آنالیز ادعاهای اغراق آمیز یک کارشناس، لگاریتم اختراع دانشمندان ایران است؟

به گزارش کنفرانس هکا، اعتماد آنلاین نوشت: لگاریتم هیچ ربطی به الگوریتم ندارد. لگاریتم را جان نپر ریاضی دان اسکاتلندی در قرن هفدهم ابداع کرد.

آنالیز ادعاهای اغراق آمیز یک کارشناس، لگاریتم اختراع دانشمندان ایران است؟

فریدون جنیدی، مدعیست جبر و مثلثات و الگوریتم متعلق به ایران است. لگاریتم را خوارزمی اختراع نموده و الخوارزمی بوده که تبدیل شده به الگوریتم و سپس لگاریتم و سیستم دودویی (Binary) را خوارزمی ابداع نموده است.

به گزارش فکت نامه، خوارزمی جبر مقدماتی یعنی استفاده از چندجمله ای ها برای حل مسائل ریاضی را بنیانگذاری کرد اما جبر، شاخه های بسیار وسیعی دارد و بخش عظیمی از تاریخ جبر در دوره پس از رنسانس شکل گرفته است.

خواجه نصیرالدین طوسی بنیانگذار مثلثات به عنوان یک شاخه مستقل علمی در ریاضیات محسوب می گردد. اما مفاهیم و کاربردهای اساسی مثلثات در قرن هجدهم در اروپا تازه شکل گرفت.

لگاریتم هیچ ربطی به الگوریتم ندارد. لگاریتم را جان نپر ریاضی دان اسکاتلندی در قرن هفدهم ابداع کرد.

عنوان الگوریتم برگرفته از نگارش نام خوارزمی (الخوارزمی) است. اما خود الگوریتم به معنی مجموعه ای متناهی از دستورالعمل ها است، که به ترتیب خاصی اجرا می شوند تا مسئله ای را حل نمایند. خوارزمی در توسعه این مفهوم، نقشی نداشته است.

سیستم صفر و یک که الان در کار همه کامپیوترهای دنیا موثر است را خوارزمی ابداع ننموده است. آنچه خوارزمی ارائه کرد، دستگاه شمارش اعشاری (دهگان) بود نه دودویی (دوگانی). مفهوم دستگاه شمارش هنوز تا زمان لایب نیتز در قرن هفدهم میلادی ناشناخته بود.

بنابراین ادعای فریدون جنیدی، پژوهشگر زبان های باستانی که جبر و مثلثات و لگاریتم و الگوریتم متعلق به ایران است و خوارزمی سیستم صفرویک را ابداع نموده نادرست است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 بهمن 1402 بروزرسانی: 6 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14559

به "آنالیز ادعاهای اغراق آمیز یک کارشناس، لگاریتم اختراع دانشمندان ایران است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز ادعاهای اغراق آمیز یک کارشناس، لگاریتم اختراع دانشمندان ایران است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید