین یک خودکنترلی در این حوزه وجود دارد، ضمن اینکه خود مردم نیز به عنوان یک حق شهروندی، این موضوع را مطالبه می نمایند و به صراحت فروشنده کالا را مورد سوال قرار می دهند؛ پس باید علاوه بر اینکه در ایران، موضوع برچسب قیمت نهادینه گردد، یک مطالبه عمومی بابت تقاضا برای درج قیمت و نصب برچسب به وجود آید .

فقیه نصیری اعلام کرد: در ایران قوانینی نیز در این رابطه برای الزام به درج برچسب قیمت وجود دارد که شامل ماده 17 قانون نظام صنفی، ماده 5 قانون حمایت حقوق مصرف نمایندگان و ماده 6 قانون تعزیرات است؛ پس ظرفیت های قانونی وجود دارد؛ اما ریسک عدم اجرای قانون برای فروشندگان بالا نیست. این در حالی است که در کشور، ظرفیت ها و شرایط نظارت به صورت مکفی وجود ندارد و اگر مقررات بگذاریم، به دلیل اینکه شرایط نظارت بر حسن اجرای آن به صورت کامل فراهم نیست، ممکن است جواب مناسب را نگیریم .

وی گفت: در این میان یکی از اقدامات موثر جهان آن است که نهاد حمایت از حقوق مصرف نماینده وارد عمل گردد و با قدرت کار پیگیری این موضوع را انجام داده و درخواست برای نصب برچسب قیمت و درج قیمت را به یک مطالبه عمومی تبدیل نماید؛ به این معنا که هر شهروندی بداند که این حق مسلم او است که کالایی را خریداری نماید که برچسب قیمت داشته باشد. لذا گام اول آن است که ما به مردم بگوییم که درج برچسب قیمت و اطلاع از نرخ کالاها، حق آنها است این حقوق قابل حمایت است .

فقیه نصیری معتقد است که اولین گام آن است که مردم به حقوق شهروندی خود مطلع شده و درج قیمت یا نصب برچسب قیمت را جزو حق خود دانسته و آن را مطالبه نمایند؛ یعنی از مغازه ای که کالاهایش نرخ ندارد، خرید ننمایند .

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7847

به "تجربه جهان در درج برچسب قیمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه جهان در درج برچسب قیمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید