ببینید، برافراشته شدن بادبان خورشیدی ناسا در فضا

به گزارش کنفرانس هکا، پس از استقرار پیروز سیستم پیشرفته بادبان خورشیدی کامپوزیت موسوم به ACS3 در مدار زمین، ناسا از باز شدن پیروز بادبان 80 مترمربعی این مدارگرد پیشرفته اطلاع داد.

ببینید، برافراشته شدن بادبان خورشیدی ناسا در فضا

به گزارش خبرنگاران ، ناسا اعلام نمود که مأموریت ACS3 (سرنام سیستم پیشرفته بادبان خورشیدی کامپوزیت که هفته گذشته با موشک الکترون از نیوزیلند به مدار کم ارتفاع زمین پرتاب شده بود، توانسته است با موفقیت بادبان خورشیدی خود را کامل بگشاید.

بادبان خورشیدی، پرده فلزی نازک، سبک و وسیعی است که با انعکاس نور، پیشرانش فراهم می نماید. ذرات نور خورشیدی وقتی از سطح بادبان بازتاب می شوند، همچون توپی که به جسمی ساکن برخورد می نماید، آن را در جهت مخالف هل می دهند و بدین ترتیب به بادبان خورشیدی نیرویی هرچند اندک وارد می نمایند. اگر بتوان این نیروی اندک را در بازه زمانی طولانی مدتی مهار کرد، می توان بادبان (و محموله متصل به آن) را تا سرعت های بسیار زیادی شتاب داد و ازآنجایی که نور خورشید به رایگان و تا فاصله های بسیار دور در اختیار بادبان قرار می گیرد، می توان با استفاده از آن فضاپیمای فوق العاده کارآمدی ساخت.

تا به امروز چندین آزمایش به وسیله ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی ژاپن برای آنالیز عملکرد بادبان های خورشیدی صورت گرفته و آزمایش ACS3 نیز گام مهمی از ادامه این فرآیند به شمار می رود. در این آزمایش که ناسا موفقیت آن را اعلام نمود، حدود 25 دقیقه طول کشید تا بادبانی به ضلع 9 متر و مساحت 80 مترمربع در مدار زمین باز گردد.

بنا به اعلام ناسا در صورت مساعدت هوا می توان این بادبان خورشیدی را از سطح زمین مشاهده کرد.

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16980

به "ببینید، برافراشته شدن بادبان خورشیدی ناسا در فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ببینید، برافراشته شدن بادبان خورشیدی ناسا در فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید