بادبان ها را بکشید؛ 1000سال دیگر به مقصد می رسیم، فیلم

به گزارش کنفرانس هکا، ناسا آماده می گردد تا فضاپیمای پیشرفته ای را مجهز به بادبان خورشیدی در اواخر این ماه پرتاب کند. بادبان خورشیدی می تواند تا سال ها سرعت بگیرد و برترین راه چاره سفرهای فضایی دوردست با فناوری کنونی است.

بادبان ها را بکشید؛ 1000سال دیگر به مقصد می رسیم، فیلم

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، ناسا با استفاده از چارچوب جدیدی که از کامپوزیت های پلیمری سبک وزن ساخته شده، سیستم بادبان خورشیدی کامپوزیت پیشرفته را در 24 آوریل به فضا می فرستد.

بادبان خورشیدی از آن فناوری هایی است که بر اساس شکل و شمایل خود مجذوب نماینده است و از ده ها سال پیش در ادبیات و آثار علمی-تخیلی به نمایش درآمده است. شاید فکر کنید که علت این نام گذاری، تصورات انتزاعی یا تخیلی است؛ اما آن ها فقط از نظر ظاهری شبیه قایق های بادبانی نیستند بلکه عملکرد آن ها نیز دقیقا به همان ترتیب است.

قایق ها و کشتی های بادبانی روی آب حرکت می نمایند و باد آن ها را به پیش می راند. بادبان های خورشیدی در خلأ حرکت می نمایند و به وسیله ذرات باد خورشیدی به حرکت در می آیند. در واقع، جریان پلاسمایی پروتون ها و الکترون هایی که پیوسته با سرعت ها و چگالی های متفاوت از خورشید ساطع می شوند، آن ها را به حرکت در می آورند. بادبان خورشیدی هم می تواند مانند قایق های بادبانی مدرن، تقریباً هر مانوری را انجام دهد.

البته بادبان خورشیدی مشکلاتی هم دارد. این بادبان ها شتاب زیادی ندارند و نمی توانند مانند موشک های شیمیایی، در زمانی کوتاه به سرعت چند کیلومتر بر ثانیه برسند؛ زیرا نیرویی که فشار باد خورشیدی روی سطحی کوچک وارد می نماید، تقریباً معادل وزن یک ورق کاغذ یادداشت است. با این حال، بادبان خورشیدی احتیاجی به سوخت ندارد و می تواند تا هزاران سال شتاب بگیرد. شاید دشوارترین بخش کار آن باشد که برای داشتن چنین وسیله ای باید فضاپیما را به میزان کافی سبک با بادبان به میزان کافی بزرگ بسازید تا به کارتان بیاید!

خود بادبان، چالش عجیب وغریبی نیست. از دهه 1960، فیلم های علمی تخیلی نشان داده اند که این کار شدنی است. بنابراین مشکل واقعی چارچوبی است که برای نگه داشتن بادبان ها استفاده می گردد.

بوم ها یا سنگین و فلزی هستند یا از کامپوزیت سبک وزن با طراحی حجیم ساخته می شوند که متاسفانه هیچ کدام برای فضاپیماهای کوچک امروزی به کار نمی آیند. بادبان های خورشیدی به بوم های بسیار بزرگ، پایدار و سبک وزن احتیاج دارند که بتوانند به طور فشرده جمع شوند. بوم های این بادبان، لوله ای شکل هستند و می توان آن ها را به صورت صاف جمع کرد و مانند یک متر نواری در بسته ای کوچک درآورد که در عین حال تمام مزایای مواد کامپوزیتی را داشته باشند.

مدیر پروژه ماموریت بادبان خورشیدی در ناسا بر این باور است که این فناوری با جرقه زدن تخیل شکل می گیرد و سیطره انسان را پس از دریاها، این بار در فضا به تصویر می کشد. نشان دادن توانایی بادبان های خورشیدی و بوم های کامپوزیت سبک وزن، گام بعدی در استفاده از این فناوری برای الهام بخشیدن به ماموریت های آینده است.

منبع: newatlas

54323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 فروردین 1403 بروزرسانی: 26 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16735

به "بادبان ها را بکشید؛ 1000سال دیگر به مقصد می رسیم، فیلم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بادبان ها را بکشید؛ 1000سال دیگر به مقصد می رسیم، فیلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید