تاثیر مثبت گل و گیاه در تسریع بهبودی بیماران

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران به نقل از انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران، صنعت گل و گیاهان زینتی از حوزه هایی است که بیشترین لطمه را از شیوع کووید 19 متحمل شده است. خصوصا این که همه گیری این ویروس در کشور مصادف شد با نوروز که از پررونق ترین زمان های فروش گل در ایران است.

تاثیر مثبت گل و گیاه در تسریع بهبودی بیماران

پژمان آزادی رئیس انجمن علمی گل و گیاهان زینتی همزمان با 25 خرداد روز ملی گل و گیاهان زینتی، با تاکید بر این که نقش گل و گیاه در تامین سلامت روانی فرد و جامعه با هیچ چیز قابل قیاس نیست، گفت: رونق بخشیدن به این حوزه و توجه به سنت هدیه دادن و پرورش گل می تواند اثر چشمگیری در بهبود شرایط روانی و تقویت احساسات مثبت در بیماران و جامعه داشته باشد.

وی اضافه نمود: تحقیقات و مطالعات علمی مختلف، تاثیرات مثبت روانی هدیه دادن و ارتباط با گل ها و گیاهان را اثبات نموده است. مثلا معین شده افرادی که در خانه خود گل دارند، احساس شادی و آرامش بیشتری نموده و احتمال ابتلا به افسردگی ناشی از استرس در آنها کاهش می یابد. پژوهشی دیگر حاکی از ارتباط مستقیم بین علاقه به گل ها و احساسات مثبت مانند قدردانی، امید، همدلی، شادی، عشق، غرور و آرامش است.

رئیس انجمن گل و گیاهان زینتی ایران با بیان این که ارتباط با گل ها و گیاهان، حس خوشبختی، آرامش و امنیت را در افراد تقویت می نماید، اعلام نمود:گلها تأثیرات آنی و بلندمدت بر احساسات، خلق و خوی و حتی حافظه زنان و مردان دارند. براساس یافته های یک پژوهش زنانی که گل دریافت می نمایند تا چندین روز از روحیه مثبت بیشتری برخوردارند. همچنین معین شده افرادی که در ساعات اولیه صبح انرژی بالایی ندارند، پس از دیدن گلها در صبح، شادتر و پرانرژی تر می شوند.

آزادی توضیح داد: گلها با کاهش استرس و افسردگی، تقویت روحیه و حس امیدواری فرایند بهبودی بیماران می گردند را تسریع می نمایند. براساس تحقیقات، وجود گل و گیاه در اتاق، توانایی بیمار برای تحمل درد ناشی از بیماری را افزایش داده و احتیاج به مصرف مسکن ها را کاهش می دهد. نکته قابل توجه این که تاثیرات مثبت گل ها در سالمندان به مراتب بیش از سایر گروه هاست. اهدای گل به افراد مسن باعث ایجاد روحیه مثبت و بهبود حافظه اپیزودیک (حافظه وقایع روزمره) می گردد.

رئیس انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران در ادامه به فواید ویژه سنت هدیه دادن گل اشاره نمود و گفت: گلها احساسات مثبتی را ایجاد می نمایند که با فرم لبخند، قابل اندازه گیری است. براساس یک تحقیق هنگامی که گل هدیه داده می گردد، زنان همواره با یک لبخند واقعی پاسخ می دهند. لبخند واقعی وقتی است که فرد لب و چشم لبخند می زند و با ایجاد واکنش مثبت متقابل، هر دو فرد شاد می شوند.

وی ادامه داد: سایر هدایای رایج میزان کمتری از پاسخ اولیه مثبت در دریافت نماینده هدیه ایجاد می نمایند و اثر ماندگاری کمتری دارند. براساس یک تحقیق دیگر 65 درصد از افراد هنگام دریافت گل، احساس می نمایند که بسیار ویژه هستند و 60 درصد افراد عنوان نموده اند که هدیه دریافت گل برای آنها معنایی ویژه و متفاوت با هر هدیه دیگر دارد.

آزادی با ابراز تاسف از سرانه پایین مصرف گل در کشور گفت: در حوزه گل و گیاهان زینتی فرصت های سرمایه گذاری، اشتغال و ارزآوری بالایی وجود دارد که جا دارد مسوولان با توجه ویژه به این بخش و کاهش نقش واسطه ها در بازار گل و گیاه کشور از فعالان این حوزه که خصوصا در ماه های اخیر با مسائل مضاعفی روبرو شده اند، حمایت نمایند.

رئیس انجمن علمی گل و گیاهان زینتی در مورد شرایط اشتغال و صادرات صنعت گل و گیاهان زینتی ایران گفت: در حال حاضر بیش از 10 هزار تولیدنماینده گل و گیاهان زینتی در ایران فعالیت دارند که نزدیک به هفت هزار هکتار فضای باز و گلخانه ای را زیر کشت این محصولات برده اند.

وی اضافه نمود: البته در مجموع حدود 40 هزار نفر به طور مستقیم در حوزه گل و گیاهان زینتی اشتغال دارند که با توجه به ظرفیت بالقوه بالای این بخش که بسیار بیشتر از صادرات 40 تا 50 میلیون دلاری کنونی است در صورت حمایت مناسب دستگاه های مسئول، زمینه بسیار خوبی برای سرمایه گذاری و ایجاد فرصت های جدید شغلی در این بخش وجود دارد.

آزادی گفت: نظرسنجی جامعی توسط انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران به منظور برآورد خسارات ناشی از شیوع کرونا بر صنعت گل و گیاه کشور صورت گرفته و نتایج آن به زودی به اطلاع مسئولان و رسانه ها خواهد رسید.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 10951

به "تاثیر مثبت گل و گیاه در تسریع بهبودی بیماران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مثبت گل و گیاه در تسریع بهبودی بیماران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید