این گوشواره زیبا تنها یک گوشواره نیست!

به گزارش کنفرانس هکا، میزان گیری دما به وسیله لاله گوش به پژوهشگران امکان آنالیز کاربردهای نو گوشواره حرارتی از جمله تشخیص موفقیت آمیز تغییرات دما مربوط به غذا خوردن، ورزش، و تجربه استرس را داد.

این گوشواره زیبا تنها یک گوشواره نیست!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، پژوهشگران دانشگاه واشنگتن یک گوشواره حرارتی را ساخته اند که می تواند دمای بدن کاربر، نشانه های استرس، ورزش، غذا خوردن، و حتی تخمک گذاری را مانند یک ساعت هوشمند کنترل کند. این فناوری پوشیدنی بی سیم مقدار و وزنی شبیه به یک گیره کاغذ کوچک دارد.

براساس گزارش عصرایران، نمونه اولیه گوشواره حرارتی هوشمند عمر باتری 28 روز را ارائه می نماید. این دستگاه پوشیدنی از دو بخش تشکیل شده است: یک حسگر دما با یک گیره مغناطیسی که به گوش کاربر متصل می گردد، و یک حسگر دیگر که زیر گوش آویزان است و دمای اتاق را تخمین می زند. با همکاری این دو حسگر، گوشواره حرارتی هوشمند می تواند دمای درونی و بیرونی کاربر را آنالیز و تشخیص دهد.

پژوهشگران دانشگاه واشنگتن مطالعه ای را با نمونه اولیه گوشواره حرارتی خود انجام داده و از شش کاربر خواستند تا این دستگاه را بپوشند. به گفته آنها، این گوشواره ها از نظر تشخیص دمای پوست طی دوره های استراحت عملکرد بهتری از ساعت های هوشمند داشتند.

طی این آزمایش بود که پژوهشگران پتانسیل گوشواره های حرارتی برای نظارت بر نشانه های استرس، غذا خوردن، ورزش، و حتی تخمک گذاری را با توجه به نتایج حاصله ثبت کردند. نتایج مطالعه در ماه ژانویه در Proceedings of the ACM on Interactive, Mobile, Wearable, and Ubiquitous Technologies منتشر شد.

ثبت دمای دقیق بدن به وسیله لاله گوش

طراحی دستگاهی پوشیدنی و مجهز به حسگر به شکل گوشواره انتخابی آگاهانه بود. پژوهشگران دانشگاه واشنگتن دریافتند که تشخیص دمای پوست به وسیله لاله گوش به جای دست یا مچ، بسیار دقیق تر است. این گزینه بعلاوه پژوهشگران را قادر ساخت تا در قسمتی از گوشواره که زیر گوش آویزان می گردد نیز حسگر نصب نموده و از آن برای نظارت بر دمای اتاق جدا از دمای پوست استفاده نمایند.

در شرایطی که ساعت های هوشمند می توانند حجیم و سنگین باشند، اما مقدار گوشواره حرارتی هوشمند از نظر قابلیت حمل بر آنها رجحان دارد.

حفظ تعادل بین استحکام گوشواره و ظرفیت شارژ باتری آن نیز چالش دیگری بود که پژوهشگران دانشگاه واشنگتن با آن روبرو بودند. به طور معمول، اگر می خواهید برای مدت زمان طولانی تر نیرو در اختیار داشته باشید، باید یک باتری بزرگتر به کار بگیرید. اما برای این کار باید مقدار را قربانی کرد. بعلاوه، ساخت دستگاهی بی سیم احتیاج به انرژی بیشتر را در پی دارد.

در نهایت، پژوهشگران پیروز شدند تا مصرف نیروی گوشواره حرارتی را تا احد امکان بهینه نگه دارند و این در شرایطی بود که فضا برای یک تراشه بلوتوث، یک باتری، دو حسگر دما و یک آنتن را ایجاد کردند. آنها این کار را با استفاده از حالت تبلیغ بلوتوث به جای آن که گوشواره با یک دستگاه جفت گردد، انجام دادند. جفت شدن گوشواره حرارتی با یک دستگاه دیگر افزایش مصرف نیرو را موجب می شد. از این طریق، گوشواره حرارتی دما را می خواند، داده ها را با استفاده از بلوتوث منتقل نموده و به محض اتمام کار وارد خوابی عمیق می گردد تا در مصرف نیرو صرفه جویی گردد.

مقدار گیری دما به وسیله لاله گوش به پژوهشگران امکان آنالیز کاربردهای تازه گوشواره حرارتی از جمله تشخیص پیروزیت آمیز تغییرات دما مربوط به غذا خوردن، ورزش، و تجربه استرس را داد. بر اساس نتایج کسب شده، پژوهشگران امکان معرفی گوشواره ای برای نظارت بر سلامت را خواهند داشت که توانایی آنالیز تغییرات دمای بدن از درون و نه فقط از بیرون، مانند آنچه امروز ساعت های هوشمند انجام می دهند، را فراهم می نماید.

افزودن ویژگی های تازه به گوشواره حرارتی

به گفته پژوهشگران دانشگاه واشنگتن، گوشواره حرارتی ممکن است در آینده نزدیک به صورت تجاری در دسترس نباشد. آنها در پی انجام آزمایش ها و پژوهش های بیشتر برای جمع آوری داده های بیشتر و دقیق تر پیش از معرفی عمومی یک فناوری پوشیدنی هستند.

بعلاوه، افزودن ویژگی هایی مانند نظارت بر ضربان قلب و فعالیت بدنی برای نسخه های آینده گوشواره حرارتی مورد توجه پژوهشگران دانشگاه واشنگتن است. بعلاوه آنها قصد دارند امکان استفاده از نیروی خورشیدی یا انرژی جنبشی هنگام پیاده روی کاربر را آنالیز نمایند.

در حال حاضر، این گوشواره ها را می توان با طرح های مد روز ساخته شده از رزین یا با یک سنگ قیمتی شخصی سازی کرد، بدون این که بر دقت آن تاثیر منفی بگذارد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 بهمن 1402 بروزرسانی: 23 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15020

به "این گوشواره زیبا تنها یک گوشواره نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این گوشواره زیبا تنها یک گوشواره نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید