بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده

به گزارش کنفرانس هکا، رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: با توجه به اینکه دست ها با سطوح مختلف در تماس هستند، از تماس دست با چشم، دهان و بینی اجتناب شده و به طور مداوم با آب و صابون شسته شوند.

بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده

به گزارش خبرنگاران، دکتر عباس شاهسونی، درخصوص نحوه استفاده صحیح از ماسک برای محافظت از کروناویروس جدید، گفت: مطابق دستورالعمل های منتشر شده سازمان جهانی بهداشت، افراد سالم فقط در زمانی که با فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا (دارای علائم سرفه های خشک، عطسه و تب) مواجهه دارند، احتیاج به استفاده از ماسک مناسب را دارند.

وی اضافه کرد: طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت، مردم سالم در شرایط معمولی احتیاجی به استفاده از ماسک ندارند. هیچ شواهدی در خصوص مفید بودن استفاده از ماسک برای محافظت از افراد غیر بیمار وجود ندارد. در صورت تمایل به استفاده از ماسک، ماسک های جراحی معمولی نیز برای افرادی عادی مناسب است.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، اظهار کرد: زمانی که فرد سرفه یا عطسه های مداوم دارد نیز به استفاده از ماسک مناسب (جراحی، N95 یا P2) احتیاج دارد، در صورت عدم امکان استفاده از ماسک، فرد می تواند بر روی دستمال کاغذی و یا روی بخش بالایی آستین لباس خود سرفه یا عطسه کند. البته باید توجه داشت که دستمال کاغذی مورد استفاده بلافاصله در سطل درب دار دور انداخته گردد. استفاده از ماسک N95 یا P2، فقط برای افرادی که با بیماران مبتلا به کروناویروس مواجهه دارند و همچنین کادر درمانی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی، توصیه می گردد. استفاده از این نوع ماسک ها برای افراد عادی توصیه نمی گردد.

دکتر شاهسونی بیان نمود: مردم عزیز توجه داشته باشند که استفاده از ماسک فقط زمانی که همراه با شستشوی مداوم دست ها با آب و صابون مایع یا مواد ضدعفونی نماینده با پایه الکلی باشد، موثر است. در غیر اینصورت، استفاده از ماسک به تنهایی محافظتی از فرد ایجاد نمی کند.

درصد الکل مناسب، 60 تا 70 درصد است

وی درخصوص استاندارد مصرف الکل برای ضدعفونی دست و سطوح تماس، عنوان نمود: درصد الکل مناسب، 60 تا 70 درصد است. مردم توجه داشته باشند که الکل های صنعتی که غلظت 96 درصد دارند و در مغازه ها یا داروخانه ها فروخته می شوند، به هیچ وجه اثر میکروب کشی ندارند و باید این مواد ضدعفونی نماینده غلظت 60 تا 70 درصد داشته باشند.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت توضیح داد: هنگام برداشتن ماسک از روی صورت دست نباید با قسمت جلویی ماسک در تماس باشد و باید ماسک از بخش پشتی آن از روی صورت برداشته گردد. پس از برداشتن ماسک از روی صورت فورا ماسک را در یک سطل پسماند درب دار دور بیاندازید و دست ها را با آب و صابون مایع و یا مواد ضدعفونی نماینده با پایه الکلی مناسب (60 الی 70 درصد) به مدت حداقل 20 ثانیه و تمامی دست شسته گردد.

وی گفت: مردم در صورت استفاده از ماسک، باید از قرار دریافت کامل ماسک بر روی دهان و بینی به طوری که هیچ نفوذی از اطراف نداشته باشد، مطمئن شوند و آن را از لحاظ مناسب بودن اندازه و پوشش کامل بینی و دهان و تنفس بدون نشت از اطراف چک نمایند. در صورت رعایت نکات فوق استفاده از ماسک می تواند باعث در معرض قرار دریافت بیشتر فرد و احتمال خطر بیشتری می گردد.

ماسک ها فقط یک بار استفاده شوند

دکتر شاهسونی اعلام کرد: ماسک ها فقط یک بار استفاده شوند و از ماسکی که قبلا استفاده کردید، دوباره استفاده نگردد. زمانی که ماسک خیس شده یا نفس کشیدن در آن سخت گردد، احتیاج به تعویض ماسک است.

رعایت فاصله یک متری با افراد

وی یادآور شد: مردم عزیز به خصوص در استان های درگیر کرونا، در صورت تردد در فضاهای عمومی حداقل فاصله یک متر با سایر افراد را رعایت نمایند، به خصوص از افرادی که سرفه یا عطسه می نمایند یا علائمی از تب دارند. توصیه سازمان جهانی بهداشت این است که مردم از حضور در فضاهای شلوغ و پرتراکم اجتناب نمایند.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بیان نمود: با توجه به اینکه دست ها با سطوح مختلف در تماس هستند، از تماس دست با چشم، دهان و بینی اجتناب شده و به طور مداوم با آب و صابون شسته شوند.

استفاده از ماسک های پارچه ای و نخی به هیچ عنوان توصیه نمی گردد

براساس گزارش وبدا، وی با بیان اینکه استفاده از ماسک های پارچه ای و نخی به هیچ عنوان توصیه نمی گردد، اظهار کرد: توصیه می گردد که در فضاهای عمومی نیز تهویه طبیعی به میزان مناسب فراهم گردد و از باز بودن درب ها جهت حرکت هوا اطمینان حاصل گردد. به گونه ای که در شرایطی که افراد در یک فضا حضور دارند، درب ها و پنجره ها جهت حرکت هوا باز باشد.

آیان کتاب: مجموعه ای از بهترین کتاب های دنیا را در این مجموعه بخوانید

دبی: دبی: زیباترین شهر حاشیه خلیج فارس و امارات

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8769

به "بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید